Sağlıklı Sosyaller  

Her Güne Bir Yumurta

Anasayfa > Yazılı Basın > Her Güne Bir Yumurta

BİLİNENİN  aksine her gün bir yumurta tüketmenin zarardan çok faydası var
NİL’LE DİYETLİ GÜNLER
NİL ŞAHİN GÜRHAN
nil@nildiyet.com
ÖRNEK PROTEİN YUMURTA
Yüksek kolesterolü artırır korkusuyla yıllarca yumurtadan uzak durmaya gayret etik. Ancak araştırmalar artık bunun tam tersini söylüyor. Bilinenin aksine her gün bir yumurta tüketmenin zarardan çok faydası var. işte ayrıntılar...
Yumurta vücudumuzun  üretemediği dışarıdan almamız gereken bütün aminoasitlerin tamamını içerir ver örnek protein olarak adlandırılır. Çocukluk çağından yaşlılık dönemine kadar hepimizin her gün 1 yumurta yemesi, hem kahvaltı sofralarımızı renklendirir hem de zengin protein kaynağıyla beslenmemizin kalitesini arttırır. Yumurta sarısı yoğun kolesterol içerir. Yüksek kolesterol korkusuyla yıllardır kalp-damar hastalarının yumurtadan uzak durması salık verildi. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde her gün 1 adet yumurta yemenin vücuttaki kötü kolesterolü değil, vücut için gerekli olan iyi kolesterolü artırıcı etkisinin olduğu ispatlanmıştır. Çocukluk döneminde büyüme ve gelişme için gerekli olan bütün protein çeşitlerini içerdiği için çocuklarımıza, gençlerimize her gün 1 adet yumurta vermek çok önemli fayda sağlar.
 
YUMURTANIN FAYDALARI
A vitamini; yumurta sarısının içindeki A vitamini bağışıklık sisteminin temellerini sağlamlaştırmaya devam ederken görme duyusunun gelişmesinde de aktif rol oynar.
D vitamini; yumurta D vitaminin öncü maddesini içerdiğinden diş ve kemik gelişimi için oldukça önemlidir.
Demir; yumurtadaki demir kansızlık yaşamamızı önler. Demir aktif ve enerjik yaşamız için kanımızda oksijen taşır.
Selenyum; halsizliğe meydan okuyan selenyum da yumurtada yeterli ölçüde bulunuyor.
Çinko; yumurta zengin çinko içeriğiyle bağışıklık sisteminde rol oynarken, aynı zamanda tırnaklarımızın ve saçımızın canlı ve parlak olmasında ektilidir.
Kolin, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesine destek sağlar.
Çok fazla yumurta yemek de zararlıdır. Gün içinde protein içeriği zengin diyerek fazla tüketilmesi karaciğeri yorar, alerjik reaksiyonlara sebep olur.
 
TAM PİŞMİŞ OLARAKTÜKETİLMELİDİR
Besin değeri oldukça yüksek olan yumurtadan tam faydalanmak için iyi pişmiş olarak tüketmeliyiz. Böylece içeriğindeki besin elementlerinin özellikle proteinin daha yüksek oranda vücuda alınmasının ve işlev görmesini sağlarız.
ÇOK FAZLA PİŞİRMEK DE YANLIŞ
Özellikle yumurtanın haşlama süresinin uzun tutulması, yumurtanın çok aşırı pişirilmesi ile içerisindeki demir ve sülfür reaksiyona girerek yeşilimsi bir renge sahip bir hakla oluşturur. Bu kahverengi halka yumurtanın besin değerini düşürür. Çünkü yeşil renge dönüşmesi ile yumurtanın içeriğinde bulunan kükürt ve demir birbirine bağlanır, vücuda alınması engellenir, yumurtanın besleyiciliği azalır. O sebeple haşlama olarak tüketeceğimiz yumurtanın kaynama süresi 10 dakikayı geçmemelidir. Kaynadıktan sonra 4 dakika yumurtanın pişmesi için ideal bir süre zarfıdır. Haşlama dışında menemen, sebzeli, domatesli, dereotlu alternatifli bir şekilde renklendirerek veya omlet şeklinde de tüketebiliriz.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.