Sağlıklı Sosyaller  

Maksimum Verimlilikte Emzirebilmek İçin

Anasayfa > Yazılı Basın > Maksimum Verimlilikte Emzirebilmek İçin
 EMZIRMENIN DE TEKNIKLERI VAR, FARKETTINIZ MI ? 
 ILK 6 AY SADECE ANNE SUTU Hamilelik bitti. Artık bebeğiniz kollarınızın arasında. Kokusu burnunuzda. Şimdi 9 aylık merak ve heyecan dolu sürenin sonunda yeni bir dönem başladı; laktasyon yani emzirme dönemi. En az hamilelik kadar önemli, en az hamilelik kadar hassas bir dönem. Bebeğinizin dış dünyaya ilk adımında ilk yardımcısı, anne sütü. 
Yeni doğan bebeğiniz için en ideal beslenme ilk 6 ay özellikle anne sütü ile beslenmesidir. Onun içinde “yeterli” emzirmeli ve “yeterli” süt üretebilmelisiniz. Maksimum verimlilikte emzirebilmek için ne yapmalı nasıl beslenmelisiniz? 
1- Sabah uyanınca 1 saat içinde enerji almalısınız ki vücudunuz yeterli ölçüde süt üretebilsin. Eğer kahvaltınız gecikiyor ise ön kahvaltı olarak 1 avuç kuru yemiş veya 1 su bardağı süt içerek metabolizmanızın çalışmasına destek olabilirsiniz. Sonra mümkün olan en kısa zamanda kahvaltıya oturmalısınız. 
2- Her gün bol bol su için. Her zaman her yerde, her emzirme öncesi, her emzirme sonrası su için. Ne kadar çok su içerseniz sütünüz o kadar çok ve sürekli üretimine destek olmuş olursunuz. Her gün 2- 3 litre su içebilmelisiniz. 
3- Sık sık beslenin. 2-3 saatte bir sağlıklı ara öğünler tüketin. Kuru yemiş, meyve, süt, yoğurt, peynirli küçük sandviçler vb. atıştırmalar metabolizmanızı canlı tutar. 
4- Bebeğinizin ilk günlerinde beslenmesini kendisine bırakın, her istediğinde emzirin. uzun süre emmesinden korkmayın. Sizin yanınızda olması kokunuzu hissetmesi ona huzur ve güven verir. Siz de sakin ve huzurlu olmaya çalışın pozitif olun. 
5- İlerleyen zamanlarda sık sık emzirmeye devam edin. 2- 3 saatte bir emzirirseniz, süt üretimini tetiklemiş olursunuz. Ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok süt üretirsiniz. 
6- Her emzirme sonrası göğsünüzdeki sütün bitmiş olmasına dikkat edin. Eğer emzirme sonrası süt kaldıysa süt sağma makinesiyle boşaltın. 
7- Bebeğinizden uzak olduğunuz zamanlarda da 3 saatte bir göğsünüzü boşaltırsanız, süt üretimini tetiklemiş olursunuz. 
8- Gece emzirmeleri çok önemlidir. Gece emzirdiğiniz zaman süt üretimini sağlayan hormonlar daha çok çalışır ve ertesi gün süt üretimi daha iyi olur. Gecenin kör karanlığında emzirmeye üşenip mama verirseniz, süt üretimini azaltmış, olursunuz. 
9- Kükürt içeren bazı sebzeler bebeğinizde gaz sancılarına sebep olabilir. Bu sebzeleri ilk 6 ay tüketmemeye özen göstermelisiniz. Gaz yapan yiyecekler; kuru fasulye, nohut, mercimek, lahana, karnabahar, brokoli. 
10- Emzirme öncesi, emzirme sonrası ve emzirirken rahat olun. Emzirmek bir anne için en güzel en sağlıklı zamanlardan biridir. Gerek bebeğinizle yakın temas, gerek bebeğimi en sağlıklı şekilde besliyorum inancı, anneyi de bebeği de mutlu eder. 
11- 6. Ayın sonunda emzirmeye devam etmekle birlikte ek gıdalara yavaş yavaş doktorunuzun önerdiği şekilde başlamalısınız. 
12- 6-12 ay arasında zaman içinde ek gıdalara yavaş yavaş başlayıp, yavaş yavaş artırarak devam etmelisiniz. Zaman içinde doğal halinde anne sütü yavaş yavaş azalacak, besin alımı yavaş yavaş artacaktır. Ve bebeğiniz bir yaşına geldiğinde besinsel ihtiyacını tam karşılıyor olacak. 
13- Anne sütü 1- 2 yaş arasında devam edebilir. Bebeği duygusal olarak tatmin etmekle birlikte bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu dönemde besinsel değeri düşünülmeden normal besin ihtiyaçları sağlanmalıdır. Günümüzde çalışan annelerin bebekle olan duygusal bağını güçlendirmesi ve bebeği daha huzurlu kılması açısından uzun süre 2 yaşına kadar emzirmesini öneriyorum.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.