Sağlıklı Sosyaller  

Sonbaharda Kilo Almayın!

Anasayfa > Yazılı Basın > Sonbaharda Kilo Almayın!
Yaz aylarında beslenmek daha kolayken , yaz sonunun yaklaşması ile birlikte pek çoğumuz beslenme tarzı konusunda endişeye kapılırız . Oysa sağlıklı yaz yiyeceklerinden sonbaharda da tüketerek kendimizi daha formda hissedebiliriz .

Sonbaharda kilo almayın !

Yaz mevsiminde toplam enerji ve yağ alımının azaltılması sağlık açısından daha uygundur . Zaten dünya çapında beslenme otoritelerinin yaptıkları değerlendirmeler de bu sonucu ortaya çıkarıyor . Sonbaharın ilk günlerinde hava sıcaklıklarının devam ettiğini düşünürsek , aynı kriterlere dikkat etmek gerekiyor . Özellikle kışa kilo almadan girmek için bazı noktaları gözönünde bulundurmak önemli : ? Sıcak günlerde en sık tüketilen yiyeceklerin basında salatalar geliyor . Yoğun vitamin ve antioksidan içermesi sebebiyle salatalar sağlıklı bir beslenme alternatifi sağlıyor . Ancak salatalara ilave edilen sosların bol yağlı ve mayonezli olması , salata yemenin sağlık boyutunu oldukça zedeleyebilir . Yağlı salataların kalori yüklü olduğunu unutmadan kendi salatanızın sosunu hazırlamak , size kış aylarında da formda bir beden sağlamada yardımcı olacaktır . ? Yine mevsime uygun olarak bol miktarda içecek de tüketilir . Seçilen içeceklerin çoğu kalori deposudur . Alkollü veya şekerli içeceklerin verdikleri fazla enerji yaz mevsiminde vcdalaştığımız fazla kiloların sonbaharda bize geri dönmesine sebep olabilir . Bunu engellemek için enerji içeren içecekler yerine su . doğal maden suyu ve ayran tcrcilı etmek gerekir . ? Kıs aylarında daha az tükettiğimiz dondurma , sıcak havalarda hepimizin favori yiyeceği oluyor . Özellikle yazın son günleri sanki dondurmayla vedalaşıyormıışuz gibi çok daha fazla tüketebiliyoruz . Oysa ki dondurmayı fazla tüketmek de enerji alımını artırarak kiloya yol açar . Bu sebeple tüketim miktarları konusunda dikkatli olmalı ve taze sütten yapılmış dondurmaları tercih etmeliyiz . ? Yaz aylarındaki hareketlilik hiçbir mevsimde görülmez . Yaz sonunda hareketliliğimiz kaybolduğunda vücudun günlük olarak harcadığı enerji de buna paralel olarak azalır . Bol bol yüzdüğümüz , yürüdüğümüz günler geride kalır . Dolayısıyla bel çevresi kalınlaşır ve yaz boyunca verilen kilolar tekrar alınabilir . Bunu önlemek için sonbahar ve kış mevsiminde de haftada en az 3 gün . günde yarım saat yürüyüş yapmaya özen göstermek gerekir.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.