Sağlıklı Sosyaller  

Doğum Sonrası Şişkinliği Üzerinizden Atın...

Anasayfa > Yazılı Basın > Doğum Sonrası Şişkinliği Üzerinizden Atın...
Her annenin doğum sonrası yoğun ödem ve şişlik yaşaması kaçınılmaz bir durumdur. Doğumdan sonra bebeğinizi kucağınıza aldığınızda kuş gibi hafifleyeceğinizi zannedersiniz. Ancak lohusalık dönemi dediğimiz ilk 40 gün kendinizi oldukça ağır ve yorgun hissedersiniz. Normal doğum yaptıysanız ve veya hamilelik sırasında iyi beslendiyseniz, çok aşırı kilo almadıysanız, şişlik ve ağırlık normal seviyelerde olur. Ve bu durumu daha kolay atlatabilirsiniz.
Yapılan araştırmalar; bebeğini ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyen, sonrasında 1 yaşına kadar ek gıdalar ile birlikte emzirmeye devam eden annelerin doğum öncesi haline daha kolay ve kısa zamanda geldiklerini göstermiş.
O zaman hamilelikteki şişlikten kurtulmak için birinci ve en önemli yol; bebeğinizi emzirmelisiniz. Emzirmenin bebeğiniz için olan faydaları ise saymakla bitmez.
Peki hamilelik ödeminden kurtulmak için başka neler yapmalısınız?

 Doğum şişliğinizi nasıl atabilirsiniz?
Bol bol su içmelisiniz
: Su içmek hem ödeminizi çözecek, hem sütünüzü arttıracak, hem de kolay emzirmede destekçiniz olacaktır.
2 – 3 Saat arayla 6 öğün beslenmelisiniz: 4 saatten uzun aç kalmamalısınız. Öğünleriniz sabah, öğle, akşam ana öğünler şeklinde olmalı.

Ara öğünlerde de hafif ama protein – karbonhidrat içeren vitamin yönünden zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Zamanında ve düzenli beslenmek vücudunuzda ödem dediğimiz dolaşım bozukluğu olmasını engeller.
Yeterli uyumalısınız: Biliyorum bu çok zor, bebeklerin uyku düzenini oluşturmak zaman alıyor. Ancak gün içinde bebeğiniz uyuduğu zaman siz de kendinizi dinlendirmek için küçük şekerlemeler yapmalısınız. Böylece gece olan uyku açığını tamamlayarak vücudunuzu dinlendirmiş kan dolaşımınızı açmış olursunuz.
Yoğun katkı maddesi içeren yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durmalısınız: Çok çay kahve içmemelisiniz. Sigara içmemeli sigara içilen ortamlar da bulunmamalısınız. Alkol almamalısınız.
Ben Diyetisyen bir anne olarak: üç doğumumda ve doğum sonrasında rahatsız edici ödem ve şişlik yaşamadım. Çünkü hamileliklerimde sağlıklı beslendim, kilo alırım korkusu ile yetersiz beslenmediğim gibi, iki canlıyım diyerek abartılı ve gereksiz enerji de almadım. Hayat şartlarımın elverdiği ölçüde hareket ettim, bol su içtim. Emzirmenin doğal bir gereklilik olduğunu kabullendim. Ve bebeklerimi zevkle emzirdim.

Her annenin sağlıklı ve rahat hamilelik geçirmesi gerek şişlik ve sıkıntıdan kurtulmak, gerek bebeğini iyi emzirebilmek ve bebeğine rahat bakabilmesi için çok önemlidir. Bunun için en önemli gereklilik; pozitif rahat ve sakin olmak.

Tabi aynı zamanda doktor kontrollerini ihmal etmemelisiniz. Siz ne kadar olumlu, pozitif, sakin olursanız bebeğiniz de o kadar rahat, mutlu ve sağlıklı olur.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.