Sağlıklı Sosyaller  

Metabolizma Nasıl Hızlanır?

Anasayfa > Yazılı Basın > Metabolizma Nasıl Hızlanır?
Ah bu kilolar uğruna yapılan hatalar ve verilemeyen fazlalıklar... Hemen hemen hepimizin ortak isyanı olsa gerek. Peki bu isyanı bastırmak için neler yapabiliriz? Metabolizmamızı hızlandırmak için neler öneriliyor? Sorumuzun cevabını Diyetisyen Nil Şahin Gürhan'dan alırken bir de beslenme listesi oluşturduk sizin için.
 
Metabolizma nasıl hızlanır?
 
Erken kalkın, gündüzü yaşayın, güneş görün:
Sabah saatlerinde maruz kalacağımız, güneş ışınları sadece uyandırmakla kalmaz, aynı zamanda vücudumuzun D vitamini üretmesini sağlayarak, sağlığımızı korur ve metabolizmamızı hızlandırır.
 
Harekete geçin, daha fazla kalori yakın:
Yapılan bir araştırmaya göre yapılan yüksek tempolu bir egzersizden sonraki 14 saat içerisinde vücut ekstra 200 kalori kadar enerji harcıyor. Gün içinde ekstra enerji harcamak için bol hareket edin. Gün içinde ne kadar çok hareket ederseniz o kadar çok enerji harcarsanız.
 
Kahvaltıda mutlaka sağlam protein tüketin:
Hamur ağırlıklı, poğaça veya simit ile geçiştirdiğiniz karbonhidrat yüklü kahvaltı ve gün boyu bu şekilde beslenme alışkanlıklarınızı bir kenara bırakın ve protein tüketmeye başlayın. European Journal of Clinical Nutrition'ın kilolu kadınlar üzerinde yaptığı bir araştırmanın sonucuna göre kahvaltıda protein içeriği yüksek besinler tüketen kadınların, gün boyunca glisemik kontrolü daha iyi sağladığı görülmüş. Kahvaltınıza yumurta, yoğurt, peynir gibi protein kaynakları ekleyerek gün içerisinde yaşadığınız tatlı krizlerini ve açlık ataklarını minimuma indirebilirsiniz.
Kafein zamanı:
Demleme çay ve kahve tüketmek gün içerisinde fazladan 100 kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Çayda bulunan antioksidanlar ve kafein metabolizmanızı hızlandırır. Ancak abartılı tüketimden kaçınmalısınız.
 
Ayakta durmak o kadarda kötü değil:
Özellikle bütün gün masa başında oturan ofis çalışanları için fazladan kalori yakmanın yolu bulduğunuz her fırsatta ayakta durmaktan geçiyor. Masa başında oturarak yapacağınız 1 saatlik bir telefon konuşması size 61 kalori yaktırırken aynı konuşmayı ayakta yaparak 82 kalori yakabilirsiniz. Aradaki 21 kalorilik fark size çok gözükmeyebilir ama buna işe gidip gelirken otobüste ayakta durduğunuz süreleri de eklerseniz gün sonunda karlı çıkabilirsiniz.
 
Diyet içecekler dostunuz değil:
Hiç kalori veya şeker içermiyor olsa bile tatlandırıcı eklenmiş gazlı diyet içecekler vücudun şekere verdiği normal metabolik yanıtı olumsuz etkiliyor. Henüz tam olarak ispatlanmış olmasa da diyet içeceklerin kilo alma, metabolik sendrom, yüksek kan şekeri ve artan karın yağlanmasının sebep olduğu kalp hastalıkları ve diyabet hastalıklarının görülme riskini arttırdığı düşünülüyor.
 
Tatlı kaçamağınız bitter çikolata olsun:
Tatlı krizleri esnasında veya can sıkıntısından şekerli yiyecekler yemeye yöneliyorsanız kilo almanız kaçınılmazdır. Araştırmalar günde 2 kare yüksek kakao içeriğine sahip bitter çikolata tüketen kişilerin, diğer tatlı alternatiflerine yönelenlere kıyasla stres hormonu seviyelerinin daha düşük olduğunu ve metabolizmalarının daha düzenli çalıştığını gösteriyor. Kakaonun içinde bulunan flavonoidler metabolizmanın düzenlenmesinde rol oynayarak strese bağlı hormonal dengesizliklerin ve yağ yakımı yavaşlamasının önüne geçer.
 
Her zaman bol miktarda su için
Su hızlı çalışan bir metabolizma da dahil olmak üzere vücuttaki tüm işlerin yürütülmesini sağlayan mucizevi bir sıvıdır. Yapılan bir araştırmaya göre yaklaşık 2 büyük bardak su içtikten sonra metabolizma hızında %30 luk bir artış görülmüştür.
 
Alkolü Azaltın, yağları yakın
Çok sık alkol tüketmek birden göbeğinizin çıkmasına neden olmayabilir ama metabolizmanızı yavaşlattığı için yavaş yavaş yağlı bir bele sahip olmaya başlarsınız. Nasıl mı? Alkol önceden yediğiniz ve sindirmeyi bekleyen besinlerden önce kana karışır ve bu bütün metabolik süreci yavaşlatır. Hatta bazı araştırmalara göre alkol tüketmek vücudun yağ yakma yeteneğini azaltır.
 
Uykusuz kalmayın
Vücudumuz gündüzleri aktif olmak, geceleri dinlenmek üzere planlanmıştır. Uykunuzu yeteri kadar almazsanız, vücut strese girerek tüm sistemlerini daha yavaş çalıştırmaya başlar. Geceleri 5 saatten daha uyumayın.
 Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.