Sağlıklı Sosyaller  

Gelinlere Özel Beslenme Önerileri

Anasayfa > Yazılı Basın > Gelinlere Özel Beslenme Önerileri
Düğün hazırlıkları gibi telaşlı geçen dönemlerde yemek alışkanlıkları değişir. Bazen yemek yemeği unuturken, bazen de gereğinden fazla abur cubur tüketilir. Bu dönemi 'hafif' atlatmak için önerilerimiz var.

Düğün tarihinin belli olmasıyla birlikte, geri sayım başlar. Yapacak iş çok, zaman sınırlıdır. Düğün yaklaştıkça hazırlıklar yoğunlaşır, ev kurma telaşı, düğün davetiyeleri, düğün için mekan seçme, davetli listesi, derken sayılı gün çabuk geçer. Bu kadar yoğun ve telaşlı zaman diliminde gelin adayları kendini ihmal etmemeli, sağlığına ve güzelliğine katkı sağlayacak şekilde beslenmesine özen göstermelidir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, gelinlere özel doğru beslenme önerileri verdi:

Uyguladığınız diyet; yeterli, dengeli ve sağlıklı olsun. Doğal yiyecekler içersin. Bol su için. Böylece; hem düğün hazırlığı için enerjiniz yüksek olur, hem de bu süreçte hırpalanmadan zayıflamanız kolay olur.

Düğün günü yaklaştıkça özellikle son günler, sağlıklı ve doğal beslenmek çok önemlidir, Katkı maddesi yoğun içeren, çok yağlı, çok şekerli ağır yiyecekler sağlığınızı ve görüntünüzü bozar.

Hızlı kilo vermek odaklı şok diyet uygulamaları sağlığınızı ve görüntünüzü bozar. Sağlıklı beslenmek, yeterli uyku, stres yapmamak, bol su içmek ile enerjik olup. düğün resimlerinde canlı görünmek sizin elinizde.

Düğüne geri sayım başladığında: beslenmenizde küçük değişimler yapın ve alışkanlık haline gelirin.

Basit karbonhidratları azaltın, öğünlerinizin glisemik indeksini düşürün. Glisemik indeksi yüksek olan besinler kan şekerini hızlı yükseltir ve hızlı düşürürler. Bu durumda, açlık hissi artar ve miktar kontrolü zorlaşır. Beyaz şeker, beyaz un gibi basit karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durun. Tam tahıl, tam çavdar, bulgur, çorba, makarna, taze mevsim meyveleri sağlıklı karbonhidrat kaynaklarıdır.

Sağlıklı ve kaliteli protein kaynaklarına ana öğünlerinizde ver verin. öğünlerinizde, peynir, et, balık, tavuk, yoğurt gibi kaliteli protein kaynaklarından birinin mutlaka olmasını sağlayın. Böylece hem daha uzun tok kalır hem de yağ depolama riskini azaltmış olursunuz.

Doğal yapıda lif içeren besinler düğün telaşınızın olduğu yoğun zamanlarda sindirim sisteminizin düzenli çalışması için destek sağlar. Lifler ayrıca midede dolgunluk yaratarak tokluk hissini uzatır, besinlerin sindirim hızını yavaşlatırlar ve böylece kan şekerinin dengelenmesinde etkin rol oynarlar. Lifler veya diğer tanımlamayla posa; aynı zamanda bağırsaklarda su tutulmasını sağlayarak, kabızlıktan korur. Ayrıca, lif içeren besinler daha az kalori içerirler. Sağlıklı ve yararlı lif almak için; çiğ salatalar, sebze ve kurubaklagil yemekleri yemeli, beyaz ekmek yerine tam buğday unundan yapılmış ekmek tüketmelisiniz. Meyve tüketiminizi arttırın.

Günde en az 8-10 su bardağı su için. Su, doygunluk hissi yaratır, vücutta oluşan yıkım ürünlerini vücuttan uzaklaştırmasını sağlar. Ne kadar düzenli ve sürekli su içerseniz vücudunuz o kadar dengeli olur. Düğün öncesi bu yoğun ve dengesiz dönemde yeterli su içmek doping etkisi gösterir.

Gereğinden fazla tuz tüketimi tansiyonunuzun yükselmesine, ödem seviyenizin artmasına neden olabilir, ödem ne kadar yüksek olursa kendinizi o kadar yorgun hissedersiniz.

En pratik çözüm gelin adayının yanında sağlıklı ara öğünler taşıması ve 2- 3 saat arayla bu yiyeceklerden yemesi. Sağlıklı atıştırmalara örnek verecek olursak: küçük kutu süt, ekmek arası peynirli sandviçler, kolay taşınan taze meyveler, kuru meyveler (kuru kayısı, kuru üzüm...) leblebi, fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler. Onun dışında fırsat olursa normal öğlen akşam yemeğini zamanlı ve düzenli yemeye çalışın.

Düğün günü nasıl beslenmeli?

•      Kahvaltı mutlaka olsun, sağlıklı iyi keyifli bir kahvaltı düğünde enerji toplamanız için çok önemli.

•      Öğlen yemeği saatinde ve öğleden sonra eğer kuafördeyseniz, küçük sandviç veya tost yanına ayran veya sütlü kahve pratik ve sağlıklı bir alternatif olur.

•      Düğününüz akşam ise geceye aç başlamamalısınız, küçük bir atıştırmanız olsun.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.