Sağlıklı Sosyaller  

Diyet mi, Sağlıklı Beslenme Programı mı?

Anasayfa > Yazılı Basın > Diyet mi, Sağlıklı Beslenme Programı mı?
DİYET Mİ SAĞLIKLI BESLENME PROGRAMI MI?

         Son günlerde en çok tartışılan konulardan biri de beslenme planlarına verilecek isimler üzerine. Birçok kişi diyet kelimesini soğuk ve itici buluyor. Bu nedenle de sağlıklı beslenme programı demek daha mantıklı ve akılcı oluyor. Fakat birçok kişi ikisinin arasındaki ayrımı veya aynılığı bilmiyor.

         Diyet denilince akla ilk gelen ne yazık ki zayıflama diyetleri ve yasaklar oluyor. Aslında diyet ile sağlıklı beslenme programı arasında anlam açısından bir fark olmadığının da bilinmesi gerekiyor. Diyet; kelime anlamı ile kişinin gün boyunca tükettiği besinlerin oluşturduğu yapıyı ve planı anlatıyor. Tıpkı beslenme programı gibi. Fakat diyet tedavisi (modern adı ile tıbbi beslenme tedavisi) çeşitli hastalıklarda uygulandığından, beslenme programı sağlıklı kişiler için daha uygun bir terim haline gelebiliyor.

         Bu iki kelime için anlam karmaşası yaratmanın bir anlamı yok. Önemli olan sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yaşam tarzı haline gelmesidir. Eğer sağlıklı besleniyorsanız, diyet veya beslenme programı ayrımına girmeden mutlu ve sağlıklı olarak yaşamaya devam edebilirsiniz.

DİYETİN POPÜLERİ OLMAZ!

         Popüler diyet modası almış başını gidiyor olsa da, aslında popüler diyet diye bir şey olmadığını söylesek çok şaşırır mısınız?

         Popüler diyet adı verilen diyetler kişinin özelliklerine uygun hazırlanmamış olan, o an için bir takım reklamlar ile şişirilmiş olan standart diyetlerdir. Oysa diyetler ve beslenme programları kişiye özeldir. Sağlıklı beslenmek isteyen kişiler; yaşlarına, cinsiyetlerine, sağlık durumlarına ve beslenme alışkanlıklarına uygun bir beslenme programını öğrenir, uyguar ve standart diyet listelerini uygulamaktan kaçınırlar.

         Popüler diyetlerin birkaç ortak özelliği vardır. Bunlar;

·        Düşük veya çok düşük kalorili olmaları;

·        Sıkıcı olmaları ve uzun sürdürülememeleri;

·        Sağlıksız olmaları ve sağlığı bozmaları

·        Mucize vaat etmeleri

·        Verilen kiloların geri dönüşlü olmasıdır.

DÜŞÜK VEYA ÇOK DÜŞÜK KALORİLİ OLMALARI: Standart diyetlerin ortak özellikleri birçoğunun düşük veya çok düşük kalorili olmasıdır. Kalorisiz açlık diyetleri de bu grupta incelenebilir. Standart diyetlerin bu özellikleri metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilir. Metabolizmanın yavaşlaması ise sonraki dönemlerde kilo yönetiminin zorlaşmasına neden olan bir durumdur.

SIKICI OLMALARI VE UZUN SÜRDÜRÜLEMEMELERİ: Standart diyetler genelde aynı besinleri içerir ve bu besinleri değiştirme imkânı yoktur. Sürekli aynı besinleri tüketmek ise sıkıcı olur, aynı zamanda bireyi tek çeşit beslenmeye yöneltir. Bu nedenle de bu diyetleri uzun süre sürdürmek imkânsızdır.

SAĞLIKSIZ OLMALARI VE SAĞLIĞI BOZMALARI: Popüler yani standart diyetlerin neredeyse tamamı sağlıksızdır. Uygulandıkları süre boyunca ve diyetler bırakıldıktan sonra bile sağlığa zararlı etkiler devam eder. Standart diyetler; metabolizmadan sindirim sistemine kadar birçok sistemde bozukluklar oluşturabilir. Kalp krizi ve ani ölüm riskini kat arttırabilir.

VERİLEN KİLOLARIN GERİ DÖNÜŞLÜ OLMASI: Standart diyetler metabolizma da oluşturdukları deprem ile verilen kiloların geri alınmasına neden olur. Düşük kalorili balon diyetler ile verilen kilolar ödünçtür ve faizli olarak geri alınır. Uzun süre düşük kalori almaya alışmış olan beden, diyet bırakıldığında alınan yüksek kaloriler nedeni ile kilo almaya başlar.

 

 

Nil ŞAHİN GÜRHAN
Beslenme ve Diyet Uzmanı
www.nildiyet.comYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.