Sağlıklı Sosyaller  

Keyifli Sağlık

Anasayfa > Yazılı Basın > Keyifli Sağlık
D Vitamini En İyi Güneşten Alınır
Vücudumuz için gerekli olan D vitamininin en önemli kaynağı derimizin güneş ışığı ile temas etmesi. D vitamininin besinsel kaynağı yok denecek kadar az. Dolayısıyla her gün en az 10-15 dakika direk güneş ışığı görmemiz gerekiyor. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan veriyor.
D vitamini başta kemik sağlığımız olmak üzere pek çok açıdan vücudumuzda önemli işlevleri olan önemli bir vitamin. Bağışıklık sistemi, yağ yakma metabolizması, kalp sağlığı, yüksek tansiyon, bazı kanser türlerine karşı da koruyucu özellik gösteren D vitamini, kalsiyum mineralinin kemiklere taşınmasını sağlayarak kemiklerin güçlü bir yapı almasını sağlıyor. Bununla birlikte D vitamini yağ yakmakta görevli bir enzimin yapısında bulunuyor.
Derimizde, güneş ışınlarının bir çeşidi olan ultraviyole ışınlar sayesinde, D vitamini sentezi yapılıyor. Ultraviyole ışınları deri ile direk temas ederek D vitamini oluşmasını sağlıyor, ancak bu ilk 15 dakikada oluyor. Sonrasında D vitamini aktivitesi göstermeyen ve cildimizin bronz görünmesini sağlayan diğer maddeler oluşmaya başlıyor. Ultraviyole ışınlara, uzun süre maruz kaldığımız taktirde, bunun yaşlanmayı hızlandırıcı ve kanser riskini arttırıcı etkileri olduğunu da unutmamak gerekiyor. Yani güneşten hem faydalanmak hem de zararlarından kaçınmak için, her gün en az 15 dakika direk güneş ışığı görmemiz yeterli oluyor.
Bütün yaz güneş görmüş, bol bol güneşlenmiş olsanız bile, vücudunuzda D vitamininin sağlıklı ve yeterli ölçüde olması için yaz kış hergün15dakika direk güneş ışığına çıkmak gerekiyor. Çünkü D vitamini her gün almamız gereken her gün ihtiyacımız olan bir vitamin. Bu konuda unutmamamız gereken bir diğer nokta da, güneşle ancak direk temas olursa D vitamini sentezlenmesini sağlanabileceği. Güneşlenme cam arkasından olmamalı. Yaz aylarında güneşle buluşma daha sık gerçekleştiği için, yeterli D vitamini sentezlemek daha koİay Fakat cilt sağlığı için güneşin dik geldiği öğlen saatlerinin tercih etmemek gerekiyor.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.