Sağlıklı Sosyaller  

Bayram Sofrası

Anasayfa > Yazılı Basın > Bayram Sofrası
Bayram geldi, Ramazan ayı boyunca bir biri ardına sıralanan sahur ve iftar sofralarının yerini bayram ziyafetleri alacak. Heyecan dolu sahur saatleri, aman dikkat gün boyu boş olan midemizi birden doldurup, mide fesadı geçirmeyelim diyerek, ölçülü davranmaya çalıştığımız iftar öğünleri bu yılda geride kaldı. 
Nice Ramazanlar nice bayramlar geçirmek hepimizin ortak dileği. Mutlu ve sağlıklı yaşamanın yolu sağlıklı beslenmeden geçiyor. Her zaman olduğu gibi bayramlarda da sağlıklı beslenme ilkelerine uymalı sağlıklı bayram sofraları oluşturmaya özen göstermeliyiz. 

Peki en sağlıklı bayram sofrası için neler yapmalıyız? 

1. porsiyon hakkınızı doğru kontrol edin. Bayram günleri ikramsız ve tatlısız olmaz. Bayramı hem sahip olduğunuz vücut ağırlığı ile sonlandırmak hem de ikramlarda mızıkçı olmamak ve sevdiğiniz tatlardan uzak durmamak istiyorsanız, ısrarları geri çevirmeyin. Günlük beslenme hakkınızı takip ederek tüketim miktarlarına özen göstererek bayram tatlarından tadabilirsiniz. 
2. Şeker, çikolata ve tatlı olabilecek en alt düzeyde olsun. Şeker, besin kalitesi yok denecek kadar az olan boş enerji kaynağıdır. Bu nedenle basit şeker beslenmemizde ne kadar az yer alırsa, beslenme programlarımız o kadar sağlıklı olur. Bayramda şeker tüketimine sınır koymak için, ikram edilen şekerleri ve çikolataları atlayın, hakkınızı tatlı için saklayın. Sütlü tatlı veya meyveli tatlı var ise tercihinizi o yönde kullanın. Ağır hamur tatlıları yemek isterseniz küçük bir parçadan fazla tüketmeyin. 
3. Çok yedim ve ya çok yiyeceğim deyip bütün günü aç geçirmeyin.Bayramda fazla tüketeceğini düşünerek normal ana öğünlerinizi atlar, ya da akşam çok yedim diye bütün gün aç kalırsanız; Bu durumda kendini bir türlü dengeleyemeyen kan şekeri size yorgunluk ve tatlı krizleri yaşatır. Bayram süresince kan şekerinizin dengeli yükselip alçalması için ana öğünleri atlamadan kaliteli ve yeterli beslenmeye devam edin. 

4.İçeceklere dikkat. Günlük enerji ihtiyacınızın %20-30’u kadarını içeceklerden ekstra olarak almamak için şekerli içecekler yerine su içmeyi tercih edin. Bitki çayları, açık çay, ayran ve taze sıkılmış meyve suları da daha sağlıklı alternatifler olacaktır. Bayram süresince de su içmeyi ihmal etmeyin ve günde 8–15 su bardağı su tüketmeye devam edin. 

5.Sağlıklı beslenme konusunda siz “öncü” olun. Eğer siz ev sahibi iseniz, misafirlerinizin sağlığını düşünecek şekilde hareket edin. Sağlıklı ve hafif yemekler ve tatlılar ile, hem siz formda kalın, hem de misafirleriniz. 

6-Kuruyemiş tabağının dibini görmeyin. Zengin omega-3, posa, magnezyum ve E vitamini içerikleri ile oldukça sağlıklı olan yağlı kuruyemişler geleneksel bayram ikramlarından biridir. Fakat her besin gibi kuruyemişlerde tüketim miktarı abartılırsa zarar verir. Çünkü kuruyemişler küçük kalori bombalarıdır. Bu nedenle fındık, fıstık ve bademde günde toplam 10-15’i, cevizde ise 3–5 adedi geçmemeye özen gösterin. 

7-Hafif olanları tercih edin, ağır olanlardan uzak durun. Sindirim sisteminizi yormamak ve kilo almadan bayramı noktalamak için kızartma ve kavurma yöntemi ile pişmiş olan yemekleri bırakın veya minimum miktarda alın. Izgara, buğulama, fırında ve haşlama gibi sağlıklı yöntemler ile pişmiş olan yiyeceklere yönelin. 

8-Bu günün işini yarına bırakmayın. Sağlıklı beslenmek ve hareketli yaşamak bu gün de yarın da olabilecek en doğru yaşam şekli. Bu gün çok abartılı davranıp, sağlıklı beslenme ve sporu artık klasikleşen pazartesi sabahlarına bırakmayın. 

9-Açık büfede doğru yiyeceklere yönelin. Eğer bayramda tatildeyseniz, açık büfe seçenekleri arasında en sağlıklı olanları tercih edin. Izgara pişirilmiş etler, zeytin yağlı sebze yemekleri, az zeytinyağı ve limon sosu ile tatlandıracağınız salata, 1-2 dilim ekmek veya 2-4 kaşık bulgur pilavı, makarna ve ayran, cacık veya 1 kase sütlü tatlı sağlıklı seçeneklerdir. Yemeğinizi yavaş ve iyi çiğneyerek yemek sizi açık büfe canavarı olmaktan koruyacaktır. 

10-Hareket berekettir, Bayramınız bereketli olsun… Her zaman her yerde olabilecek maksimum enerjiyi harcayın. Ne kadar hareketli olursanız vücudunuz o kadar çok enerji harcar. Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.