Sağlıklı Sosyaller  

Çilek - Yumurta - Şeftali Tatil Hastalıları Bitti

Anasayfa > Yazılı Basın > Çilek - Yumurta - Şeftali Tatil Hastalıları Bitti

Kırmızı meyveler yanık cildi besler
SICAK yaz günleri beraberinde birçok rahatsızlığı da getiriyor. Tatil beldeleri tatilcilerle dolup taşarken, uzmanlar başta güneş olmak üzere pek çok unsurun istenmedik sorunlara yol açtığı uyarısında ' bulunuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan da, "Sıcaklıkların yüksek olduğu bugünlerde karşılaşılabilecek olası problemlere karşı önlemler almak çok önemli" diyor. Yaza özgü rahatsızlıkların üstesinden gelmek için besinlerin gücünden faydalanmak gerektiğini belirten Gürhan, şu tavsiyelerde bulunuyor:

  • Cildinizi çilekle koruyun: Güneş ışınlan, tuzlu deniz suyu ya da klorlu havuz suları cildinizin daha kolay kurumasına yol açar. Güneş yanıkları ve böcek ısırıkları da cildinizin hasar görmesine neden olabilir. Bu gibi durumlar için cilt sağlığını koruyan, antioksidan ve C vitamini içerikleri zengin ahududu, yaban mersini ve çilek gibi yaz meyveleri özellikle cilt problemlerinizi aşmanıza yardımcı olur. Et, tavuk, balık, kuru baklagiller ve süt, peynir gibi protein ve A vitamini içeren besinleri tüketmeniz de cildimizin hasarlı dokusunun iyileşmesini hızlandırır. Cilt kuruluğu için sağlıklı, yeterli beslenmemiz ve de bol miktarda su içmeniz problemin giderilmesi için çok önemlidir.
B VİTAMİNİ ZENGİNİ BESLENİN
  • Uçuklara karşı yumurta: Güneş uçuk çıkmasını tetikleyebilir. Bunun için güneş koruyucu krem kullanılmalı. B vitaminlerinden ve riboflavinden zengin olan tam tahıllı besinler ile et, balık, yumurta, kuru baklagiller ve kuru yemişler tüketmelisiniz.
  • Yıpranan saçlara yoğurt: Güneş, tuzlu ya da klorlu sular saçların yıpranmasını hızlandırır. Et, tavuk, balık, kuru baklagiller ve süt, peynir gibi protein içeren besinler saçın keratin yapısını güçlendireceği için tüketilmesi faydalı olacaktır. B5 vitamini (yoğurt ve avokado), B8 vitamini (ciğer ve yumurta), folik asit (tahıllar ve kuru baklagiller), kalsiyum (süt ve yoğurt) ve çinko (et ve balık) içeren besinler saç dökülmelerini azaltıp yenilenmesini ve parlamasını sağlar. Bu besin öğeleri cilt sağlığı için de gereklidir.
  • Krampları şeftaliyle yenin: Yüzerken ya da plajda voleybol oynarken başınıza gelebilecek problemlerden biri de kramplardır. Kas krampları aşırı yüklenme ve su kaybı nedeniyle oluşabilir. Yeterli su alamayan sistemimizin elektrolit dengesi bozulur ve kramplar başlar. Bu duruma maruz kalmamak için bol su içmeli, gerekirse doğal maden suyu tüketmelisiniz. Aynca potasyum içeriği yüksek; şeftali, erik, muz, üzüm, kavun, karpuz, kayısı, patates, fasulye, mantar ve ıspanak gibi besinler de faydalı olacaktır.
  • Mantar enfeksiyonları: Yaz aylarında suya daha çok maruz kaldığımız için mantarların üremesine de ortam yaratmış oluyoruz. Bu gibi mantarların yol açtığı enfeksiyonlar için şeker ve şekerli besin tüketimimizi azaltmamız hatta mümkünse bir süre tüketmememiz gerekiyor. Tatlı ve şeker ihtiyacımızı taze mevsim meyvelerinden sağlamalıyız. Enfeksiyonu daha çabuk iyileştirebilmek için de probiyotik içeriği yüksek ayran, yoğurt, kefir gibi besinlerden de destek almalısınız.
 Güneş yanıkları, uçuklar, mantar, yıpranmış saçlar ve kas krampları... Yaz aylarına özgü bu rahatsızlıklar can sıkarken, uzmanlar; “Besinler gücünden yararlanın, tatilin keyfine varın” uyarısı yapıyorYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.