Sağlıklı Sosyaller  

Kilo Verme Yolculuğu

Anasayfa > Yazılı Basın > Kilo Verme Yolculuğu
Seyahatler, yolculuklar hayatımız içinde yabancı olmadığımız süreçlerdir. Gideceğimiz yer, yolda geçecek zaman çoğu zaman bellidir. Ancak kesin değildir. Bir takım sapmalarla gidilecek yer ve yolda geçecek zamanda ufak değişiklikler olabilir. Değişmeyen tek şeyse başlangıç noktamızdır.

Kilo verme sürecini de bir yolculuğa benzetebiliriz. Başlangıç noktamız bellidir. Ulaşmak istediğimiz kilo bellidir. Ancak genelde yolda ve yolculukta problem çıkarırız. Yolda molalar vermek rahat davranmak isteriz. Zaman geçer, yol uzun sürer ve külfetli olduğunu iddia ederiz. Kilo alırken sanki jet hızıyla gitmişiz gibi dönüşte süper hız bekleriz.

Bütün yolculuklarda olduğu gibi kilo verme yolculuğunda da yolculuğumuzun güvenli geçmesi için uymamız gereken önemli sağlık kuralları var. Bu kurallar:

 Kural - 1: Eğer imkanınız varsa; kilo verme konusunda uzman ve tecrübeli bir diyetisyene başvurmalısınız. Size yolculuğunuzda yardım edecek doğru rehberi bulmanız yolculuğunuzun zevkli ve güvenli geçmesini sağlar.

 Kural - 2: Durum tespitini diyetisyeninizle birlikte bilimsel verileri kullanarak yapmalısınız; Kaç kilosunuz?  Sağlıklı vücut ağırlığınız ne olmalı? Kilonuz sağlıklı kilo ölçüsünden ne kadar uzakta? Sağlıklı kiloya yaklaşık ne kadar zamanda ulaşabilirsiniz?

Kural - 3: Sağlık riskleriniz neler?

Kural - 4: Sizin bulunduğunuz noktayı değerlendirin. Risk ölçünüz nedir? Bu ölçüde ;

- Kilonuzun boyumuzla oranında sınıflandırma nedir?

BKI (BMI- Beden Kitle İndeksi) = kilonuzun (kg), boyunuzun (cm) karesine bölünmesiyle oluşan değer BKI = 20-25 olmalı

- Bel çevresi kalınlığımız nedir?

erkekte  => 94   cm -> üzeri şişman
                  102  cm -> üzeri obez     

kadında => 80 cm  ->  üzeri  şişman
                   88 cm  ->  üzeri obez

-  Kanınızda kolesterol-HDL-LDL –Trigliserit (yağ) düzeyleri nasıl?               

- Yüksek tansiyon hastası mısınız?

- Soluma güçlüğü çekiyor musunuz?

- Çabuk yoruluyor musunuz?

- Kan şekeriniz ne ölçüde- Ailenizde diabet (şeker hastalığı) var mı?

-Bütün bu sorulara vereceğimiz cevaplar durumun ciddiyetini anlamanızda size yardımcı olacaktır. Kilo vermeniz için uygulanacak olan tıbbi beslenme tedavisinin gerekliliği ve uygulanabilirliğini kabul etmemizde etkili olacaktır.

Kural - 5: Yaptığınız programa inanmalı ve adapte olmalısınız. Aklınıza yatmayan kısımları diyetisyeninize her zaman rahatlıkla sorabilmelisiniz. Beslenmeyi öğrenmeli ve yaşamalısınız.

Kural - 6: Sağlıklı beslenme mantığınız; ya hep ya hiç olmamalı. Bozarsak bozulur, emekler boşa gider gibi katı düşünmemelisiniz. Yoldan saptığınızda diyetisyeninizin yardımıyla hemen yola girmeli sağlıklı beslenmeye, arada ufak kaçaklarla devam etmelisiniz. Zaman zaman değişik lezzetler tatmalısınız. Cıs olan yiyecekler yemek hem size nefes aldırır,  hem diyeti hareketlendirir, hem de sizin çok uzun süre devam edebilmenizi ve sistemi benimsemenizi sağlar. 

Kural - 7: Hareket. Her zaman harcadığınız enerjiyi yüksek tutmaya çalışmalısınız. Her zaman aktif olmak, kilo verme hızınızı yüksek tutacaktır.

Kural - 8: Bol su tüketmelisiniz. Vücudunuzun her zaman su tükettiğini ve suyun vücudunuzun temel ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız.
 
Kural - 9: Kendinize güvenmeli ve inanmalısınız. Hedefiniz rakam değil sağlıklı, en sağlıklı kiloda olmak olmalı. Sağlıklı kilonuz yapılan bütün ölçümler ve değerlendirmeler ile diyetisyeninizin ve sizin birlikte karar vereceğiniz kilodur.

Kural - 10: Kendinize hiçbir zaman süre hedefi koymayın. Hedef sağlıklı kiloya inmek, indikten sonra da; kazandığınız sağlıklı yaşam ve beslenme alışkanlıklarını ömür boyu devam ettirmek olmalı.
     
Fazla kilo ve sağlıklı yaşam iyi geçinemeyen iki komşulardır. Hayatını zorlaştıracak kadar fazla kilosu olan bir insanın sağlıklı olmadığı ve yaşamının risk altında olduğu ortak fikirdir.

Kendinize konsantre olun; yaşadığınız o ana odaklanın. Sağlıklı ve başarılı bir hayat yaşamayı hepimiz isteriz. Bunun için yaşama konsantre olun, işinize konsantre olun. Kilo alıp verme dışında yapılacak çok iş, yaşanacak mutluluklar, kazanacak başarılar var. Kilonuzu takıntı haline getirerek, içinden çıkılmaz bir durum oluşturmayın. Çözüme ve yaşamaya yönelin.

Nil Şahin GÜRHAN
Beslenme ve Diyet Uzmanı
www.nildiyet.comYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.