Sağlıklı Sosyaller  

Erkeklerinde Bir Beslenme Şekli Var

Anasayfa > Yazılı Basın > Erkeklerinde Bir Beslenme Şekli Var
Erkeklerin metabolizmasının  kadınlara göre daha hızlı çalıştığı bir gerçek . Ancak bu avantaj bir yanılgıya dönüşüp ; " Çok yesem de kilo almam " düşüncesi oluşmasın . Sağlıklı ve düzenli beslenmenin kadınlarda olduğu gibi , erkeklerin de hayatının her alanında başarı sağlamada etkin rol oyadığını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan , erkeklere özel beslenme önerilerinde

Çok önemli bir öğün Kahvaltı: Erkekler genelde kahvaltıyı yetersiz bir besinle geçiştiriyorlar . Biraz daha erken kalkarak kendine güzel bir kahval tı hazırlayabilirsin . Akşamdan hazırlık yaparak , sabah kahvaltı hazırlama süresini kısaltacak formüller geliştirebilir sin . Yaptığın bu ihmalin faturası zaman içinde karşına çıkabilir . Gece boyunca yaklaşık 810 saat aç kalan vücudu nun toparlanması ve metabolizmanın uykusundan uyanması için kahvaltı öğünü kesinlikle gereklidir . Uyandıktan hemen sonra içeceğin 1 su bardağı ılık su ve 1 su bardağı oda sıcaklığında su , sindirim sistemine daha kolay " Günay dın " demeni sağlarken ; hemen ardından apacağın sağlıklı bir kahvaltı , gün . yunca sürecek hareketli temponda en büyük destekçin olacaktır . Kahvaltı Erkeklerin diğer bir sorunu da ; ara öğün saatlerini hatırla mamalarıdır . As lında düşününce çok zor gelen bu ara ya | bo yapmayı alışkanlık haline getirerek , öğle saatlerine kadar dikkat yoğun luğunu sürdürebilir , kendini canlı ve mutlu hissedebilirsin . 12 dilim peynir , birkaç tane zeytin , taze sıkılmış meyve suyu , taze çiğ sebze ve birkaç dilim tam buğday unundan ekmekle yapacağın kahvaltı , kolayca acıkmanı engelleyecek ; yani kan şekerinin dengede olmasını sağlayacaktır . Gevrekleri veya müsliyi de tercih edebilirsin .

 Ara öğünleri atlama: Uygulaması son derece basit . Sağlıklı besinlerle , az ve sık beslenmenin vücut yağının artışına dur dediği bilimsel çalışmalarca da gösterilmiştir .

Koltuğu kilolarınla değil , enerjinle doldur: Yaygın anlayış olan koltuğu dol durmak çok kullanılan bir cümledir . Oysa bu anlayışın derinliğinde biraz da " Rahata erdi , koltuğu kaptı , çok çalışma sına gerek yok " ifadesi yatmaktadır . Bu rehavete düşmemek için sağlıklı besle nerek , fiziksel aktiviteyi artırmak gerek . Yaşam standartlarında yapılacak birkaç ufak değişiklik ile koltuğu doldurma şeklini değiştirebilirsin . Açsan hafif bir içecek , yiyeceklerden de hafif olanları tercih et . İkram atıştırmalık olarak yağ ve karbonhidrat içeriği yüksek ve besin kalitesi düşük besinler yerine meyve tercih etmeye başlaman , enerji alımını azaltmakla kalmaz , alacağın vitaminler sayesinde çalışma temponla adaptasyo nunu da artırır . Vaktinin çoğu oturarak C geçiyorsa ve fiziksel aktivite yapmaya vakit bulamıyorsan , birkaç basit uygula ma ile hareketini artırabilirsin .

Akşam yemeği alışkanlığı:Türk beslenme alışkanlığının nere deyse yarısını akşam yemekleri oluştur makta . Geçiştirilen kahvaltı , yapılmayan ara öğünler , az yenen öğle yemekleri akşam yemeğinde tamamlanır . Bol çeşit , ağlı , ağır yiyecekler , hamur işi yemek er ve tatlılar . . . . Bu kültür sadece evde değil dışarıdaki yemeklerde de aynı şekilde uygulanmaktadır . Bu çok tüketim kahve veya çay ile son bulur . Daha son ra hareket etmeden uykuya dalınır . Kilo alımı , sindirim rahatsızlıkları ve diğerleri paralelinde gelir . Bu güzel yemekleri sadece akşam öğününde değil , diğer öğünlere paylaştırarak yeme alışkanlığı kazanmamız gerekli . Kültürümüzün o güzel yemeklerinin içeriklerini daha sağlıklı hale getirebiliriz . Bilinçli tercihler apabiliriz . Tüketim miktarını azalta iliriz . Yemekten sonra biraz yürüyüş yapabiliriz.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.