Sağlıklı Sosyaller  

Mart Kandırmacasına Düşmeyin!

Anasayfa > Yazılı Basın > Mart Kandırmacasına Düşmeyin!
“Mart kapıdan baktırır kazma kürek sapı yaktırır.” Sözü mart ayının karakterini hemen ele veriyor. Şubat sonu ile birlikte yükselen hava sıcaklıklarının ardından martın gelmesiyle havaların birden soğuması pek çok bitkiyi şaşırtıp erken çiçek açmasına neden oluyor. Zamansız açan çiçeklerin de sonu hep hüsran. Vücudumuzun da bu mart kandırmacasına kanıp bağışıklık sisteminin yenik düşmemesi için neler yapmalı nasıl beslenmeliyiz?

Bağışıklık sistemimiz hafif sekteye uğradığında bile vücudumuz bir takım belirtiler verir. Kendinizi halsiz hissediyor ve sürekli uyumak istiyorsanız farkında olmadan virüsler veya bakterilerle mücadele ediyor olabilirsiniz. Doğru beslenme yöntemleri ile vücudunuzdaki bu sağlık savaşını daha en başından yenebilirsiniz. Ve böylece keyifli bir kış mevsimi geçirip, bahara sağlıklı bir geçişle baharın tadına varabilirsiniz.

MART TUZAĞINDAN KURTULMAK SOFRADAN GEÇER

Mart tuzağından doğru beslenerek kurtulabilirsiniz. Bunun için ilk dikkat etmemiz gereken karbonhidratlı besinlerin tüketim miktarlarıdır ve içeriğidir. Basit karbonhidratlı besinler aşırı miktarda tüketildiklerinde kan şekerinde ani değişmelere bağlı olarak, kişinin kendini halsiz hissetmesine ve sürekli yorgunluk belirtileri göstermesine neden olur. Özellikle beyaz şeker ve beyaz un gibi karbonhidrat kaynaklarının bu etkileri çok daha belirgindir. Her zaman hayatınızın her döneminde beslenme düzenimizde karbonhidratların dengesini iyi ayarlamamız ve basit karbonhidratlar yerine (beyaz şeker ve beyaz şeker içerenler) kompleks karbonhidratları (ekmek, pirinç, bulgur vs.) tercih etmemiz besin kalitemiz yönünden, yeterli vitamin mineral almamız açısından gereklidir.

Karbonhidratın fazlalığı gibi eksikliği de kişinin kendini bitkin hissetmesine neden olur. Çünkü vücudun başlıca enerji kaynağı karbonhidratlardır. Proteinden zengin ve karbonhidrattan fakir diyetler hem enerjimizin azalmasına, hem bağışıklık sistemimizin zayıflamasına, hem de kendimizi daha mutsuz hissetmemize yol açabilirler. Bu nedenle karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengede olan menülerin tercih edilmesi gerekir.

Öğünlerde karbonhidrat, yağ ve proteinden dengeli bir örüntü elde etmek için yapmamız gereken, dört ana besin grubu olarak adlandırılan et çeşitleri, sebze-meyve, süt ürünleri ve ekmek, pilav veya makarna gibi tahıl ürünlerinin öğünlerde yeterli bir şekilde bulunmasını sağlamaktır.

Üç ana öğünün yanı sıra gün boyunca üç ara öğün tüketmeye de gayret etmemiz gerekir. Ara öğünler kan şekerinin dengede kalması açısından önemlidirler ve kan şekerinin dengede kalması kendimizi bitkin hissetmemizi önler. Ara öğünlerde mevsim meyveleri, süt ürünleri, yağlı kuru yemişler ve kuru meyveler tercih edilebilir.

Hayatın her döneminde son derece önemli olan B grubu vitaminler ve C vitamini mart ayında ayrı bir önem kazanır. B grubu vitaminler enerji üretiminde ve sinir sisteminin düzgün çalışmasında rol oynarlar. C vitamini bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde ve hastalıklara karşı dirençli olmamızda rol oynar. Bağışıklık sistemimizin düştüğü kendimizi kötü hissettiğimiz dönemde mutsuzluğu B vitaminlerinden ve C vitamininden zengin besinler tüketerek azaltabiliriz. B grubu vitaminler farklı besin gruplarında yaygın olarak bulunur ve günlük B vitamini ihtiyacımızın karşılanması için yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmemiz gerekir. C vitamini her gün düzenli olarak doğal besinlerden karşılanmalıdır, çünkü C vitamini vücutta depo edilememektedir. Taze sebze ve meyveler C vitaminin en değerli kaynaklarıdır.

MART TUZAĞINDAN KURTULMANIN DOĞAL YOLU

Susamadan su için… Vücudumuzdan yorgunluk hissini atabilmek için bol bol su içmemiz gerekir. Kışın azalmış olan su tüketimimiz nedeni susuzluk hissi yaşamıyor olsak dahi, su içmeye özen göstermeliyiz. Günde 8–15 su bardağı su kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve mevsim değişikliklerine bağlı kabızlık sorununuzu çözecektir.

Kıpırdayın… Kendinizi yorgun hissedip sosyal hayattan uzaklaşarak mart tuzağından kurtulamazsınız. Kendinizi eve kapatmak yerine açık havada en az yarım saatlik yürüyüşler yapın ve oksijen kapasitenizi yükseltin. Direk vücudunuza temas edecek güneş ışınları, D vitamini sentezlemenizi sağlayarak kemik yapınızın güçlü ve dayanıklı olmasına zemin hazırlayacak. Açık hava bol oksijen kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

Sofranızda renk renk çiğ sebze ve meyvelere daha çok yer açın… Çiğ sebze ve meyveler; daha çok antioksidan, daha çok enzim, daha çok, vitamin, daha çok lif (doğal diyet posası) demek. Bu da daha sağlıklı yaşamak için daha güçlü olmaya zemin hazırlar.

Kafeinli içecek tüketiminizi azaltın… Çay, kahve ve asitli içeceklerin her zaman olabildiğince az tüketilmesi daha uygun olur. Bu tür içecekler içerdikleri kafein nedeni ile uykunuzun kaçmasına neden olabilir. Bunun dışında mide asit salgısını arttırarak mide yanmaları ile uğraşmanıza yol açabilir. Aşırı tüketildiklerinde vücut su dengesini de bozabilen bu tür içecekler yerine su ve ayrana yönelebilirsiniz.

Uyku düzeninizi sağlayın… Uyku düzeninizin olmaması, uyku saatlerinin dengesiz ve belirsiz olması vücudunuzun doğal dengesini bozar. Bu durumu engellemek ve mümkün olduğunca mevsim normallerinden ve mevsim geçişlerinden etkilenmemek için, yapmanız gereken uyku düzeninizi sağlamak ve günde 8 saat uyumaktır.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.