Sağlıklı Sosyaller  

Kiloyu Vermek Kadar Korumak da Önemli

Anasayfa > Yazılı Basın > Kiloyu Vermek Kadar Korumak da Önemli
En büyük  amaç kilo vermek. Diyet yapan her insan iyi kötü kilolarını veriyor, ancak bu durum her zaman kalıcı olmuyor. Gerek problemin bitmesinin verdiği rahatlama, gerek kilo verirken çekilen sıkıntılardan kurtulma eski alışkanlıklara dönülmesini kolaylaştırıyor. Ve kilolar tekrar alınıyor. Onca emek, onca sıkıntı yanımıza kar kalıyor. Gene aynı noktaya hatta daha da kötü duruma geliniyor.

Diyete başlarken çok kararlı olmalı ancak asla aceleci olmamalıyız. Diyete başlama kararı uzun süreli ve sağlığımız için çok önemlidir. Amacımız fazla kilolarımızı yavaş yavaş vermek ve ideal kiloya geldikten sonra bu kiloyu muhafaza etmektir. İdeal kiloya gelmek kolay değildir. İdeal kiloya gelmek için verilen sabır dolu mücadelenin öneminin çok iyi bilinmesi gereklidir. Bu da bu ideal kiloyu muhafaza etmekle olur. İdeal kilonun muhafazası da koruma programıyla sağlanır.

Koruma programı kilo verirken uyguladığımız diyet gibi yeterli ve dengeli beslenmekle sağlanır. Vücudumuzun ihtiyacı olan temel besinleri her gün beş veya altı öğün şeklinde düzenli olarak alınması gereklidir. Bu temel besinleri kısaca hatırlıyacak olursak;

Temel Besinler:

  1. Protein grubu yiyecekler. Bu yiyecekler :et, peynir, yumurta.
  1. Kalsiyum içeren yiyecekler : Bu gruba süt ve yoğurt dahil edilir.
  1. Ekmek ve tahıl ürünleri : Bu gruptaki yiyecekler karbon hidrat ağırlıklı ve B grubu vitaminlerinden zengin yiyeceklerdir.
  1. Sebze Grubu yiyecekler :çiğ sebze ve salatalar, sebze yemekleri
  1. Meyve grubu yiyecekler : bir çok vitamin, mineral ve lif yönünden son derece zengindir. Ve ayrıca karbon hidrat içerirler.
  1. Yağ : Yemeklerde mümkün olduğunca az olmalı, katı yağlardan kaçınılmalı, sıvı yağ kullanılmalı, ayrıca az miktarda yağlı kuru yemiş (fındık, fıstık, ceviz, badem vb.) tüketilmelidir.
  1. Şeker ve şekerli yiyecekler. Bu gruptaki yiyecekler mümkün oldukça az tüketilmelidir.

Diyet esnasında yaptığımız her hangi bir spor varsa korumada da spora aynı tempoda devam etmeliyiz.  Aktivitelerimizi devam ederek düzenli sporumuzu yapmalıyız. Diyet esnasında yaptığımız sporu korumada bıraktığımızda; yaktığımız enerji azalacak, aldığımız enerji artacak, bir enerji fazlası olacağından tekrar kilo almaya başlarız.

Kısacası alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki dengeyi korumalıyız. Bu da sosyal aktivitelerimize düzenli olarak devam etmek, düzenli olarak spor yapmakla sağlanır. Düzenli olarak yaptığımız bir spor yoksa; düzenli ve tempolu yürüyüş, yüzme, bisiklete binmek, kültür fizik vb.  yapmalıyız. Ayrıca ev ve iş hayatımızda biraz daha hareketlerimizi artırmamız gereklidir.

Sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığımızı bir yaşam felsefesi olarak benimsemeliyiz. Yaşadığımız sürece sağlıklı ve zinde kalabilmek , hatta uzun yaşayabilmek için sağlıklı ve düzenli beslenmemiz gereklidir. Bu nedenle her zaman korumada sayılırız.

Uyguladığımız diyet bizim metabolizmamıza, yaşam tarzımıza, çalışma yaşamımıza yanı kısacası kişiye (kendimize özgü) özel olarak bir uzman tarafından hazırlanmış olması gereklidir. Böyle bir diyetin uygulaması esnasında sağlıklı beslenme hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip oluruz. Edindiğimiz bu bilgi ve alışkanlığı fazla kilolarımızı verdikten sonra da uygulamaya devam etmemiz gereklidir. Ancak bu sayede fazla kilolardan sürekli kurtulmuş olarak yaşayabileceğimiz asla göz ardı edilmemelidir.

Kilo veren kişilerin en çok yaptığı hatanın başında koruma programı uygulamaması gelmektedir. Fazla kilolarımı verdim artık rahatım düşüncesiyle kendini bırakması ve eski beslenme tarzına dönmesidir. Diğer bir hususta kiloları daha hızlı vermek için yapılan sporun bırakılmasıdır. Kilo alınmasına neden olan etmenlerin hayatımızda tekrar yer bulması kilo alınmamızı kaçınılmaz kılmaktadır. Bir süre sonra kilolar tekrar geri alınmakta, tekrar başa dönülmektedir. Kilo ver al şeklinde bir kısır döngüye mahkum olunmakta.

Özetle, sağlıklı beslenme ve diyet programında öğrendiğimiz her şeyi sadece fazla kiloları vermekte değil, tekrar geri almamada yani korumada da kullanmalıyız.

Nil Şahin GÜRHAN  Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.