Sağlıklı Sosyaller  

Sağlıklı Ve Formda Olmak Artık Zor Değil

Anasayfa > Yazılı Basın > Sağlıklı Ve Formda Olmak Artık Zor Değil
Formda olmak günümüz insanının ortak beklentisi haline geldi. Kimileri için genç ve dinç bir vücut, kimilerine göre aktif ve kaslı bir beden anlamına gelen “formda olma” kavramı; sanılanın aksine sadece egzersizle alakalı bir kavram olmayıp ,sağlıkla daha ilişkilidir. Formda bir bedene kavuşmak için daha fazla beklemek istemiyorsanız, yazı dizimizi takip edin. 
SAĞLIKLI, FORMDA OLMAK NEDİR? 
Formda bir beden genelde, yoğun egzersiz yapma ile özdeşleştirilse de, formda olmanın tanımı sanıldığından çok daha geniştir. Formda olma, insanın fiziksel ve psikolojik olarak hissettiği tam iyilik halidir. Diğer bir değişle, formda olmak insan sağlığının en üst düzeyde olduğu durumdur. 
FORMDA OLMANIN TEMELİ NEDİR? 
Formda olmanın temeli, üçlü bir saç ayağa benzetilebilir. Ortadaki ateş, hastalıklar ve olumsuz durumlar ise, bize ateşe düşmekten koruyan üçlü saç ayakta; sağlıklı beslenme, egzersiz ve olumlu psikolojik durumdur. 
FORMDA BİR BEDEN,SAĞLIKLI BİR KİŞİ KENDİNİ NASIL HİSSEDER? 
Aşağıda bahsedilen olgulardan biri veya birkaçını yapıyor yada yaşıyorsanız, sizde kendinizin formda ve sağlıklı hissediyorsunuz demektir. 
• Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa ve önlenebilir riskleri en aza indirebildiğinizi düşünüyorsanız, 
• Kendinizi iyi hissediyor ve günlük aktivitelerinizi yorulmadan gerçekleştirebiliyorsanız, 
• Sağlıklı vücut ağırlığında iseniz 
• Üçlü saç ayağınızı sizi ateşten koruması için yeteri kadar güçlendirdi iseniz, (sağlıklı beslenme, spor ve sağlıklı psikoloji) 
• Acil durumlarda bedeninizi koruyacak dayanıklılığa ve güce sahipseniz, 
• Günlük yaşanan olumsuz olaylar canınızı sıkmaya yetmiyor ve siz hayata pozitif bakmaya devam edebiliyorsanız, 
Sizde “formda ve sağlıklısınız demektir. 


FORMDA OLMANIN HANGİ FAKTÖRLERLE İLİŞKİSİ VARDIR? 
Formda ve sağlıklı olmanın sanıldığının aksine yaşla ve cinsiyetle ilişkisi daha küçük seviyelerdedir. Aileden kalıtımsal olarak gelen bazı hastalık riskleri, uygun yaşama koşulları sağlandığında oldukça azalır. 
Formda olma, tam bir sağlık hali olduğuna göre; yaşam stilinizle ilgilidir. Yani, genel yaşam tarzı olarak ifade edilebilecek; beslenme tarzınız, fiziksel aktivite alışkanlığınız, davranış ve olaylara yaklaşım tarzınız, uyku düzeniniz, sigara ve alkol alışkanlığınız, kullandığınız ilaçlar, iş koşullarınız, çalışma saatleriniz gibi bir çok faktör sağlığınızı belirler. 
“BİZDEN GEÇTİ” veya “DAHA YOLUN BAŞINDAYIM” demeyin! 
Sağlıkla ilgili yapılan en büyük hata, yanlış bazı düşüncelere saplanmaktır. İnsanların çoğu formda ve sağlıklı bir hayat için geç kaldığını veya daha erken olduğunu düşünür. Oysa sağlıklı olmak, her yaşta bütün yoğunluğu ile hissedilebilecek iyi olma durumudur. Kendini iyi hissetmenin bir yaşı olamaz. Bu nedenle, formda olmak, sağlığınızı yakalamak için daha erken olduğu veya geç kalındığı gibi bahanelere sığınmadan, bugünden (hemen) sağlıklı yaşam alışkanlıklarına başlamalısınız. Bu bahaneler sizi yolunuzdan döndürmeye çalıştığında şu şekilde düşünün: Kim kendini çok iyi hissetmek istemez ki? 
BU GÜNDEN İTİBAREN SAĞLIKLI YAŞAMAYA BAŞLAMAYA NE DERSİNİZ? 
Yaşam tarzınızda yapacağınız ufak değişiklikler ile daha zinde bir hayata merhaba demeniz mümkün. Bunun için yapmanız gerekenleri, yazı dizimizde bulabilirsiniz. Her gün vereceğimiz ufak tiyolar ile daha formda olmanız, mutfağınızda yapacağınız bazı ufak değişiklikler ile kendinizi daha hafif hissetmeniz de mümkün. 
ADIM 1: KENDİMİZİ DEĞERLENDİRİYORUZ 
Sizler için hazırladığımız kısa test ile formda ve sağlıklı olmanın hangi basamağında olduğunuzu değerlendirin ve sonra birlikte sağlıklı ve formda bir hayata doğru uçuşa geçelim. 
TEST: 
SAĞLIKLI VE FORMDA BİR HAYATIN HANGİ BASAMAĞINDASINIZ? 
1) Sağlıklı beslenme ilkelerini biliyorum ve buna göre beslenmeye özen gösteriyorum. 
A) Evet 
B) Bazen 
C) Hayır


2) Az ve sık yiyerek 6 öğün besleniyorum, öğün atlamıyorum . 
A) Evet 
B) Bazen 
C) Hayır


3) Haftada en az üç kez 45 dakikamı egzersize, 15 dakikamı esneme hareketlerine ayırıyorum./ her gün en az yarım saat (30.000 adım) yürüyorum. 
A) Evet 
B) Bazen 
C) Hayır


4) Uyku düzenime dikkat ediyorum. 
A) Evet 
B) Bazen 
C)Hayır


5) Sigara, alkol kullanmıyorum. 
C) Evet 
D) Bazen 
E) Hayır 

6) Hayata pozitif bakmaya çalışıyorum, stres yönetimi hakkında bilgi sahibiyim. 
A) Evet 
B) Bazen 
C) Hayır


Cevaplarınızın çoğu A şıkkı ise formda ve sağlıklı olma basamaklarında iyi bir yerdesiniz. B şıkkını daha çok tercih etti iseniz, sağlıklı ve zinde yaşama konusunda istikrarsızlık gösteriyorsunuz. Cevaplarınızın çoğunu C şıkkı oluşturuyor ise, hayat tarzınızı en kısa zamanda değiştirmelisiniz,Bu hayat ve beden sizin çabuk eskitip yıpratmamalısınız yenisiyle değiştirme şansınız yok.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.