Sağlıklı Sosyaller  

Okul Çocuğu Nasıl Beslenmeli?

Anasayfa > Yazılı Basın > Okul Çocuğu Nasıl Beslenmeli?
Okul çağının başlaması çocuğun beslenme düzeni ve alışkanlıklarında bir takım değişiklikler yaratabilir. Ev dışında uzun saatler geçirecek çocuğun beslenme düzeninde de değişimlerin olması normaldir, önemli olan sağlıklı beslenme alışkanlıklarından vazgeçmemek, uygulanabilir alternatifler oluşturabilmektir. Beslenme Uzmanı Nil Şahin Gürhan okul çocuğunun beslenmesi üzerine önemli bilgiler veriyor.
Çocuklar büyüme ve gelişme çağında oldukları için, yeterli ve dengeli beslenmeleri çok önemli. Yeterli ve dengeli beslenen bir çocuk; sağlıklı ve neşeli olur, büyüme ve gelişmesi uygun hızda devam eder. Bunun yanı sıra, çocukların yeterli ve dengeli beslenmesinin okul ve sosyal başarı üzerindeki olumlu etkileri vardır. Daha sağlıklı ve başarılı nesiller için, çocuklarımızın hem okulda hem de evde sağlıklı beslendiklerinden emin olmalıyız.
Acaba okulda ne yiyor?
Çocuklarımızın okuldaki beslenmesini öğrenip, bu beslenmeye paralel evde ayarlama yapmamız bizi bir ebeveyn olarak rahatlattığı gibi çocuklarımızın sağlığını korumamız ve geliştirmemizi de sağlar. Çocuklar günlerini geçirdikleri okulda çoğu zaman abur-cubur tüketiyor, bol kalorili, besin kalitesi düşük şekerli içecekler içebiliyorlar. Ayaküstü atıştırmalar ve fastfood besinler arasında geçen günden sonra çocuklar evdeki sağlıklı besinleri lezzet olarak tüketmek istemeyebiliyorlar. Bu durum, çevremizde her geçen gün daha çok sayıda fazla kilolu veya çok düşük kiloda yetersiz beslenen sağlıksız çocuk görmemize neden oluyor.
Kreş ve okullarda verilen beslenme hizmetinin yeterli olması gerekir. Bu da ancak veliler ve okul işbirliği ile kurumsal beslenme danışmanlığı ile sağlanabilir. Çocukların sağlıklı beslenmesini sağlayacak ve çocukların seveceği besinler ile hazırlanacak olan menüler, satın alma, depo, mutfak ve servis bölgesinde gerçekleştirilecek denetimler, çocuklara sürekli ve düzenli verilecek beslenme eğitimleri ve ara öğün dağıtımı; çocukların sağlıksız besinlere yönelmesini engellemek ile kalmaz aynı zamanda sağlıklı beslenme bilinci ve alışkanlıkları kazandırmamızı sağlar. Çocuklarınızın sağlığı için; onların sağlıklı beslenmesi konusunda okulu ile temasa geçmeli, diğer velilerle bir olup bu konuda okul yönetimine destek olmalısınız.
Dikkat etmeniz gereken noktalar neler?
Yeterli su içmesini sağlayın. Yanına küçük su verin, okulda her teneffüste su içmesi için tembihte bulunun.
Yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayın. Günlük enerji ve besin öğesi ihtiyacını karşılamasına özen gösterin. Okulda akşama kadar neler yediğini sorgulayın, akşam yemeği menüsünde eksikleri göz önüne alarak tamamlayıcı bir öğün oluşturun.
Aç kalmasına izin vermeyin.  İştahsızlığa karşı alternatif ve hafif seçenekler sunun. Okulda yaşadığı bir takım olaylar veya derslerle ilgili iştahsızlık olabilir. Bu durumda az ve sık beslenmesine dikkat etmeli, iştahı açık olduğu dönemde de kilo kaybetmemesi için bir öğün fazla beslenmesin sağlayın.
Salgın hastalıklara dikkat edin. Özellikle küçük çocuklar enfeksiyonlara, yüksek ateşe ve ishallere daha sık yakalanırlar. Bu durumda hemen doktorunuza götürüp, tedaviye başlamalı, diğer çocuklara bulaşması için iyileşinceye kadar okula göndermemelisiniz. Evde bakımınız, iyi beslenmesini sağlamanız ve gösterdiğiniz özen çabuk iyileşmesini sağlar.
Abur cuburdan uzak olsun. Çocuk beslenmesinde en büyük sorun abur cubur tüketiminin fazla olmasıdır. Gün boyunca zamansız tüketilen aşırı şekerli ve/veya yağlı besinler, çocukların iştahını kapatarak büyüme ve gelişmeleri için gerekli olan esas besin öğelerini almalarına engel olur. Bu nedenle çocuklara öğünlerden 1-2 saat önce şekerli besinler vermeyin.
Sağlıklı beslenme konusunda örnek olun. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının bu yaşlarda kazanıldığını unutmayın. Çocuğunuzun beslenme konusunda örnek aldığı ilk kişi sizsiniz. Bu nedenle kendi beslenme alışkanlıklarınızla onlara örnek olmanız gerekir. Evde ayaküstü besinler atıştırmak, öğün düzeninin olmaması ve sağlıksız besin tüketimi gibi alışkanlıklar çocuğunuza direk yansır. Siz sebze sevmezken, çocuğunuzun severek sebze tüketmesini bekleyemezsiniz.
Büyümesini ölçün. Çocuğunuzu düzenli olarak bir sağlık kuruluşuna götürün ve büyümesinin izlenmesini sağlayın. Çocukların büyüme ve gelişmelerinin sürekli takip altında tutulması gerekir. Böylelikle çocuklarda oluşabilecek bir büyüme geriliği geç kalmadan fark edilebilir.
Çocuklara sağlıklı beslenme nasıl öğretilir?

