Sağlıklı Sosyaller  

Beslenme Önerileri

Anasayfa > Yazılı Basın > Beslenme Önerileri
KIRMIZI et tüketiminin arttığı Kurban Bayramında sağlığınızdan olmayın. Beslenme önerilerimize göz atın.
KURBAN BAYRAMINDA NASIL BESLENMELİ?
Bayram nedeniyle öğün saatlerimiz ve düzenimiz değişir. Kırmızı et tüketiminin büyük ölçüde arttığı bayram süresince beslenme konusunda birtakım ayarlamalar yapmalıyız ki genel sağlık sorunları yasama riskimiz minimal düzeyde olsun...
NİL’LE DİYETLİ GÜNLER
NİL ŞAHİN GÜRHAN
nil@nildiyet.com
KURBAN ETİNİ KESİMDEN SONRA HEMEN TÜKETMEYİN

 • Kurban Bayramı'm sağlıklı geçirmek istiyorsanız kurbanlığınızı alma aşamasından, tüketme aşamasına kadar dikkat edin.
 • Kurbanlığınızı satın almadan önce veteriner kontrolünden geçtiğinden emin olun. Uygun kesim şartlarını sağlamanız sizin ve ailenizin sağlığı açısından çok önemli.
 • Kurbanlığın sakatat kısımlarını yani organ etlerini tüketmeyin. Etin bu kısımları doymuş yağ ve kolesterolden çok zengin. Ayrıca başta karaciğer olmak üzere birçok organda zararlı madde birikimi maksimum düzeydedir.
 • Kurban eti, kesildikten hemen sonra tüketilmemeli. Çünkü kesimden hemen sonra et lezzetsiz ve sert olur, ayrıca sindirimi de oldukça zordur. Kesimden sonra 12 saat buzdolabında bekleyen et daha lezzetli olur, kolay pişer ve kolayca sindirilir.
 • Et ve et ürünleri, sıcaklığa oldukça duyarlıdırlar ve kolayca bozulurlar. Bu nedenle etleri buzdolabında buzdolabı poşetlerinde veya yağlı kağıda sararak maksimum 2-3 gün, buzlukta -2 derecede 7 gün, derin dondurucuda -32 derecede dondurulduğunda maksimum üç ay saklamaksınız. Dondurulmuş etleri, akan soğuk su altında, mikrodalga fırında veya buzdolabında çözdürün. Oda ısısında ve açık havada bekletirseniz, et çözdürmenin besin zehirlenmelerine yol açabileceğini unutmayın. Çözdürdüğünüz etleri yeniden dondurmayın.
 • Etlerin hazırlanmasına dikkat edin. Etlerin görünür yağlarının tamamını temizleyin. Hazırlama işlemi sırasında, etler ve diğer besinler ayrı doğrama tahtalarında ayrı bıçaklar ile doğranmalı. Aksi taktirde besin zehirlenmesi ihtimali yükselir. Çiğ etten damlayan sular hiçbir besinle temas etmemeli.
 • Etleri pişirirken doğru pişirme yöntemlerini tercih edin. Kızartma sağlık risklerini arttıran pişirme yöntemleridir. Bu nedenle bu pişirme yöntemlerini tercih etmeyin. Bunun yerine ızgara, haşlama, fırında veya sebzeler ile birlikte tencerede pişirme yöntemlerini tercih edin. Izgara yaparken, vitamin kaybını en aza indirmek ve dumanın içinde yer alan zehirli maddelerin ete geçmesini engellemek için, etlerin ateşten en az 10-15 santimetre uzakta olmasını sağlayın. Etleri kömürlerin tam olarak yandıktan ve yarı kor halini aldıktan sonra pişirmeliyiz.  
 • İçine et veya kıyma giren yemeklere ekstra yağ eklenmesine gerek yok. Çünkü etlerin dokuları arasında yer alan doku içi yağlar ısının etkisi ile erir ve yemeğe karışarak lezzet katar.
 • Kuyruk yağı ve iç yağlarını tercih etmeyin.
 • Etinizi çok yüksek ısıda hızlı pişirmeyin. Çünkü yüksek ısıda etin sadece dış yüzeyi pişer ve hızla katılaşır. Bu nedenle iç yüzeyi çiğ kalabilir.
 • Bayram sofranızda, etler dışında diğer besin gruplarına da yer verin. Sebze yemekleri, salatalar ve süt, yoğurt, ayran ve cacık gibi süt ürünleri de sofrada yerini alsın. Ekmek olarak tam buğday veya tam çavdar ekmeği veya ekmek yerine çorba, pilav, makarna veya patates yiyebilirsiniz.
 • Et tüketiminde aşırıya kaçmayın. Normal zamanlarda, öğünde 3-5 birim (100-150 gram) et tüketimi yeterli olur.
 
