Sağlıklı Sosyaller  

Asla Kilo Aldırmıyor

Anasayfa > Yazılı Basın > Asla Kilo Aldırmıyor
Kuru baklagillerin kilo aldırdığına inanmayın. Çünkü bu yiyecekler metabolizmayı hızlandırıyor. Kış sofralarınızın alternatif sebzesi 'kuru baklagil' yemekleri olsun. Siz hâlâ kuru baklagillerin kilo aldırdığına inanıyorsanız, yanılıyorsunuz demektir. Çünkü kuru baklagiller aksine metabolizmayı hızlandırır.
NİLLE DİYETLİ GÜNLER
NİL ŞAHİN GÜRHAN nil@nildivet.com
 Havaların soğuması, sıcak ve yoğun tat veren yiyecekler tüketme ihtiyacını artırıyor. Kurubaklagiller grubu olarak adlandırılan kuru fasulye, nohut, mercimek gibi yiyecekler sağlıklı beslenmemiz için çok önemli. Bu yiyecek grubu metabolizmamızı hızlandırıyor. Zayıflama diyeti uygularken, kaliteli ve yağ ağırlıklı kilo vermemizi kolaylaştırıyor. Yeter ki doğru zamanda, doğru miktarda ve sağlıklı hazırlanmış, pişirilmiş olarak tüketelim. Yıllardır, zayıflama diyeti yapanların uzak durduğu, korktuğu, kilo vermemi engeller, kilo aldırır korkusuyla tüketemedikleri kuru fasulye, nohut, mercimek zayıflama diyeti yapanlar için iyi bir yardımcıdır. Kurufasülye, nohut, mercimek protein değeri yüksek, kompleks karbonhidrat içeren, lif açısından zengin yiyeceklerdir. Ayrıca demir ve B vitaminleri yönünden de oldukça zengindir. Kurubaklagilller beslenmemize artı değer katar; Kurubaklagilleri yanında bulgur pilavıyla tüketildiğinde içerdiği proteinin faydası artar. Sağlıklı beslenmenin protein oranı yeterli ve protein emilimi yüksek olmalı. Kurubaklagiller kompleks karbonhidrat oranı yüksek bir yiyecek grubu, sağlıklı beslenmenin en önemli özelliklerinden bir tanesi; mutlaka yeterli miktarda karbonhidrat içermeli ve bu karbonhidat kompleks şekilde olmalı. Kurubaklagiller zengin lif içeriği ile sebze porsiyonunda tüketildiğinde doğal ve sebzeden farklı formatta lif alımını arttırdığı için sindirim sistemini daha hızlı ve dengeli çalıştırıyor, sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı. Doğal lif oranının yüksek olması. Sağlıklı beslenme demir açısından yeterli olmalı yemekte kurubaklagil yemeğiyle birlikte C vitamini ve enzim içeren salata tüketildiğinde içeriğinde ki demirin faydası da maksimum düzeyde oluyor. Sağlıklı beslenmenin şartlarından bir tanesi de; B vitaminleri yeterli ölçüde olmalı, B vitaminleri enerji içeren enzimlerin yapısında bulmamaktadır. Dolayısıyla beslenmeniz ne kadar çok B vitamini içerirse metabolizmanızın hızlanmasına o kadar destek olmuş olursunuz. Tabi kurubaklagilin içerdiği B vitamininden yararlanmak için kurubaklagil yemeğini yaparken akşamdan ıslatmalı pişirmeden önce ıslatma suyu dökmeli ve yıkamalı. Sonra yeni suyla pişirmeli ve pişirme suyunu dökmemelisiniz. Aksi taktirde B vitaminleri pişirme suyu ile birlikte dökülmüş olur. Sonuç olarak sağlıklı beslenmek istiyorsanız, diyetlerinde en az haftada 1-2 öğünde sebze porsiyonu olarak kurubaklagil yemeği tüketin.
 
Diyetisyen Nil Şahin Gürhan
 Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.