Sağlıklı Sosyaller  

Bu Ay Kilolara Dikkat

Anasayfa > Yazılı Basın > Bu Ay Kilolara Dikkat
Gün boyunca besinler ile aldığımız enerji, harcadığımız enerjiden daha fazla olursa vücut yağ depolamaya bizde kilo almaya başlarız. Alınan enerjinin harcanan enerjiye eşit olması, mevcut kilomuzu korumamızı sağlar. Gün boyu harcanan enerjinin, besinler yolu ile alınan enerjiden fazla olması ise, “negatif enerji dengesi” sonucu tartıda kilo kaybı demektir. 
Karbonhidrat, yağ ve protein fark etmeksizin, vücuda besinlerle alınan fazla enerjinin hepsi vücudumuzda yağ olarak depolanır. Kazandığımız fazla yağ depoları vücudumuzun, zor günlerde harcamak için biriktirdiği yakıtı. Bizim de görüntüsünden ve taşımaktan oldukça rahatsız olduğumuz baş belası yağ depolarımızdır. 

Ramazan ayında akşama kadar su ve enerji almamamız vücudumuzu biyolojik anlamda oldukça zorlar. Bu durumun en büyük yan etkisi ise; metabolizmamızın yavaşlaması sonucu hızlı ve kolay kilo almamızdır. 
Vücudumuza besinlerle alınan enerji kadar harcanan enerji de önemlidir.Vücudumuzda enerji harcaması, 3 şekilde olur. Bunlar; 
1-Bazal metabolizma hızımız (yaşamak için harcadığımız enerji) , 
2- Fiziksel aktivitemiz (günlük aktiviteler ile harcadığımız enerji), 
3-Besinlerin oluşturduğu termik etki (besinleri sindirmek için harcadığımız enerji). 

Oruçlu iken, metabolizmamızın yavaşlamaması ve kilo almamak için sözünü ettiğimiz bu enerji harcama sistemlerini maksimum seviyede tutmalıyız. Fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıklarımızda küçük ayarlamalar yaparak, sağlığımızı maksimum seviyeye getirip, maksimum seviyede tutabiliriz. 

Ramazanda enerji harcamamızı arttıracak uygulamalar: 
Erken Bayram Temizliği için kolları sıvayın… Enerji harcamanızı arttırmanın en basit yollarından biri de ev işleri ile ilgilenmektir. Bayram temizliğine yavaş yavaş başlayın. 
İftardan sonra yürüyün… İftardan sonra fırsat bulduğunuz kısa zaman dilimlerinde, kendi temponuzda yürüyüş yapın. 
Telsiz telefon kullanın, enerji harcamanız artsın… Evde veya iş yerinde uzun telefon konuşmaları yapmak zorunda kalıyorsanız, yürüyerek konuşun. Böylece daha fazla enerji harcamış olursunuz. 
Molalarda gözler dinlensin, vücut çalışsın… Bilgisayar ile çalışırken, gözlerinizi dinlendirmek için verdiğiniz saat başı molaları iyi değerlendirin. Ayağa kalkın, birkaç adım yürüyün. Ortam uygunsa, birkaç esneme hareketi yapın. 
Artık asansörü hayatınızdan çıkarın… Dizinizde her hangi bir probleminiz yok ise asansörün bozuk olduğunu farz edin ve merdivenleri kullanın. Eğer bir gökdelende oturuyor veya çalışıyorsanız, asansörden birkaç kat önce inmeyi alışkanlık haline getirin. 
Yürüyen merdivenlerden uzak durun… Daha güçlü bacaklar ve eklemler, daha formda bir vücut için, yürüyen merdivenleri unutun ve kendiniz için yürüyün. 
Arabanızı park yerinin en uzak yerine park edin! Metroda çıkışa en uzak vagona geçmeyi tercih edin… Son zamanlarda zamanla yarışırken minimum enerji harcıyoruz. Arabayı girişe en yakın yere park etmek veya metroda çıkışa en yakın vagona geçmek için özel bir çaba harcar olduk. Birkaç adımdan zarar değil, yarar geleceğini düşünün ve bu tür alışkanlıklardan kurtulun 
Oruçken aşırı ve uzun süreli hareketten kaçının… Gün içinde açken ne kadar çok ve yoğun hareket ederseniz vücudunuzu o kadar çok yormuş olursunuz. Su ve kas kaybını hızlandırırsınız. 

Ramazanda sağlıklı beslenme tiyoları: 
Sahura kalkın…
 Sahura kalktığınızda aç kaldığınız süre olabilecek en kısa zaman olur. Böylece hem metabolizmanız minimum yavaşlamış hem de orucunuzu rahat geçirmiş olursunuz. 
İftarı geniş zaman dilimlerine yayın… Sahurdan iftara kadar uzun açlık evresi sonrası birden çok miktarda yemek yemek mide ve sindirim sistemi problemleri oluşturmakla kalmaz, metabolizmamızın yavaşlamasına sebep olur. 
Yavaş yiyin ve az porsiyonlar tüketin… Az ve çeşitli yemek sağlıklı ve dengeli İftarda da beslenmenizi Kolaylaştırır. 
Meyve yemeyi ihmal etmeyin… Beslenmenizde meyve olması karbonhidrat, protein, yağ yanında vitamin mineral ve enzim açısından da yeterli ve dengeli beslenme sağlar. 
İftardan sahura kadar sürekli su tüketin… Beslenme alışkanlıklarımızın ayrılmaz bir parçası da yeterli su tüketimidir. Normal bir insanın normal şartlarda minimum 8 bardak(1,5 litre) su tüketmesi gerekir 
Çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden uzak durun… Bu tür besinler kilo almanızı kolaylaştırdığı gibi bir takım sağlık problemleri oluşturarak Ramazan ayı ve Ramazan bayramını gölgeleyebilir. 
Sevdiklerinizle beraber, sağlıklı, mutlu daha nice Ramazan ayı ve bayramı geçirmeniz dileğiyle. Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.