Sağlıklı Sosyaller  

Haydi Sağlıklı Beslenmeye

Anasayfa > Yazılı Basın > Haydi Sağlıklı Beslenmeye
Sağlıklı beslenmek istesek de is uygulamaya gelince pek çoğumuz sınıfta kalıyoruz. Sağlıklı beslenmenin neden önemli olduğunu bir kez daha hatırlayalım mı?


Nil’le Diyetli Günler

NİL ŞAHİN GÜRHAN

www.nildiyet.com


Form Tutmak İçin Önce Sağlıklı Beslenin


Yapılan araştırmalar birçok insanın sağlıklı beslenmeyi bildiğini gösteriyor. Ancak çoğumuzun uygulamada zayıf kaldığını göz önüne alırsak, bilginin doğru olması, bilimsel temellere dayanması ve uygulanabilir olması gerekir. Biz yine de sağlıklı beslenmenin neden önemli olduğunu bir kez daha hatırlatalım...


SAĞLIKLI BESLENME NEDEN ÖNEMLİ?


  • Sağlıklı beslenerek, formda bir vücuda ve zihne sahip olabiliriz.

  • Sağlıklı beslenme, şeker, kalp, kanser gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

  • Sağlıklı beslenerek, genç ve dinç kalabiliriz.

  • Sağlıklı beslenme, mental ve fiziksel performansı arttırır, kendinizden memnun olmanızı sağlar.


SOFRANIZI DEĞİŞTİRİRSENİZ HAYATINIZ DEĞİŞİR


Sofranızda yapacağınız değişikliklerle daha ince, daha sağlıklı ve daha aktif bir hayata adım atabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler;

Basit karbonhidratları azaltın... Beyaz şeker, basit karbonhidrat türüdür. Besin kalitesi düşük, boş enerji kaynağıdır. Günlük enerji ihtiyacının kaliteli besin kaynaklarından karşılarsanız; sağlığınız için pozitif adım atmış olursunuz. Öğünlerinizin glisemik yükünü azaltın... Glisemik indeks, bir besinin kan şekerini ne kadar ve ne hızda yükselttiği ile ilgili bir terimdir. Glisemik indeksi yüksek olan şekerli yiyecekleri ne kadar fazla yerseniz glisemik yükü o ölçüde artar. Öğünlerinizde bol miktarda basit karbonhidratlar yerine, ölçüyü daha rahat kontrol edebileceğiniz, ekmek, makarna gibi kompleks karbonhidratlar tüketin.

Doymuş yağ tüketimini azaltın... Tereyağı, kaymak, kuyruk yağı gibi hayvansal kaynaklı yağlar, doymuş yağ kaynaklarıdır. Doymuş yağların kalp sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkiler araştırmalarca kanıtlanmıştır. Sofrada, doymuş yağ kaynakları yerine sıvıyağları tercih edin. Trans yağ asitlerinden uzak durun. Bitkisel katı margarinlerin birçoğu, üretim işlemleri nedeni ile trans yağ asitlerinden zengindir. Trans yağ asitleri, kalp sağlığını olumsuz etkiler ve aşırı tüketimleri kalp hastalıkları açısından riski artırabilir. Bu nedenle, katı margarin tüketimi sınırlandırılmalı ve katı margarin yerine sıvı yağlan tercih edin.

Protein kaynaklarını doğru kullanın... Et ve süt ürünleri, hayvansal protein kaynakları; sebze, tahıl ürünleri ve kuru baklagiller bitkisel protein kaynaklarıdır. Günlük protein ihtiyacının yarısından fazlası hayvansal kaynaklı proteinden yarısından azı ise bitkisel kaynaklı proteinden sağlanmalıdır. Bu dengeyi sağlamanın en kolay yolu, öğünlerde hayvansal ve bitkisel kaynaklı proteinlere bir arada yer vermektir.


LİFLER ÖNEMLİ, LİFLİ BESLENİN
Lifli besinlerin tercih edilmesinin sağlık üzerine bir çok yararı vardır. Lifler, midede dolgunluk yaratarak tokluk hissinin uzamasına neden olurlar. Sindirim hızını yavaşlatıp kan şekerinin dengelenmesinde önemli rol alırlar. Bağırsaktan zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak kolon kanserine yakalanma riskini azaltır ve bağırsaklarda su tutulmasını sağlayıp, kabızlıktan korur. Bu yararlarının yanı sıra, kolesterolü düşürücü etkileri olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, lif içeren besinlerin enerji içeriği daha düşüktür. Sağlıklı bir yetişkinin günde 25-30 gram lif alması gerekir. Bu miktarda tüketimi sağlamak ve liflerden maksimum yarar sağlamak için, öğünlerinizde çiğ salatalara, sebze ve kurubaklagil yemeklerine yer vermeniz, beyaz ekmek yerine tam buğday unundan yapılmış ekmek tüketmeniz ve meyve tüketiminizi arttırmanız yeterli olacaktır.

Hayatın kaynağı suyu hep bol bol için...Vücudumuzun yaklaşık % 60'ı sudan oluşmaktadır. Su, vücudumuzun işlevlerini doğru sürdürmesi için gereklidir. Bir yetişkinin günde yaklaşık 8-10 su bardağı su tüketmesi gerekir. Su, yarattığı doygunluk hissi ve vücutta oluşan yıkım ürünlerini vücuttan uzaklaştırması nedeni ile zayıflamak isteyenler için de çok önemli.

Tuz tüketiminde aşırıya kaçmayın... Gereğinden fazla tuz tüketimi tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir. Günlük tuz tüketiminin 6 gramı aşmaması sağlığınız için uygun olacaktır.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.