Sağlıklı Sosyaller  

Sağlıklı Besinler, Güçlü Bünyeler

Anasayfa > Yazılı Basın > Sağlıklı Besinler, Güçlü Bünyeler
Annelerin en büyük kâbuslarından birisidir çocuklarının hastalanması. Soğuk havalarda hepimizin direnci düşer, çocuklarımızın direnci daha fazla düşer. Özellikle okulda salgın söz konusu olduğunda halimiz yaman olur. Çocuğumuzun bünyesi zayıf veya bünyesi sağlam... Peki nasıl güçlenecek bu bünye, çocuğumuzun bünyesini güçlendirmek için ne yapabiliriz? Tabi ki öncelikle beslenmesini masaya yatırmalıyız. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Nil Şahin Gürhan ile çocuğumuzun sağlıklı beslenme bilgilerini hatırladık.
 
Öncelik protein olsun,
Sağlıklı ve kaliteli protein kaynakları her gün mutlaka olmalı. Çocuğunuzun hem büyüme gelişme, hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ihtiyacı olan proteini tam alması şarttır. Çocuğunuzun her gün et çeşitleri, peynir, yumurta, süt ve süt ürünlerinden tüketmesini sağlayın.
Karbonhidratları önemseyin,
Çocuğunuzun günlük karbonhidrat ihtiyacını basit karbonhidratlardan çok kompleks karbonhidratlardan alması sağlıklı büyüme ve gelişmesi için şart. Karbonhidratlar çocuğunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayan ana kaynak.
Sağlıklı yağlar olsun,
Sağlıklı yağlar tüketmek için yağlı kuruyemişler en eğlenceli yiyeceklerdir. Yağlar sağlıklı bir vücut ve büyüme gelişme için gereklidir. Yağların çoğunun doymamış yağlardan gelmesi kalp ve beyin sağlığı için büyük önem taşır. Bir avuç kadar fındık, fıstık, badem, ceviz gibi yağlı kuru yemişlerden her gün mutlaka küçük bir avuç kadar tüketmesini sağlayın.
Kış sebzeleri ile yemek yapın.
Taze kış sebzeleri soğuk günlerde çocuğunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamak için önemli bir kaynak. Özellikle demir, çinko, C vitamini ve A vitamini çocuğunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve hastalıklardan korunmasında başta gelen besin öğeleri. Ispanak, pazı, pırasa, karnabahar, brokoli, kereviz, yer elması gibi sebzelerden lezzetli sulu yemekler yapın.
Taze mevsim meyveleri favori tatlınız olsun.
Ara öğünlerde ve yemekten sonra tatlı istediğinde her çeşit taze ve kuru meyve elinizin altında olsun. Taze kış meyvelerinden; portakal, mandalina, turunçgiller, nar, elma, armut, kivi ihtiyacı olan C vitaminini ve potasyum, fosfor gibi mineralleri karşılar.
Çocuğunuza verdiğiniz yiyecekleri araştırın ve iyi düşünün.
Çocuğunuzun paketli, raf ömrü uzun gıdalardan, fast food yiyeceklerden, abur cubur atıştırmalıklardan mümkün olabildiğince uzak tutun.
Dışarıya çıkarın.
Oksijen alsın, güneş görsün vücudu D vitamini üretsin. Oksijen ve D vitamininin; çocuklarımızın enerji metabolizmasında ve bağışıklık sisteminde pozitif ve çok güçlü etkileri vardır.
Diyetisyen Nil Şahin GürhanYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.