Sağlıklı Sosyaller  

Aşırı Sıcaklarda Nasıl Beslenelim?

Anasayfa > Yazılı Basın > Aşırı Sıcaklarda Nasıl Beslenelim?
Aşırı sıcakların etkisiyle öğün saatlerimiz şaşıyor, yeme düzenimiz bozuluyor...
Peki yaz mevsiminde nasıl sağlıklı besleneceğiz?
 
NİL’LE DİYETLİ GÜNLER
NİL ŞAHİN GÜRHAN
nil@nildiyet.com
 
Yaz sıcaklarında sağlıklı beslenmenin yolları
 
Kavurucu sıcakların bastırmasıyla ne hareket edebiliyor, ne de doğru düzgün beslenebiliyoruz. Öğün saatlerimiz şaşıyor, beslenme düzenimiz bozuluyor...
İşte size bu sıcaklarda sağlıklı beslenme yöntemleri;
 
 
Yaz aylarında artan sıcaklar ve güneş ışığının dünyaya daha dik açıyla ulaşması vücudumuzu tamamen etkisi altına alır. Buna bağlı olarak da başta bedenimiz olmak üzere, bir çok alışkanlığımız direk etkilenir. Mevsime uygun bir beslenme tarzı benimseyerek sağlığımızı koruyabiliriz. Yazları günlerin uzun olması öğün saatlerimizde değişiklikler oluşturur. Yaz aylarında özellikle tatildeyken, öğün saatlerine ve düzenine dikkat etmeli, tamamen düzensiz ve ölçüsüz olmamalıyız.
 
Bunları yapın;
 

  • Sabah uyandıktan sonra kahvaltıya başlamadan önce, 1 su bardağı ılık su içip bağırsağınızın çalışmasına yardımcı olun.
  • Uyandıktan sonra, 1 saat içinde kahvaltı yapın.
  • Gün boyunca öğün saatleri arasında ki süre 4 saati aşmasın. Çünkü, 4 saatten fazla aç kalan vücut, kıtlık mesajı alarak harcadığı enerjiyi azaltır. Daha sonra aldığınız ilk enerjiyle birlikte tekrar kıtlık uyarısı olur ve yağ depolama kapasitesi artar. 
  • Günde 6 öğün beslenin; yaz aylarında midede hissedeceğimiz ağırlığa engel olmakla kalmaz aynı zamanda kan şekerimizi de dengeleyerek açlık krizlerini engeller.
  • Öğün atlamadan beslenin. Öğün atlarsanız, kan şekerindeki düşüşle vücut harcadığı enerjiyi azaltır, kedini kapatır ve enerji harcamasını en aza indirir yani metabolizmanız yavaşlar. Kilo almanız kolaylaşır, vermeniz zorlaşır.
  • Yaz sıcaklarıyla birlikte gece boyunca bir de sindirim ve hazımsızlık problemi çekmemek için ağır yemekler, kızartmalar, tepeleme doldurulmuş tabaklardan uzak durun. Özellikle hafif yiyecekleri seçmek aşırı sıcaklara karışı vücudunuzun rahat olmasını sağlar.
  • Su dengesinin sağlanması özellikle bu aylar için son derece önemlidir. Sıcak havaların artmasıyla birlikte terleme miktarı da artar. Terle atılan sıvının vücuda geri alınması gerekir ki vücutta sıvı dengesi korunabilsin.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.