Sağlıklı Sosyaller  

Şeker Bayramı'nda Detoks

Anasayfa > Yazılı Basın > Şeker Bayramı'nda Detoks
Ramazan ayı boyunca, oruçla birlikte akşama kadar uzun saatler aç ve susuz kalan bedenimiz harcadığı enerjiyi olabildiğince düşürmüş ve böylece metabolizma hızımız minimum seviyelere ulaşmıştır. Bayram sabahından başlayarak tatilde amacımız düşen metabolizma hızımızı olabildiğinde hızlandırmak ve vücudumuzu canlandırmak olmalıdır. Bayramda detoks uyumuş, yorulmuş, enerji seviyesi düşmüş olan vücudumuzun vazgeçilmez tamircisi olacaktır.
Detoks, vücutta biriken toksik maddelerin atılması ve uzaklaştırılması demektir. Böylece vücudumuzu yenilemiş ve canlandırmış oluruz. Bu yıl sonbaharla birlikte yaşayacağımız şeker bayramında detoks yaparak, bahar sendromuna karşı da önlemimizi almış olacağız.

Detoksta neler yapılmalı?
Bol bol dinlenmeli. Dinlenmek, mümkün olduğunca temiz ve açık havada bulunmak, sağlıklı beslenmek, stresten uzak olmak bayram detoksunun temelini oluşturur.
Bol bol su içmeli, Günde en az 2-3 litre su tüketilmeli
Mümkün olduğunca temiz ve açık havada bulunmalı
Sağlıklı yiyecekler tüketmeli, yeterli ve dengeli beslenmeli
Pozitif olmalı, stresten uzak durmalı

Detoksta nasıl beslenmeli?

Bol su içmek detoksun vazgeçilmezidir. Su içmeye özen gösterin.

Bayram süresince de en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı öğünü vücudumuzun çalışmaya başlaması ve gece boyunca azalan kan şekerinin dengelenmesi açısından oldukça önemlidir. Nasıl olsa gün boyunca çok fazla yiyeceğim mantığı ile kahvaltının atlanması, Ramazan boyunca yavaşlayan metabolizmanın hızlanmasını engeller. Bayramda da günde 6 öğün beslenilmeli ve metabolizmayı yavaşlatmamak için dört saatten uzun aç kalınmamalıdır. Ana ve ara öğünlerden oluşan bir beslenme programı çok miktarda besini kısa sürede tüketmemizi de engeller ve böylece, hazımsızlık, gaz ve mide bulantısı gibi sorunlarında önüne geçmemizi sağlar.

Bayram boyunca ana öğünlerde; ızgara et, tavuk veya balık, zeytinyağlı sebze yemekleri, salata ve meyveden oluşan dengeli menüler ve ara öğünlerde süt, yoğurt, ayran, meyve ve meyveli yoğurt gibi besinler tüketilebilir.

Şeker bayramların en iştah açıcı konuları ise tatlılardır. Baklava gibi ağır tatlılardan mümkün olduğunca uzak durun, sütlü ve meyve tatlılarını tercih edin.

Dört ana besin grubu olan et ve çeşitleri, süt ve ürünleri, sebze-meyveler ve tahıl ürünleri her öğünde ihtiyacınızı karşılayacak miktarda tüketin. Et grubundan kırmızı et, tavuk, hindi ve balık; süt grubundan süt, yoğurt, ayran ve cacık, tahıl ürünlerinden tam buğday ekmeği, tam çavdar ekmeği, bulgur, yulaf, kabuklu pirinç, patates; mevsim sebzelerinden lahana, brokoli, karnabahar, kereviz ve meyvelerden muz, elma, mandalina ve kivi sofralarda mutlaka bulunmalıdır. 3 ana, 3 ara öğün tüketilmeli, ara öğünlerde ise sağlıklı atıştırmalar olmalıdır. Çay, kahve, kola, alkol gibi içecekler vücutta toksin birikmesine yol açar. Bunlar minimum miktarda tüketilmelidir.
Bayramlarda ikram edilen içeceklerin de türüne ve tüketim miktarlarına dikkat etmek gerekir. Uzayan ziyaretlerde aşırı miktarda çay, kahve ve kolalı içecek tüketimi vücuttan su kaybını arttırır. Çaydan vazgeçemeyenler çaylarını mümkünse açık ve limonlu tüketmelidirler. Bayram sohbetlerine; taze sıkılmış meyve suları ve bal ile tatlandırılmış taze limonata ile tat ve serinlik katılabilir. Günde 8–15 su bardağı su içmeyi ise ihmal etmemek gerekir.

Detoksun kazandırdıkları nelerdir?
Dolaşım düzelir ve vücuttaki ödem atılır. Böylece vücudumuzda biriken fazla toksinler de dışarı atılmış olur.
Son 1 aydır oruçla birlikte yavaşlamış olan metabolizmamız hızlanmaya başlar.

 

Nil ŞAHİN GÜRHAN
Beslenme ve Diyet Uzmanı
www.nildiyet.comYazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.