Sağlıklı Sosyaller  

Doğru Beslenmeyle Alzheimer’dan Korunun

Anasayfa > Yazılı Basın > Doğru Beslenmeyle Alzheimer’dan Korunun

Alzheimer beyin hücrelerinin ölümüne yol açıp beyine ciddi bir şekilde zarar veren, hafıza, düşünme ve davranışlarda bozukluklara yol açan, sinsi şekilde ilerleyen bir hastalıktır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, beslenmenizde yapacağınız sağlıklı değişimlerin beynin yaşlanma sürecinde daha güçlü kalmasına yardımcı olacağını vurgulayarak, Alzheimer’dan korunmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktaları açıkladı. Alzheimer yaş aldıkça görülme riski artan bir hastalıktır. Ancak yaşlılığın doğal bir süreci değildir. Alzheimer hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik, yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin etkisi yapılan çalışmalarda gözlenmiştir. Yaş ilerledikçe Alzheimer riski artıyor! Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, "Yaş ilerledikçe Alzheimer hastası olma riski artar. Özellikle 65 yaş sonrası risk daha yüksek boyutlardadır. 2007 yılında yapılan bir araştırmada; Dünya genelinde 65 yaş üzeri her 8 insandan birinde Alzheimer olduğu görülmüştür. 85 yaş üzerinde de ise her 2 kişiden birinin Alzheimer olduğu görülmüştür." açıklamasını yaptı. Gürhan, Alzheimer riskini arttıran nedenler arasında genetik yatkınlık, beslenme yetersizlikleri, B12 vitamini eksikliği, obezite, kanda kötü kolesterol ve yağ değerlerinin yüksek olması, alüminyum, demir, bakır, kurşun gibi sinir sitemine toksin etkisi yapan metallere uzun süre maruz kalmak ve tedavi edilmeyen diyabet olduğunu söyledi. Sağlıklı beslenmeyle beyniniz yaşlanma sürecinde daha güçlü kalacak! Nil Şahin Gürhan, Alzheimer’dan korunmak için dikkat etmemiz gereken önemli noktaları açıkladı;
 o Aşırı doymuş yağ tüketimi Alzheimer hastalığının ilerlemesini tetikler. Bu nedenle doymuş yağ tüketimini azaltın. (Yağlı etler, tavuğun derisi, margarin, süt ve yoğurdun kaymağı doymuş yağ içeren yiyeceklerdir)
o Trans yağ içeren gıdalardan olabildiğince uzak durun. (Hazır, kek, kurabiye, cips ve kızarmış yiyecekler trans yağ içerir)
o Özellikle kalp ve beyin sağlığı için oldukça önemli olan omega-3 yağlarını beslenmenizden eksik etmeyin. ( Haftada 2 gün balık yiyin, her gün küçük bir avuç; fındık, fıstık, badem, ceviz gibi yağlı kuruyemişlerden birini tüketin.)
o Antioksidan seviyelerinizi yükseltin. Antioksidan seviyelerinizi yükseltmek için de, E vitamininden zengin badem, ay çekirdeği, zeytinyağı ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri her gün beslenmenize ekleyin. (Öğlen veya akşam yemeğinin birinde zeytinyağı ilaveli bol yeşil salata olsun)
o B12 vitamin seviyelerinizi kontrol ettirin.
o Alüminyum vücudumuza ve beynimize toksin etki yapar. Bu nedenle alüminyum birikimine dikkat edin. ( Fırında pişirirken Alüminyum folyo kullanmayın) o İyi kolesterol HDL'yi yükseltip, kötü kolesterol LDL'yi düşürmeye özen gösterin. (Her gün 30 dakika açık havada yürüyüş yapmak HDL iyi kolesterolünüzü yükseltir)
Diyetisyen Nil Şahin Gürhan
 Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.