Sağlıklı Sosyaller  

Sağlıklı Bir Beyin İçin...

Anasayfa > Yazılı Basın > Sağlıklı Bir Beyin İçin...
ALZHEIMER olmak istemiyorsanız yediklerinize dikkat edin.
Sofranızdan sebzeyi eksik etmeyin.
 
NİL’LE DİYETLİ GÜNLER
NİLSAHİN GÜRHAN
nil@nildiyet.com
 
Alzheimer dan korunmak için sağlıklı beslenelim
Alzheimer, hafıza ve düşünme bozukluklarına yol acıyor. Hastalığın nedenleri tam olarak bilinmese de çalışmalar genetik, yasam tarzı ve çevresel faktörlerin etkisinden söz ediyor. Siz de beslenme tarzınızı değiştirerek hastalık riskinizi en aza indirebilirsiniz.
 
ALZHEİMER SEBEPLERİ
 

  • Birinci dereceden akrabalarınızda Alzheimer varsa dikkat etmelisiniz.
  • Yaşımız ilerledikçe Alzheimer hastası olma riskimiz artar. 65 yaş sonrası risk daha yüksek boyutlardadır.
  • B12 vitamini eksikliğinde hafıza kaybı, unutkanlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir. B12 vitamini eksikliğiniz varsa sinirlilik hali, çarpıntı, depresyon, hafıza problemleri ve unutkanlık yaşayabilirsiniz.
  • Çalışmalar 50 yaşın altında obez ve fazla kilolu olan bireylerde daha fazla Alzheimer oluştuğunu gösteriyor.
  • Kanda kötü kolesterol ve yağ değerlerinin yüksek olması.
  • Hareketsiz ve kapalı ortamda yaşam, oksijen yetersizliği.
  • Geçmişte ciddi bir kafa travması Alzheimer hastalığı riskini artırır.          
  • Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla Alzheimer gelişir.
  • Alüminyum, demir, bakır, kurşun gibi metallere maruz kalmak beyinde birikim yapar, Alzheimer gelişir
  • Tedavi edilmeyen diyabette yüksek şekerden dolayı damarlar zarar görür. Zarar gören damarlar beyni iyi besleyemediği için de Alzheimer'a "merhaba" deme riskiniz artar. Pek çok çalışma Tip 2 diyabeti olan bireylerin ileri yaşta Alzheimer geliştirme risklerinin artığını göstermiştir.
 
NASIL BESLENMELİYİZ?
 
Aşırı doymuş yağ tüketimi Alzheimer hastalığının ilerlemesini tetikler. Doymuş yağlar en çok sakatat, et ve işlenmiş et ürünleri, süt ürünleri, tereyağı ve kümes hayvanların derisinde bulunur. Etlerin görünür yağını, kümes hayvanlarının derisini yemeyin. Süt ve yoğurdun normal olanlarını tüketin, tereyağı ve kaymağı minimum tüketin. Trans yağlar kraker, cips, patates kızartması, hazır kurabiye ve kekler, bisküvi, çikolata gibi hazır gıdalarda bulunur. Özellikle trans yağ içeren bu tarz gıdalardan olabildiğince uzak durun. Özellikle kalp ve beyin sağlığı için oldukça önemli olan omega-3 yağlarını beslenmenizden eksik etmeyin. Omega-3 beyinin düzgün bir şekilde çalışması ve yapısının korunması için hayat boyu gereklidir. Yapılan çalışmalar omega-3 yağlarının Alzheimer'a karşı koruyucu etkinlikte olduğunu gösteriyor. En iyi omega3 kaynakları balık, deniz mahsulleri, yeşil yapraklı sebzelerden en çok semizotu, ceviz, fındık, badem, fıstık... gibi yağlı kuruyemişlerdir. Haftada en az 2 kez balık tüketin ve her gün 1- 2 yemek kaşığı dolusu yağlı kuruyemiş tüketmeye özen gösterin. Semizotu ve yeşil yapraklı salatalar öğünlerinizde mutlaka olsun. B12 vitamini sağlıklı sinir hücreleri ve beyin için gereklidir. B12 vitamininiz eksik çıkarsa et ve et ürünleri, balık, deniz mahsulleri, peynir, yumurta, süt, yoğurt tüketiminize özen gösterin. İhtiyaç durumunda doktor kontrolünde B12 vitamini iğnesi kullanın. Mandalina, portakal, turunçgiller, kivi, kuşburnu, çilek, biber, maydanoz gibi önemli C vitamini kaynaklarından her gün tüketin. Havuç, kayısı, balkabağı, ıspanak, brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeleri de her tüketmeyi ihmal etmeyin.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.