Sağlıklı Sosyaller  

Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi?

Anasayfa > Yazılı Basın > Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi?
Her anne çocuğu için yapabileceğinin en iyisini yapmak ister. Çiçeği burnunda henüz yeni anne olmuş annelerdir, emziren anneler. Annelik teorikte çok iyi bilinen kalıplara oturmuş bir kavramdır onlar için. Ancak pratikte çok yeni çok şekilsiz henüz kabullenilememiş bir duygudur. Her şey yeni, her şey belirsiz ve heyecan doludur. Ailenin yeni üyesi en çok anneye bağımlıdır.

Günümüzde bütün anneler emzirmek istiyor. Artık bebek için en sağlıklı besinin anne sütü olduğu her kes tarafından kabul görmüş bir gerçek. Emziren bir anne nasıl beslenmeli? Diyet yapabilir mi? Emziren anne kilo almak zorunda mı, kilo vermek sağlıklı ve normal kiloda olmak anne için ilk dönemde hayal mi? ...gibi birçok sorunun cevabı ise hala tartışılıyor.

Çoğu anne kendisini ve bedenini tamamen arka plana itip emzirmeye ve bebeğe odaklanır. Buda birçok beslenme hatasını beraberinde getirir. Sütün artması ümidiyle şeker ve yağ zengini yüksek enerjili yiyeceklerden oluşan beslenme uygularları ve süt kesilir endişesi ile sürekli bir şeyler yeme davranışları devam eder. Böylece emziren anne, doğum kilolarından ve doğum şişliğinden bir türlü kurtulamaz. Doğum sonrası kiloları üzerine yapışmış ve yeni kilolarda sürekli gelmeye devam etmektedir. Sonuç ta her şeye rağmen süt üretimi de azalabilmektedir.      

Emzirme dönemi içinde bulunulan fizyolojik ve psikolojik durum açısından özel bir dönemdir. Emziren annenin sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Bu durumda konunun uzmanı bir diyetisyenden yardım almak en yerinde karar olur. Yeterli süt verimi için sağlıklı bir beslenme programı şarttır. Laktasyon dönemi olarak adlandırılan bu dönem beslenmede amaç; sütün verimliliğini ve içeriğini arttırmak ve annenin vitamin, mineral ve besin elementleri depolarına zarar vermeden sağlıklı beslenmesini sağlamaktır. Böylece annenin mümkün olduğunca çabuk ve sağlıklı bir şekilde sağlıklı kilosuna ulaşması sağlanırken bebeğinde mümkün olabilecek en sağlıklı beslenme şekli olan anne sütü ile beslenme maksimum verimlilikte sağlanabilmektedir.

            Bebeklerini emzirmeye devam eden anneler; her yiyecekten yerim mantığından, hızlı kilo verdirdiğini iddia eden standart ve düşük kalorili zayıflama diyetlerinden uzak durmalıdırlar. Emziren bir annenin eski formuna kavuşmasının en kolay ve sağlıklı yolu bebeğini emzirmeye devam etmesidir. Anne bebeğini emzirmeye devam ettikçe, süt üretimi artar ve buna bağlı olarak harcadığı enerji miktarında da artış olur. Emziren anne emzirdiği dönem boyunca daha hızlı incelir. Bu dönemde tüketilen protein miktarı da önem taşır. Yeterli miktarda protein tüketilmemesi veya proteinin yanlış kaynaklardan karşılanması süt verimliliğini azaltabilir.

            Bebeklerini emzirmeye devam eden kadınların beslenmesinde vitamin ve minerallerin de yeterli miktarda yer alması gereklidir. Çünkü bu dönemde iyot, demir, kalsiyum yetersizliği oluşabilir. Bu sorunlar gelecek dönemde anne sağlığını olumsuz etkiler.

            Süt verimliliğinin artmasında en önemli etkenlerden biri de günlük sıvı tüketimidir. Anne yeterli miktarda sıvıyı doğru içeceklerden karşılamalıdır. Bazı içeceklerin süt miktarını arttırmak yerine vücuttan su kaybını arttıracağı iyi bilinmelidir.

            Anne sütünün bileşimi, tadı ve kokusu annenin beslenmesinden etkilenir. Yeterli dengeli ve çeşitli beslenen annelerin sütü diğer annelere göre daha kaliteli ve bebeğe daha uygun olur. Bu nedenle, emziren annelerin bir diyetisyene danışarak kendilerine ve durumlarına özel bir beslenme programı takip etmeleri ve başka herhangi bir zayıflama metodundan kaçınmaları gerekir. 

            Anneler unutmayın… Siz bu dönemde ne kadar sağlıklı beslenirseniz, bebeğiniz de o kadar sağlıklı olacaktır. Sağlıklı beslenme sağlıklı yaşamın en önemli garantisidir. Bebeğiniz ve sizin için son derece hassas olan bu dönemde mutlaka bir diyetisyenden yardım almalısınız.

 

Nil ŞAHİN GÜRHAN
Beslenme ve Diyet Uzmanı
www.nildiyet.comYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.