Sağlıklı Sosyaller  

Serinlemenin Formülü

Anasayfa > Yazılı Basın > Serinlemenin Formülü
Sıcakların iyice kendini gösterdiği bu günlerde serinlemenin yolu vitamin deposu yaz meyvelerini tüketmekten geçiyor. işte size hem serinleten hem de zinde kalmayı sağlayan yaz meyveleri...
 
Yaz meyveleriyle serinleyin
 
Sıcakların iyice kendini gösterdiği bu günlerde serinlemenin yolu vitamin deposu yaz meyvelerini tüketmekten geçiyor. Hem serinleten hem de zinde kalmanızı sağlayan yaz meyvelerini sizin için derledik.
 
NİLLE DİYETLİ GÜNLER
NİL ŞAHİN GÜRHAN
nil@nildiyet.com
 
KARPUZ SERİNLETİR
Karpuz serinletici ve tatlı tadıyla yaz aylarının en sevilen ve en sık tüketilen meyvelerinden biridir. Yüzde 95'i sudan oluşur ve kalori değeri çok düşüktür. 1 orta dilim, 200 gr karpuz 1 porsiyon meyve eşdeğerindedir. Yüksek su içeriğiyle vücuttaki toksinleri temizleyici etki gösterir. İçerdiği yüksek potasyum sayesinde de kalp fonksiyonlarını düzenler.
 
 
ANTİ0KSİDAN ETKİLİ KİRAZ
Kiraz zengin vitamin ve mineral içeriğiyle çok sağlıklı yaz meyvelerinden biridir. En önemli özelliği lif içeriğinin yüksek olmasıdır. Bu özelliğiyle bağırsakları temizler. Kiraz aynı zamanda potasyum içeriğiyle terle kaybedilen potasyumun vücuda geri alınmasında önemlidir. Antioksidan etki göstererek vücudumuzun yaşlanmasını engeller.
 
ÜZÜMÜN FAYDASI C0K
Üzüm taneleri çeşidine göre farklı boyutta ve farklı renkte olur. Üzüm karbonhidrat ve potasyum kaynağıdır. Vücudumuza enerji sağlar ve terle atılan potasyumun karşılanmasında etkindir. İçerdiği C vitaminiyle vücudumuzun dirençli olmasını sağlar. İçerdiği flavonoidler sayesinde kötü huylu kolesterol olarak bilinen LDL'yi azaltmada ve kalp sağlığını korumada olumlu etkiye sahiptir.
 
KALBİ KORUYAN BÖĞÜRTLEN
Böğürtlen A, C, E ve folik asit vitaminlerinden, kalsiyum ve selenyum minerallerinden zengindir. İçerdiği beta-sitosterol, antosiyanidin ve kuarsetin gibi pigmentler ve flavanoidler nedeniyle sağlığımız açısından oldukça yararlıdır. Böğürtlen, içerdiği bu aktif öğeler sayesinde başta karaciğer, yemek borusu, kalın barsak ve deri kanserlerine karşı koruyucu etki gösterir.
 
POTASYUM ZENGİNİ ŞEFTALİ
Sağlıklı karbonhidrat kaynağı olan şeftali, posadan, A vitamini ve potasyum mineralinden zengindir. Terle atılan potasyumun karşılanmasında yardımcıdır. İdrar atımını arttırdığı için kanı temizleme özelliğine sahiptir.
 
ERİK, KAYISI...
Erik, yüksek karbonhidrat içeriğiyle enerji sağlarken düşük glisemik indeksiyle de kan şekerimizi dengeli yükseltir. Özellikle potasyumdan zengindir. Eriğin barsak çalıştırıcı etkisi vardır. Barsak aktivitesini artırarak kabızlığı önler. Antioksidan etkisiyle kansere yakalanma riskini azaltır.
 
 
 Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.