Sağlıklı Sosyaller  

Başarının Formülü Besinlerde

Anasayfa > Yazılı Basın > Başarının Formülü Besinlerde
SINAV KADAR BESLENME DE ÖNEMLİ

Teog sınavında başarılı olmak için çok çalışmanın yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmek de gerekiyor. Özellikle sınav sabahı dengeli besinlerden oluşan bir kahvaltı yapmak emin olun başarınıza başarı katacaktır.

SINAV SABAHI MUTLAKA KAHVALTI YAPIN

Sınav sabahı, iştahınız ne durumda olursa olsun mutlaka yiyebileceğiniz ölçüde dengeli bir kahvaltı yapmalısınız. Sabah yapılan kahvaltı, dikkat süresini uzatır ki bu durumun avantajı tartışılmaz. Kahvaltıda, tam tahıl ekmeği, haşlanmış yumurta, peynir çeşitleri, zeytin veya ceviz gibi sağlıklı yağ kaynağı, havuç, domates, salatalık, maydanoz gibi vitamin enzim ve lif kaynağı içeren çiğ sebzeler olsun. Süt, yumurta, peynir gibi protein kaynakları tokluk süresini uzatacağı için sınavda açlık hissi ve yorgunluk hissetmezsiniz. Kompleks karbonhidrat kaynağı içeren ekmek de sağlıklı ve kolay enerji kaynağıdır. Reçel, bal, pekmez gibi besinleri kahvaltıyla birlikte miktarını abartmadan, ölçülü bir şekilde yemek en çok duygusal anlamda pozitif yarar sağlar. Her besin grubundan istediğiniz yiyeceği ilave ederek oluşturacağınız dengeli bir kahvaltıyla glisemik indeks dediğimiz karbonhidratların emilim hızı ve kan şekerini hızlı değiştirme etkisi azalır. Yapılan araştırmalarda protein kalitesi yüksek, karbonhidrat ve yağ açısından dengeli olan düşük glisemik indekse sahip kahvaltının mental performansı artırdığı ve dikkat süresini 210 dakikaya kadar uzattığı görülmüştür. Sınav sabahı, bilmediğiniz, daha önce hiç tüketmediğiniz bir besini kesinlikle yemeyin. Daha önceden hiç yemediğiniz, içmediğiniz bir besin vücudunuzda beklenmeyen birtakım rahatsızlıklar oluşturabilir. Şişlik, gaz, karın ağrısı ishal gibi sorunlar sınav başarınızı gölgelemesin. Sınav sabahı çay veya kahve içebilirsiniz ancak miktarını abartmadan.

AÇ KARNINA B0NİB0N YEMEYİN!

Sınavda, şeker, bonibon, şekerleme gibi basit şeker içeren besinleri tek başına ve fazla miktarda tüketmeyin. Bu tür besinler aç karnına yoğun miktarda tüketilirse basit karbonhidrat içerdiği için, kan şekerini hızlı yükseltir ve hızlı yükselen kan şekerini düşürmek için üretilen yoğun insülin kan şekerini gerisin geri hızlı bir şekilde düşürür. Kan şekerinin bu şekilde değişmesi, performansı azaltır ve dikkat yoğunluğunu düşürür. Şeker ve şekerlemeler yerine aynı zamanda yağ ve protein de içeren çikolata yemek daha uygun olur. Çikolatada bulunan kafein uyarıcı etki göstererek pozitif fayda sağlar. Tabii abartılı miktarda tüketmediğiniz sürece. Hipoglisemi (düşük kan şekeri) ve insülin direnci olan öğrenciler, bir miktar fındık, badem, ceviz, fıstık gibi yağlı kuruyemişler veya peynir ekmek gibi protein içeren mini sandviçler tüketebilirler. Sınavda yanınızda suyunuz mutlaka olsun. Sınav esnasında yavaş yavaş, sizi rahatsız etmeyecek düzeyde, küçük miktarlarda yudum yudum su içmek performansınızı artırır.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.