Sağlıklı Sosyaller  

İşte Öğle Yemeği Hamburger ve Pizza Demek!

Anasayfa > Yazılı Basın > İşte Öğle Yemeği Hamburger ve Pizza Demek!

Türkiye’de kayıtlı 16 milyon çalışan var. Kayıtsız olanları bir yana bu 16 milyon çalışan öğle yemeği için hangi yolu seçiyor. Pek çok seçenek var. Bazı işyerleri yemekhanelerinde çalışanlarına öğle yemeği sunuyor. Bazı çalışanlar öğle yemeği için çevre lokantaları tercih ediyor. Bazıları ise bazen aşırı yoğunluktan ya telefondan ya da internetten öğle yemeklerini sipariş ediyor. Ama geneline baktığımızda aslında Türk iş dünyası çok da sağlıklı beslenmiyor. Yemekhane ortamında beslenenler daha şanslıyken ne yiyeceğini kendi seçenler genelde daha ağır ve daha sağlıksız besinleri tercih ediyor.

ÖĞLE YEMEKLERİNDE FASTFOOD VE PİZZA TÜKETİYORUZ
Öğle yemeklerinde özellikle hızlı ulaşımı yüzünden fastfood türü yemekleri daha çok tercih ediyoruz. İşyerinin etrafında eğer güzel ev yemekleri yapan mekânlar varsa bunlar da rağbet görüyor. Yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın “Öğlen tatillerinde şirketlerden gelen siparişler genellikle fastfood ve pizza ağırlıklı oluyor. Bölgesel olarak bakıldığında iyi ev yemekleri yapan, kendi bölgesinde ünlü olmuş küçük restoranların da siparişleri oldukça yüksek. Kebap gibi biraz daha ağır seçeneklerin sipariş oranı ise akşama göre öğlen daha düşük.” diyor. Öğle aralarında yemeğin çok hafif olmasını önemsemediğimizi söyleyen Nevzat Aydın “Türk mutfağında baharatlı, salçalı, soslu yemekler bolca olduğu için, damak tadımıza uygun seçenekler biraz daha ağır yemekler olabiliyor. Bu yüzden öğle yemeklerinde kullanıcıların yemeğin hafif olmasından çok hızlı hazırlanmasına, sipariş sürelerinin kısa olmasına dikkat ettiğini görüyoruz. Konu yemek olduğunda kadın-erkek ayrımı yapmak zorlaşıyor. Özellikle fastfood’da bu konuda bir ayrımdan söz etmek zor. Ancak ev yemekleri, salatalar gibi sağlıklı yiyeceklerin siparişlerine baktığımızda bunları ağırlıklı olarak kadınların sipariş ettiği göze çarpıyor” diyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan sürekli ofis ortamında çalışan kişilerin doğal beslenmesi, sebze, salata, et, tam tahıllı buğday ürünleri tüketmeleri gerektiğini söylüyor. Hazır ve katkı maddesi yoğun paket yiyeceklerden uzak durmaları gerektiğine dikkat çekiyor. Sürekli sahada aktif olarak çalışanların ise ızgara, haşlanmış etli yemeklerin yanında salata, sebze yemeği tüketmelerini öneren Gürhan ofiste ara yemekler için ise “Fındık, ceviz, kuru kayısı, süt, sütlü kahve, ayran, bol su, tost ve peynirli küçük sandviçleri ara yemek olarak tüketebilirsiniz” diyor. Gürhan iş dünyasından en çok aşırı ödem, şişlik, sindirim sistemi problemi, aşırı gaz, konstipasyon, fazla kilo, bölgesel yağlanma ağırlıklı sorunlarla geldiklerini söylüyor. Sorunların en büyük sebebini ise az yemeye çalışırken aç gezmeye ya da aşırı yeme ataklarına bağlıyor.

YEMEKHANEDE SAĞLIKLI YEMEK TERCİH EDİYORLAR
Yemekhane kültürü olan firmalarda ise talepler farklılaşabiliyor. Catering alanında hizmet veren ISS Catering’in Genel Müdürü Engin Üstel çalışanların iş dünyasında öğle yemeklerinin kişileri gün boyu dinamik tutma ve konsantre çalışma sağlaması açısından çok önemli bir yer tuttuğunu söylüyor. “Seçilen yemekler ise çalışan grubu ve ihtiyaç duyulan kaloriye göre değişiyor. Örneğin beyaz yaka çalışanlar masa başında çalıştıklarından daha az kalorili, lifli, sebze-meyve ağırlıklı beslenmeyi; ağır iş yükü altında çalışan personel ise daha fazla karbonhidratlı ve yüksek kalorili besinleri tercih ediyor” diyor. Yemek seçimleri dönemsel olarak da değişiyor. Üstel özellikle beyaz yaka çalışanların yaz dönemlerinde kışa nazaran daha hafif, diyet ve hatta vejetaryen mönüleri tercih ettiklerini belirtirken , yemek tercihlerinin bölgesel olarak da değiştiğinin altını çiziyor. Üstel örnek veriyor: “Örneğin Ege Bölgesi’ndeki çalışanlar zeytinyağlı yemekleri daha çok tercih ederken, Adana ve çevresindeki çalışanlar acılı ve etli yemekleri tercih ediyor.”

CATERİNG ALANINDA 100 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR
Türkiye’de çalışanların öğle yemekleri ihtiyaçları oldukça büyük bir iş kolu da yaratıyor. Pek çok işyerinin yanında sadece sabah ve öğle yemekleri için açık olan dükkânların yanı sıra işyerlerine yakın restoranlar da normalden daha fazla elemana ihtiyaç duyduğu için daha çok istihdam yaratıyor. Catering hizmetleri de sektörün bir başka gelişen ve büyüyen tarafı. Üstel Türkiye’de Catering sektörü hakkında bilgi veriyor: “Ülkemizde faaliyet gösteren firma sayısı kriz öncesinde 4000’lerde iken ödeme alamama, merdiven altı hizmet veren firmaların varlığı gibi sebeplerle oluşan haksız rekabet ortamında bu sayı 3500’lere kadar düştü. Sektörümüzde günde 5 milyon öğün toplu yemek veriliyor ve bu sayı da 15 milyon tabağa denk geliyor. Sektörün büyüklüğünün 6 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ve 3 bin 500 olan firma sayısının, hükümetin haksız rekabete karşı aldığı tedbir ve düzenlemelerle gelecekte daha büyük firmaların olması sonucu 2 binlere inmesini bekliyoruz. Sektörde çalışan sayısı yaklaşık 100 bini buluyor. ISS Catering olarak biz 2 bin 200 personel ile 600 üzerinde firmaya hizmet veriyor, şirketlerde 200 kadar mutfakta 120 bin öğün yemek çıkarıyoruz. 450 milyon TL’lik ISS cirosunun 100 milyon TL’si Catering grubundan geliyor. 2010 yılı sonuna kadar personel sayımızı 2 bin 500’e ve ciromuzu 120 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

GAZETE HABERTURK- HT KARİYERYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.