KURBAN BAYRAMI'NA ÖZEL BESLENME ÖNERİLERİ
 • Güne bir bardağa yakın ılık su sonrasında daha soğuk su içerek başlayın. Bayramda genelde telası olanlar kahvaltı öğününü atlarlar. Bu durumda olanlar evden çıkmadan önce bir bardak süt içebilir veya küçük bir avuç fındık, badem veya ceviz ya da 4-5 adet kuru kayısı veya biraz kuru üzüm atıştırabilir
 • Az ve sık beslenin, 4 saatten uzun aç kalmayın.
 • Öğünlerde aşırı besin tüketmemeye gayret edin. Eğer bir öğün çok besin tükettiyseniz, hangi besin grubundan fazla yediyseniz o besin grubundan yiyecek hakkınızı bir sonraki öğünde azaltın.
 • Günde 8-15 su bardağı su içmeye özen gösterin.
 • Çay kahve ve asitli içeceklerin tüketiminde aşırıya kaçmayın. Ihlamur; ada çayı ve rezene gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Eğer mide ve tansiyon sorununuz yok ise günde 1-2 şişe doğal maden suyu da içebilirsiniz.
 • Ana öğünlerde tabağınızın yarısını salata ve sebze yemekleriyle doldurun. Diğer yarısına ise 2-3 parça et ve 2-3 yemek kasığı pilav, makarna ve bulgur gibi tahıl ürünlerinden alın.
 • Şekerlemelerden ve çikolatalardan uzak durmaya çalışın. Ağır hamur tatlıları yerine, sütlü veya meyveli tatlıları tercih edin. Günde 1 porsiyondan fazla tatlı tüketmemeye özen gösterin.
 • Bayram ziyaretleri genelde belli bir düzen içerisinde yapılır. Bu nedenle de ikram edilecek yiyecekler ve Ogün planı hakkında fikir yürütmeniz mümkündür Ziyarete gideceğiniz yerlerde ikram edilecek besinlere göre günün geri kalanında tüketeceğiniz besini hesaplamanız sağlıklı bir yol olacaktır.
 • Günde en az yarım saat orta tempolu yürüyüş yapmaya çalışın. Ev içindeki hareketliliğinizi arttırmaya çalışın.
Her şeye rağmen bir gün içinde düşündüğünüzden çok fazla yediniz, besin haklarınızı aştıysanız üzülmeyin, afiyet olsun. Bunun telafisi; ertesi gün sağlıklı yiyeceklerle ölçülü beslenmek ve kendinizi aşırı yormadan olabildiğince çok enerji harcayarak, aldığınız fazla enerjiyi vücudunuzdan atmak olmalıdır. Yalnız böyle bir davranışı her zaman tekrarlamayın. Bayram süresince 1 günden fazla olmasın. Üst üste birkaç gün boyunca yapacağınız bu tür kaçamaklar ile vücudunuzun kilo almaktan başka çaresi kalmaz. Bayramı artı kilolarla bitirmek kaçınılmaz olur.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.