Sağlıklı Sosyaller  

Kilo Almadan Sigarayı Bırakabilirsiniz!

Anasayfa > Yazılı Basın > Kilo Almadan Sigarayı Bırakabilirsiniz!
Nil’le Diyetli Günler
NİL ŞAHİN GÜRHAN
www.nildiyet.com

Sigarayı bırakmak istiyor ancak kilo alırım endişesiyle bu kararınızı erteliyorsanız hiç ertelemeyin. Bu alışkanlığınızdan vazgeçerken neler yapmanız ve nasıl beslenmeniz gerektiğini bilirseniz işiniz epey kolaylaşır. İste yöntemler;
Türkiye'de her yıl 100 bin kişinin ölümüne sebep olan ve akciğer kanserinin de bir numaralı nedeni olarak gösterilen sigarayı her şeye rağmen bırakmak oldukça zordur. Ancak bu zorluğu bir de kilo korkusuyla perçinleyip mücadeleden vazgeçmek ve sigaraya teslim olmak pek çok tiryaki için büyük bir kandırmacadır. Sigara içmek bir bağımlılıktır ve kişilerin bunu kabul edip yol haritasını belirlemesi ve gerekirse bu konuda profesyonel yardım alması gerekiyor. "Sigaraya bırakan kilo alır" söyleminin doğrusu; "Sigarayı bırakırken kilo alma riskiniz yüksek olabilir, konuyla ilgili özen gösterip beslenme bilimi çerçevesinde dikkat etmelisiniz" şeklindedir. Sigarayı bırakma aşamasında kilo almanın en önemli nedenlerinden biri sigara içerken el hareketini değiştirip sürekli ve kontrolsüz bir şeyler yeme aktivi tesiyle değiştirmek oluyor. Sigarayı bırakmaya karar verin, sigara içtiğiniz ortam ve zamanları farklı aktiviteler ve alışkanlıklarla doldurmaya çalışın,  yeni alternatifler oluşturun. Sigara aklınıza geldiğinde su için, taze meyve yiyin ya da yürüyüşe çıkın ve Türk kahvesi keyfinizden de vazgeçmeyin.
SİGARAYI BIRAKMAYA ÇALIŞIRKEN;

  • Canınız sigara istediğinde el alışkanlığını su içme hareketine dönüştürmelisiniz. Bu durumda su içmeniz kolaylaşır, ne kadar su içerseniz, metabolizmanız o kadar iyi çalışır, dolaşımınız açılır.
  • Yemekten sonra avuç taze meyve yiyin. Böylece yemek sonrası sigara ihtiyacını meyve yeme faaliyetine dönüştürerek beslenme kalitenizi arttırır, metabolizmanızı hızlandırırsınız.
  • Gün içinde sigara içtiğiniz saatlere dilim havuç, turp, marul gibi vitamin ve mineral değeri yüksek ama kalori içermeyen küçük atıştırmalıklar ekleyin.
  • Sigara yerine çay, kahve ya da bitki çayı tüketin. Özellikle Türk kahvesi keyfinize devam edin.
  •  Sigara içme isteğinizi baskılamayın. Sigara içtiğiniz boş saatlerinizde kendinizi sıkmak yerine dikkatinizi dağıtın, yürüyüş yapın. Açık havada orta tempolu bir yürüyüş size canlılık verir.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.