Sağlıklı Sosyaller  

Güzelliğin Sırrı Besinlerde

Anasayfa > Yazılı Basın > Güzelliğin Sırrı Besinlerde
Sağlıklı bir cilde sahip olmak için, pahalı kremler kullanmak yetmez. Yediğimiz besinlerle cildimize içerden de destek olmamız şart.

 

BESİNLERLE GÜZELLEŞELİM

Bakımlı ve güzel görünmek istiyorsanız öncelikle cilt sağlığınıza önem vermeniz gerekiyor. Bunun çözümü ise dışarıdan uygulayacağınız pahalı ürünlerde değil, sağlıklı besin tüketmekte yatıyor…

Güzellik ürünleriyle dıştan bakım yaparken asıl besinlerle de içten cildimize bakım yapalım. Cildimiz de tıpkı gözlerimiz, böbreklerimiz gibi organlarımızdan biridir. Ve her organımız gibi cildimiz de yediğimiz yiyeceklerin yapısından direkt etkilenir. Besinlerle cildinizi yeteri kadar besleyemiyorsanız parlak ve canlı görünümün yerini soluk ve mat bir cilt alır. Özellikle mevsim geçişlerine yakın yüz, kollar ve bacaklarda kuruluğa bağlı pullanmalar ve kaşıntılar gözlenir. Bu tür sorunlarda nemlendirici özelliği olan ürünlerle çözüm bulmaya çalışırız ancak çözümü dışarıda değil, içerideki eksikliklerimizi gidermekte aramalıyız. Daha sağlıklı bir cilt, daha sağlıklı saçlar ve tırnakların çözümü yine içimizi yani organlarımızı ne kadar sağlıklı tuttuğumuzda yatıyor.

CİLT GÜZELLİĞİ İÇİN NE YİYELİM?

Özel bakımlara ve makyaja fazla zaman harcamaktansa sağlıklı beslenerek cildimizi canlandırmak ve besleyerek canlı ve parlak bir görüntü sağlamak daha önemli. Cildimiz için ihtiyacı olan suyu alamazsa kuruluk ve pul pul dökülme söz konusu olur. Güzel ve sağlıklı bir cilt için günde en az 8-10 bardak su için. Düzenli ve yeterli ölçüde taze sebze ve meyve yerseniz, cildinizde toksin madde oluşumu minimum düzeyde olur. Yapılan çalışmalar, C vitamininden zengin bir diyetin kırışıklıklarla savaşarak cildin daha genç ve güzel olmasını sağladığını gösteriyor. Bu nedenle portakal, mandalina, greyfurt, nar, elma, limon, biber,  karnabahar, ıspanak şeklinde. E vitamini antioksidan etkisi sayesinde serbest radikalleri vücudumuzdan atmaya ve kırışıklıkları yok etmeye sahiptir. Cildin kendini yenilemesine yardımcı olarak ve kollojen yapısını destekleyerek kırışıkların oluşumunu önler. E vitamininden zengin fındık, badem, ceviz, ay çekirdeği, fıstık, keten tohumu, zeytinyağı, ıspanak, brokoli cilt güzelliğimiz için harika besinlerden.

HAVUÇ, KAYISI, YUMURTA...

A vitamini cilt sağlığımıza deri hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak katkıda bulunuyor. Cildin yağ üretimini dengeliyor, ve akne oluşumunu engelliyor. Antioksidan özelliğiyle cildimizi dış etmenlere karşı koruyor, dayanıklı hale getiriyor. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, balkabağı, kayısı, kırmızıbiber, yumurta sarısı A vitamininden oldukça zengin.

Çinko cildin yenilenmesinde ve yaraların hızlı iyileşmesinde önemli bir rol oynuyor. Et, tavuk, balık, yumurta, kabak çekirdeği, fındık, ceviz, badem, kuru baklagiller çinko ihtiyacımızı karşılamak için bire bir kaynaklar.

"İkinci beyin"' olarak da bilinen bağırsaklarımızın yine dolaylı olarak cilt üzerinde etkisi bulunuyor. Hem bağırsak hem cilt sağlımızı korumak için bağırsak sağlığını güçlendiren probiyotik ve prebiyotik besinleri bir arada tüketmek olmalıdır. Kefir, yoğurt, ayran veya probiyotik yoğurtları her gün tüketmeliyiz.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.