Sağlıklı Sosyaller  

Okullar Açılıyor, Çocuklar Sağlıklı Beslensin

Anasayfa > Yazılı Basın > Okullar Açılıyor, Çocuklar Sağlıklı Beslensin
Okulların açılmasıyla birlikte biz veliler için; ders kitapları, okul kıyafetleri, ulaşım, yemek, sosyal aktiviteler organizasyonu ile sonu gelmeyen telaş başlar.  
Çocuğumuzun nasıl beslendiği, sağlıklı büyümesi ve gelişmesi yanında okul başarısını da belirler. Buna istinaden anne baba olarak çocuğumuzun; sağlıklı, yeterli, dengeli beslenmesini ve bunu alışkanlık haline getirmesini sağlamalıyız.  


Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesini sağlamak için;
 

 • Önce siz örnek olun. Çocuklarımızın rol modelleri olduğumuzu unutmayalım. Çocuğunuzla birlikte sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanın ve sürdürün.
 • Doğal olarak sağlıklı beslenme ortamı oluşturun. Evde buzdolabınızda, sofranızda sağlıklı ve onay verdiğiniz yiyecekler olsun. Sağlıksız ve yememeniz gereken yiyecekleri satın almayın.
 • Sağlıklı ve eğlenceli sofralar kurun. Çocukken kazandığımız beslenme ve yaşam alışkanlıklarının büyük bir kısmı ömür boyu sürer. Çocuğunuzla beraber alışverişlere çıkın, yemek yapın, sofra kurun.. böylece birlikte geçirdiğiniz zamanları da uzatmış ve etkili hale getirmiş olursunuz.
 • Menü planlamasını tek başına yapmayın;  Yemekte ne olacağını planlarken ailenin her ferdinin görüşüne önem verin. Özel istekleri demokratik bir şekilde sıraya koyun.
 • Sofrada tartışmayın. Ailece birlikte yemek yerken sofrada tartışmamaya özen göstermelisiniz. Yemeğin ödül veya ceza olmadığını unutmayın.
 • Baskı yapmayın; Sofradaki yiyeceklerden ne kadar yemesi gerektiği konusunda açıklama yapın, yiyecek gruplarını ve ihtiyaçlarını anlatın,  ancak baskı kurmayın.

Okuldan geldikten sonra, çocuğunuzu evde nasıl sağlıklı beslenmesini sağlamak için ayarlamalar yapın.
Çocuğunuzla rahat bir ortamda konuşarak, okulda sunulan yiyeceklerin ne olduğunu öğrenin. Evde ki beslenmesini ona göre organize ederken, çocuğunuza anlatarak ve onunla birlikte temel besin ihtiyaçlarını göz önüne alarak yiyecek gruplarının hepsini almasını sağlayın.
 


Çocuğumuzun her gün yemesi gereken yiyecek grupları; 

1.grup yiyecekler; et, tavuk, balık, yumurta, peynir gibi protein grubu
2.grup yiyecekler; süt, yoğurt, kefir, ayran gibi kalsiyum zengini yiyecekler
3.grup yiyecekler; ekmek, pilav, makarna, patates, mısır ve hamurlu gibi sağlıklı karbonhidrat içeren yiyecekler
4.grup yiyecekler; domates, salatalık, havuç, turp, maydanoz, biber ve daha bir çok sebze
5.grup yiyecekler; taze mevsim meyveleri
6. grup da fındık, fıstık, badem, ceviz, zeytin gibi yağlı tohumlardan oluşmaktadır.

Çocuğunuzun her gün bu yiyecek gruplarından ihtiyacı kadar yemesini sağlarken, onun görüş ve önerilerini birinci sıraya alın.
 


Çocuğumuzun Zihin performansını arttıran yiyecekler;
 

Et, tavuk, balık, yumurta, peynir ile yeterli demir ve kaliteli protein alan çocukların; zihin performansı yüksek, okulda başarılı ve ayrıca  büyüme ve gelişmesi de normal ölçülerde olur.
Süt, yoğurt, kefir, ayran ile kaliteli protein ve yeterli kalsiyum alan çocukların kemik ve kas gelişimleri sağlam, algı ve öğrenme seviyeleri yüksek olur.
Tam tahıl, tam buğday, tam çavdar ekmeği, kaliteli kompleks karbonhidrat içeren ekmek, sağlıklı bir beslenme planı içinde; zihin performansını arttırır, enerjik seviyesini yükseltir.
Her gün salata ve çiğ sebze ; C vitamini, folik asit başta olmak üzere pek çok vitamin, enzim ve mineral içerir. Enerjik ve dinç olmayı sağlar, öğrenmeyi kolaylaştırır. Taze meyveler; Tatlı tat mutluluk hormonunu arttırır. Mutluluk konsantrasyonu arttırır, öğrenmeyi kolaylaştırır. Çocuklarınızın tatlısı meyveler olsun. Meyveler ayrıca bir çok vitamin, mineral, enzimler ve lif içerdiği için vücudun sağlıklı çalışmasında etkilidir.
Fındık, fıstık, badem, ceviz, tahin Bir çok besin elementini bazılarını yoğun bazılarını eser miktarda içeren kuruyemişler, beyin ve hafıza gelişimi için işlev gösterirler. Çocuğunuza her gün 1 avuç bu kuruyemişlerden tek tek veya karışık olarak her gün verin.Çocuğumuz için sağlıklı kahvaltı alternatifleri;
 
 

 • süt + peynir + ekmek + domates, maydanoz vb. çiğ sebze  
 • süt + tam tahıllı corn flex + muz dilimleri
 • süt + peynirli omlet + ekmek + domates
 • taze portakal suyu + peynirli tost
 • taze portakal suyu+ yumurta + peynir+ ekmek
 • peynir + ekmek + zeytin + domates salatalık
 • süt + ballı tam tahıl ekmeği
 • süt + ev reçeli + çavdar ekmeği  
 • süt +tahin pekmez karışımı  + ekmek
 • süt + bal+ ceviz+ müsli + elma dilimleri


Çocuğumuza beslenme çantası hazırlarken;
 


Çocuğunuz beslenme çantası götürüyorsa çok iyi, içimiz daha rahat olur. Ancak evden götürdüğü yiyeceğin içeriği ile birlikte bu yiyeceği yiyip yemediği de çok önemli. Bunun için beslenme çantasını çocuğumuzla birlikte hazırlamalı, ona alternatifler sunmalısınız.
 

5 günlük beslenme çantası menüsü örnek; 

1.gün Peynirli sandviç + taze meyve ( kaşar veya dil peyniri ile sandviç daha kolay tüketilir, meyve olarak elma, taze kırmızı erik, muz veya kuru meyve olabilir)
2.gün Süt + 1 dilim ev keki ( küçük kutu UHT süt + tam tahıl unu ilaveli ev kekine kuruyemiş de ilave edebilirsiniz.)
3.gün 1 avuç yağlı kuru yemiş + meyve ( fındık, fıstık, badem, ceviz  + elma, muz, kuru kayısı, kuru üzüm gibi alternatifler olabilir. )
4.gün Ayran + meyve ( elma, taze kırmızı erik, muz, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik veya kuru üzüm olabilir)
5.gün Yoğurt + meyve

Kaynak: Akşam Gazetesi Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.