Sağlıklı Sosyaller  

Bu Besinler Hastalık Düşmanı 

Anasayfa > Yazılı Basın > Bu Besinler Hastalık Düşmanı 
Hastalıklara karsı savaşmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz şart. İste size kış mevsiminde vücut direncinizi artıracak vitamin deposu besinler...
Proteinler bağışıklık sistemimizin düzgün çalışmasını sağlar. Vücudumuzun virüs veya bakterilerle savaştığı, zayıf düştüğü dönemlerde protein ihtiyacı normalden fazladır. Kaliteli protein kaynakları içeren yiyecekler; et. tavuk, balık, yumurta, süt, yoğurt, peynir her gün yeterli ölçüde olmalı. Sabah kahvaltıda; 1 yumurta, peynir, ara öğünlerinizde süt, yoğurt, peynir, ana öğünlerinizde ise et, et yemekleri, tavuk veya balık olabilir.
Bağışıklık için C vitamini
C vitamini, her gün almamız gereken önemli bir vitamindir. En iyi kaynakları; taze meyve ve sebzelerdir. Kış meyve ve sebzelerinden her gün yemelisiniz. Ispanak, pazı, pırasa, lahana, karnabahar, brokoli, kereviz, yer elması, havuç, turp gibi kış sebzeleriyle sebze yemekleri ve bol limonlu salatalar yapın. Portakal, mandalina, elma, kivi, nar, gibi kış meyvelerinden her gün 5 avuç kadar yemelisiniz.
Demir olmazsa olmaz
Hem metabolizmamızın hızlı çalışması hem de bağışıklık sisteminin güçlü olması için demir olmazsa olmaz bir mineraldir. Et ve ürünleri, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, kuru üzüm ve incir gibi  besinler demir açısından zengindir. Günlük demir ihtiyacının karşılamak için, sabah kahvaltınızda; yumurta, pekmez, tahin, maydanoz, yeşil biberi ara öğünlerinizde; kuru üzüm, fındık, badem, ceviz; yemeklerde et ve etli sebze yemekleri, kurubaklagil yemekleri, yeşil salatalar tüketmelisiniz. Yemeklerle birlikte yediğiniz salatalar ve yemek üzerine yediğiniz taze meyve demirin vücudumuza olan faydasını artırır.
Balık, havuç, ıspanak...
Balık, süt, yoğurt, yumurta sarısı, ıspanak, havuç, balkabağı ve domatesle bulunan A vitamini kış aylarında bağışıklık sisteminizin çalışmasında kilit rol oynar. Bu besinlerden yeterli bir şekilde alarak, günlük A vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz,
Deniz ürünleri
Günlük çinko gereksiniminizi karşılamak için et, deniz ürünleri, süt ve ürünleri, yumurta ve badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlardan tüketmeniz gerekir, Çinko büyüme ve gelişme için önemli bir mineraldir. Çinko aynı zamanda bağışıklık sistemimizin düzgün çalışması için de gereklidir.
D vitamini takviyesi
D vitamini bağışıklık sistemi, metabolizmamızın dengeli çalışması ve kemik kas dokusunun sağlığı için önemli. Besinlerden aldığımız D vitamini ihtiyacımızı karşılayacak düzeyde değildir. D vitamininin ana kaynağı güneştir. D vitamini ihtiyacımızı karşılamak için; her gün 10-15 dakika derimizin güneş görmesi gerekir. Kış mevsiminde ihtiyacınız olan D vitamini için güneşli günlerden olabildiğince yararlanmaya çalışın. D vitamini seviyeleriniz gerekenin altında ise doktor takibinde D vitamini takviyesi almalısınız.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.