Sağlıklı Sosyaller  

Havalar Çok Sıcak: Nasıl Beslenmeli?

Anasayfa > Yazılı Basın > Havalar Çok Sıcak: Nasıl Beslenmeli?
Az ve sık beslenme: Normal yaşantımızda, metabolizmamızı yavaşlatmamak ve kan şekerimizi dengelemek adına az ve sık beslenmeye özen gösteririz. Aşırı sıcaklarda ise az ve sık beslenmenin önemi artar. Çünkü sıcak havalar genellikle iştahımızı azaltır. Bu durumda günlük besinsel ihtiyaçlarımızı karşılayamamamıza neden olabilir. Günde 6 öğün şeklinde beslenmeye özen gösterdiğimizde, kendimizi sindirim sistemi problemlerinden korumuş, aynı zamanda da günlük besinsel ihtiyaçlarımızı karşılamış oluruz.

Hafif öğünler, hafif yemekler: Aşırı sıcak havalar, sindirim sistemimizi de oldukça yorar. Bu dönemde ağır yemekler tüketmekse sağlık açısından olumsuz sonuçlara neden olabilir. Yanmış yağ içerdiğinden hiçbir zaman tüketimini önermediğimiz besinler olan kızartma ve kavurmalardan bu dönemde de uzak durmak akılcı bir yaklaşımdır.

Dört temel besin grubu: Dört ana besin grubu olan süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, sebze-meyveler ve tahıl ürünleri beslenme düzenimiz içerisinde yer almalıdır. Yaz mevsiminde sıcaklıklarda görülen aşırı artışa paralel, kişiler sebze ve meyve tüketimini arttırırken, diğer besin gruplarında yer alan besinleri daha az tüketirler. Yaz mevsimi boyunca sadece sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme tarzı, beslenme yetersizliklerine neden olabilir. Bu nedenle ana öğünlerde dört ana besin grubundan hafif ve sindirimi kolay yiyeceklere yer verilmeye devam edilmelidir.

Su tüketimi: Aşırı sıcak havalara bağlı olarak artan terlemeyle vücuttan su kaybı bu mevsimde artış gösterir. Su kaybının artışı ile günlük su gereksinimi de artar. Bir yetişkinin günlük su gereksinimi, 1,5–2 litre arasındadır. Fakat yaz aylarında bu ihtiyaç 2,5–3 litreye, profesyonel sporcularda ve güneş altında çalışanlarda daha yüksek düzeylere ulaşır. Yaz mevsimi boyunca susuzluğa bağlı sağlık sorunları yaşamak istemiyorsanız suyunuzu yanınızdan ayırmayın ve susamadan su içme alışkanlığı kazanın.

Sodyum tüketimi: Vücut terlemeye bağlı olarak sadece su kaybetmez, aynı zamanda ter ile birlikte sodyum kaybı da yaşanır. Kaybedilen sodyumun vücuda geri alınamaması ise ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme neden olabilir. Kaybettiğiniz sodyumu geri kazanabilmek adına günde 1-2 şişe doğal maden suyu içmeyi deneyebilirsiniz.

Doğal maden suları mineral içerikleri nedeni ila sağlıklı bir yetişkin için yararlı içeceklerdir. Ancak yüksek sodyum içerikleri nedeni ile yüksek tansiyon ve içerdikleri asit nedeni ile mide sorunları olanlar için uygun değildirler.

Potasyum tüketimi: Terlemeyle birlikte vücuttan kaybedilen bileşiklerden biri de potasyumdur. Potasyum, kalp kasının çalışmasından, vücutta su dengesinin sağlanmasına kadar birçok önemli görevde yer alır. Bu nedenle terle atılan potasyum vücuda geri alınamadığında vücudun dengesi bozulur. Yaz meyvelerinin neredeyse tamamı yüksek miktarda potasyum içerir. Günlük beslenme düzeninizde yaz meyvelerine yeterli miktarda yer vermek, kaybettiğiniz potasyumu geri kazanmanızı sağlar.

Besin Hijyeni: Aşırı sıcaklarla birlikte besin zehirlenmeleri de sık görülen bir durum halini alır. Besin zehirlenmeleri, 5–7 günlük ishal, ateş, halsizlik gibi sorunlara neden olabileceği gibi, ciddi bir besin zehirlenmesinde kişi yaşamını kaybedebilir. Bu nedenle yaz mevsimi boyunca besin hijyenine daha fazla özen gösterilmelidir. Özellikle et, yumurta, süt gibi protein zengini ve çabuk bozulan besinler mutlaka uygun sıcaklıklarda saklanmalıdır. Pişmiş yemeklerin açıkta bırakılmaması, hızla soğutulup buzdolabına kaldırılması önemlidir.

Güzel ve keyifli bir yaz mevsimi geçirmek için beslenmemizle ilgili bazı tedbirleri almamız, yiyecek ve içeceklerimizi tüketirken seçici ve dikkatli olmamız gereklidir.
Mutlu bir yaz mevsimi dileğimleYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.