Sağlıklı Sosyaller  

Hızlı Kilo Vermeyin

Anasayfa > Yazılı Basın > Hızlı Kilo Vermeyin
Kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulmak için düşük kalorili diyetlerin tuzağına düşmeyin.

DÜŞÜK KALORİLİ DİYET TUZAĞINA DÜŞMEYİN

Güzel görünmek uğruna bir çırpıda kilolarımızdan kurtulmak istiyor ve düşük kalorili diyetlerin peşinden gidiyoruz. Siz siz olun "Ömür boyu diyet yapacak halim yok" diyerek hızlı kilo verme telasına düşmeyin ve sağlıklı yasam alışkanlıkları edinin.

Günümüzün en sık rastlanan problemlerinden biri fazla kilolu olmak. Fazla kilolarımız en çok sağlığımıza zarar verirken en rahatsız olduğumuz yanı ise estetik boyutu. "Ömür boyu diyet yapacak halim yok" deyip bir an önce fazla kilolarımızdan kurtulmak istiyoruz. Amacımız zayıf olmak için yapılması gereken ne varsa yapıp hedefe ulaşmak ve sonra da eski alışkanlıklarımıza dönmek.. "Önce incecik olayım, sağlıklı beslenmeyi sonra düşünürüz" diye açık açık dile getiren birçok danışanım oldu. Oysa çok düşük kalorili beslenerek, hızlı kilo verme çabaları kilo vermemizi sağlamak yerine daha çok kilo almamıza zemin hazırlıyor. Ve bir sürü sağlık problemini de getiriyor.

Çok düşük kalorili diyetlerin zararları;

•       Demir, B 12 vitamini veya folik asit eksikliğine bağlı kansızlık oluşur.

•       Yetersiz vitamin ve mineral alımına bağlı vücut direnci zayıflar

•       Karaciğer yağlanması olabilir.

•       Hormonal dengeler bozulur ve regl düzensizliği oluşabilir.

•       Yetersiz kalsiyum alımı ve protein oranının aşırı yüksek olmasına bağlı kemik erimesi oluşabilir. Mide, bağırsak çalışması kötü etkilenir buna bağlı olarak sindirim sistemi bozuklukları meydana gelir.

•       Hızlı ve kontrolsüz kilo vermek kalp-damar rahatsızlıkları oluşur.

•       Ciltte bozukluklar oluşur.

•       Saçlar deformasyona uğrar.

ADIM ADIM KİLO VERMEK İÇİN...

Sağlıklı ve ideal diyet yaşam tarzı olarak benimsenmeli. Doğal süreçte farklılaşarak kişiye özel gelişmeli. Bu nedenle adım adım ilerlemelisiniz. Her gün en az 30 dakika yürüyüş yapın. Yürüyüşünüzü öğlen saatlerinde yaparsanız hem enerji harcar hem de D vitamini ihtiyacınızı karşılarsınız. Üstelik D vitamini metabolizmanızı hızlandırıp yağ yakmanızı da sağlar.

Gün içinde hayatınızın ve yaşam ritminizin izin verdiği ölçüde küçük dinleme molaları verin. Günde en az 2-3 litre su için. Ayran ve taze sıkılmış meyve suları da su yerine kabul edilebilecek içeceklerdir. Ayrıca sebze ve meyveler de su ihtiyacını karşılar. Çay, kahve, asitli içecekler ve alkollü içecekler ise vücuttan su atımını artırır. Bu nedenle bu tür içeceklerin tüketiminde aşırıya kaçılmamalı

Günde 6 öğün beslenmeli ve metabolizmayı yavaşlatmamak için dört saatten uzun süre aç kalmamalısınız. Yeterli ve kaliteli protein alın. Diyetinizde yeterli ölçüde ve kalitede karbonhidrat olmasına da dikkat edin. Sağlıklı yağlar kullanın. Beslenmenizde, dört ana besin grubu olan et grubu, süt ve ürünleri, sebze-meyveler ve tahıl ürünleri her öğünde ihtiyacınızı karşılayacak miktarda olmalı. Tahıl ürünlerinden tam buğday ekmeği, tam çavdar ekmeği, bulgur, yulaf, kabuklu pirinç, patates, mevsim sebzelerinden, taze fasulye, bezelye, patlıcan, barbunya, kabak ve meyvelerden çilek, erik sofranızda mutlaka bulunsun. Pozitif olun, stresten uzak durun. Düzenli ve yeterli uyumaya özen gösterin. Uykusuzluk kilo almayı kolaylaştırır, kilo vermenizi zorlaştırır.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.