Sağlıklı Sosyaller  

Lohusalara Komposto

Anasayfa > Yazılı Basın > Lohusalara Komposto

SAĞLIKLI beslenerek emzirirken de diyet yapabilir ve süt artıran komposto da tüketebilirsiniz.
NİL’LE DIYETLI GÜNLER
NİL ŞAHİN GÜRHAN
nil@nildiyet.com
Emzirirken diyet yapılır mı?
Doğumdan sonra emzirme dönemindeki beslenmeniz, en az hamilelik dönemindeki beslenmeniz kadar önemlidir. Hamileyken sağlıklı ve yeterli beslenir, sağlıklı yaşarsanız, bebeğiniz sağlıklı doğar. Bebeğiniz için en ideal besin anne sütüdür. Emzirme döneminde de ne kadar sağlıklı beslenirseniz, sütünüzün besin değeri o ölçüde yüksek olur. Siz de o ölçüde enerjik ve sağlıklı olur, bu dönemi rahat ve mutlu geçirirsiniz. Bebeğiniz sağlıklı büyür ve gelişir.
 
EMZİRİRKEN KİLOLARINIZDAN KURTULMAK İSTİYORSANIZ
Diyet yapabilirsiniz. Ancak sağlıklı beslenmek şartıyla. Doğumdan sonra beslenme şekliniz kaliteli süt üretecek, emzirme odaklı, size özel sağlıklı beslenme temelli olmalı ki bebeğinizin de sizin de sağlığınıza pozitif etkisi olabilsin. Bunun için uzman bir diyetisyenden yardım almalısınız. Size özel, sizinle birlikte bir uzman tarafından hazırlanan diyet programıyla sağlıklı, yeterli, düzenli beslenerek sağlıklı kilo verebilirsiniz ve bebeğiniz de sağlıklı büyür. Emzirirken diyet yapmak çok hassas bir konu. Sıkı ve açlık odaklı, hızlı kilo vermeye endeksli diyetleri asla uygulamayın. Standart diyet listelerinden kaçının. Doğumdan itibaren emzirirken sağlıklı beslenmeniz sizin için de bebeğiniz için de son derece önemli. Bunu unutmayın.
 
BUNLARI MUTLAKA YAPIN

 • Sağlıklı beslenin. Sağlıklı beslenmek kolay ancak bilgi isteyen bir konudur. Bunun için bu konuda uzman bir diyetisyenle bire bir görüşmeli, en az haftalık takipler eşliğinde, ayrıntılı çalışarak diyetinizi sürdürmelisiniz.
 • Bol su için. Her gün 3- 5 litre su içmelisiniz.
 • Yeterli uyuyun. Uykusuz kaldığınızda, sütunuz azalır; kilo almanız kolaylaşır; Gece az uyuduysanız; gün içinde bebeğiniz uyuduğu zaman, siz de kısa dinlenme molaları verin. Uyuyamasanız bile, vücudunuzun dinlendirmiş olursunuz. Dinlenmiş vücut daha kolay süt üretir.
 • Uzun süre aç kalmayın. 2- 3 saatte bir beslenin yani enerji almalısınız. Bunu sağlamak için; 3 ana öğününüzü düzenli olarak yemeli ve aralarda sağlıklı atıştırmalar yapmalısınız.
 • Düzenli ve verimli emzirmelisiniz. Bebeğiniz her ağladığında emzirmekten kaçınmayın, istemediği zaman ısrar etmeyin, biraz bekleyin sonra tekrar teklif edin. Her emzirmede bir önceki emzirmeden farklı başlayın. Emzirme sürerken bebeğiniz göğsünüzü bırakmadan, ağzından alıp diğer göğsünüzü sunmayın. Bebeğinizin bitirip bırakmasını bekleyin, sonra diğer göğsünüzü sunun. Rahat, sakin ve doğal davranın. Süt üretilmesini sağlayan prolaktin ve oksitoksin hormonları emzirme faaliyeti ve pozitif ruh haliyle çok iyi aktive olur ve sütünüzün maksimum değerlerde olmasını sağlar.
 
LOHUSALARA SÜT ARTIRAN KOMPOSTO
Sıvı, vitamin ve mineral desteği için bu kompostoyu içmelisiniz. Her gün taze yapın. Gün içinde istediğiniz zamanda, sıcak veya soğuk olarak içip bitirin.
Malzemeler
 • 2 litre su •
 • 1 adet elma veya armut
 • 2 yemek kasığı siyah kuru üzüm
 • 5-6 adet kuru erik ve kayısı (varsa taze kırmızı erik)
 • 2-3 dilim taze zencefil
 • 1 tatlı kasığı toz seker
Yapılısı
 • 2 litre suyla kuru meyveleri kaynatın.
 • Kaynattıktan sonra, kabukları soyulmuş ve doğranmış dilimlenmiş taze meyveleri ve dilimlenmiş taze zencefili ilave edin.
 • Meyveler yumuşayıncaya kadar kaynatın.
 •  Toz şekeri ilave edip karıştırın.
 • Altını kapatın, dinlenmeye bırakın.
Gün içinde sıcak veya ılık olarak suyunu tüketin.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.