  • Sağlıklı beslenmeyi her yaşta ve her özellikteki kişinin öğrenmesi gerekir. Çünkü sağlıklı beslenme yaşam kalitemizi arttıran unsurlardan en önemlisidir. Gelecek nesillerin fiziksel ve zihinsel açıdan sağlıklı olmaları için çocuklara sağlıklı beslenme ilkeleri öğretilmelidir. Çocuğunuzla birlikte alışverişe çıkmak, sofranın hazırlanmasında çocuğunuzun size yardımcı olmasını sağlamak ve sofrada ailecek yemek yemek çocuğunuzun beslenmeye ısınmasını sağlayacaktır.
  • Sağlıklı beslenmenin önemini, besinleri tanımayı ve sağlıklı beslenme ilkelerini öğrenmesi için bir diyetisyenden yardım almanız daha uygun olacaktır. Besin grupları hakkında dersler her ne kadar okul programlarında yer alsa da, bir yaşam boyu sağlıklı beslenme konusunda bu bilgileri almaya devam etmesi gerekir.
  • Daha küçük çocuklara tiyatro oyunları, oyunlar, bilmeceler ve masallar ile de sağlıklı beslenme mesajları verilebileceğini unutmayın.
BUNLARI YAPMAYIN  
  • Kepekli ürünler vermeyin Çocuk beslenmesinde en sık yapılan hatalardan biri posa tüketimi ile ilgilidir. Yetişkin beslenmesi için bol posalı beslenme programları uygundur. Bu nedenle birçok kişi, çocukların beslenmesinde de posanın bol miktarda yer alması gerektiğini düşünür ve çocuklarına kepekli ürünler verir. Oysa çocukların günlük posa gereksinmesi yetişkinlere göre daha azdır. Aşırı kepekli ürün tüketimi ise minerallerin vücuttan atımını arttırarak büyüme ve gelişmeyi yavaşlatabilir. Çocuklara kepekli ürünler yerine entegre, tam tahıl ürünleri vermelisiniz. Sebze yemekleri, salata ve meyvelerden de gerekli lif ihtiyacını karşıladığını unutmayın.
  • Light ürünler vermeyin. Yapılan diğer bir hata ise çocuklara enerjisi azaltılmış olan "light" ürünler yedirmektir. Örneğin çocukların light süt içmemesi gerekir. Çünkü gelişimleri için doymuş yağ asitlerine de ihtiyaçları vardır. Ayrıca çocukların doğal besinler ile beslenmesi ve böylelikle sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaları gerekir.
  • Şok diyetler, sıkı zayıflama diyetleri uygulamayın. Çocukların düşük enerjili, besin maddeleri yetersiz zayıflama diyetleri uygulamamaları gerekir. Çünkü bu durum büyüme ve gelişmeyi duraklatır. Bu nedenle diyetisyen kontrolünde kendi yaşı ve özelliklerine uygun yeterli ve dengeli bir beslenme programı uygulamalı ve zevk aldığı bir sporu yapmaları kesin ve sağlıklı çözümdür.
  • Şeker, çikolata ve abur cuburla ödüllendirmeyin. Çocukların ödüllendirilerek beslenmesini sağlamak da yanlış beslenme alışkanlıkları kazanmasına neden olur. Ödüllendirme yerine sağlıklı beslenmeyi öğrenmesi konusunda sohbet edip, doğru davranışlar sergileyin.
  • Diğer çocuklarla karşılaştırmayın. Diğer bir yanlışta, çocuğun tükettiği besin miktarını çevresindeki diğer çocuklar ile kıyaslamak ve bu kıyaslamayı çocuğa da lanse etmektir. Bu davranış tarzı, çocukların yemek yemekten soğumasına ve daha önemlisi kendisine olan güveninin sarsılmasına neden olur.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.