Sağlıklı Sosyaller  

Forma Girmek Konusunda Karalı Mısınız?

Anasayfa > Yazılı Basın > Forma Girmek Konusunda Karalı Mısınız?
FORMDA OLMAYAN BİR BEDEN BİRÇOK HASTALIĞA DAVET ÇIKARIR! 
Formda olma, en üstün sağlık hali diye tanımlandığına göre; formda olmayan bir bireyin ne gibi risklerle karşı karşıya kaldığını tahmin etmek zor değil. Formda olmanın felsefesi; uygun sağlık davranışları göstererek, ailesel, çevresel ve kişisel sağlık risklerini en aza indirmeye dayanır. Çünkü uygun sağlık davranışları göstermeyen bir bireyin; çağımızın hastalıkları diye adlandırılan obezite, diabet (şeker), yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp hastalıkları ve kanser gibi bazı kronik hastalıklara yakalanma riski çok fazla yükselir. 


BEL ÇEVRESİNE DİKKAT EDİN! 
Kadın ve erkeklerde bel çevresi önemli bir sağlık tanımlayıcısı olarak kabul edilmektedir. Bel çevresi kadınlarda 88 santimetreyi, erkeklerde ise 102 santimetreyi aştığında obez bir kişi söz konusu demektir ve bu durum ciddi sağlık riskleri doğurmaktadır. 
KISA BİR DEĞERLENDİRME MOLASI: MEZURAYI ELİNİZE ALMA VAKTİ 
Bel çevrenizi, esnemeyen bir mezura yardımı ile karnınızı içeri çekmeden ölçün. Ölçtüğünüz değer, bayansanız 88cm erkekseniz 102cm ise kırmızı ışık!yukarıdaki değerlerde veya daha yukarıda ise, ciddi sağlık riskleri taşıyorsunuz. 
Şimdi aynı mezura yardımı ile kalça çevrenizi en yüksek olduğu noktadan ölçün. Bel çevrenizi, kalça çevrenize bölerek bel/kalça oranını hesaplayın. Bel/kalça oranının; kadınlarda 0.85’i, erkeklerde 1’i aşmaması gerekmektedir. Eğer hesapladığınız değer, bu değerlerde veya daha yüksek ise kalp hastalığı (kardiovasküler hastalıklar), şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve bunun gibi pek çok hastalık kapıda bekliyor, hatta içeri girmek üzere demektir. 
BAŞKA BİR SAĞLIK TANIMLAYICISI: BEDEN KİTLE İNDEKSİ 
Sıklıkla kullanılan bir diğer sağlık tanımlayıcısı ise; beden kitle indeksidir. Kısaca BKI olarak gösterilen değer; vücut ağırlığınızı (kilogram cinsinden) boyunuzun santimetre cinsinden karesine bölmeniz ile hesaplanır. Örneğin; 
Boyu 1.73, ağırlığı ise 72 kg olan bir bireyin BKI’si; 
72 / (1.73X1.73) şeklinde hesaplanır. Bu bireyin beden kitle indeksi (BKI)’si 24’ tür. 
Beden kitle indeksi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmaya göre; 
18.5 altı ÇOK ZAYIF 
18.5 – 19.9 GÜVENİLİR SINIR 
20.00 – 24.9: NORMAL 
25.00 – 29.9: FAZLA KİLOLU 
30.00 – 34.9 : 1. derece şişman 
35.00 – 39.9 : 2. derece şişman 

40 ve üzeri: 3. derece şişman (morbit obez) olarak tanımlanır. 
Beden kitle indeksi, vücut yağ dağılımını ayrıntılı olarak göstermemektedir. Fakat vücut yağ miktarı hakkında bilgi vermektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar, BKI ile kronik hastalıklara yakalanma riski arasında pozitif ilişki olduğunu göstermektedir. 
ELMA MI, ARMUT MU? 
Vücutta oluşan yağlanmanın bir diğer tanımlaması da, yağın biriktiği bölgeye göre değerlendirme yapmaktır. Vücut yağı, karın bölgesinde yoğun olarak yer alıyorsa elma tipi şişmanlık, kalça bölgesinde yer alıyorsa armut tipi şişmanlık adını alır. Ülkemizde, elma tipi şişmanlık erkeklerde daha yaygınken, armut tipi şişmanlık kadınlarda daha sık görülmektedir. Ancak son araştırmalar gösteriyorki artık kadınlarımızın da beli kalınlaşıyor. 
KENDİMİZİ DEĞERLENDİRELİM: Elma mıyız yoksa armut mu? 
Elma tipi şişmanlık, sağlık açısından armut tipi beden yapısına göre daha büyük risk oluşturur. Bunun nedeni, karın bölgesinde depolanan yağın insülin direncine neden olarak; kan şekerinde yükselmeye neden olabilmesidir. Ayrıca bel çevresindeki yağlanma kalbinizi daha çok yorar. 
Adım 1’i tamamlayarak kendimizi sağlık riskleri açısından değerlendirdik, 
ADIM 2: KARAR VERME SÜRECİ 
Bu gün sağlıklı ve formda olabilmek adına yapacağınız bir şey daha var! Karar vermek… Karar verme, forma girmenin en temel basamağını oluşturur. Fakat, karar verme ve kararı uygulama sürecinde “kararlılık” önemlidir. Forma girme sağlığınızı yakalama sürecinin uzunluğu bireysel olarak değişiklik gösterse de, formu koruma süreci yaşam boyu sürdürülmesi gereken bir uygulama olduğu için, karardan emin olunması ve kararlılığın sürdürülmesi gereklidir. Bu gün formda olmaya sağlıklı bir yaşama adım atmaya karar verin ve kararınızdan dönmeyin.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.