Sağlıklı Sosyaller  

Tuz Hakkında Ne Biliyoruz?

Anasayfa > Yazılı Basın > Tuz Hakkında Ne Biliyoruz?
YÜKSEK tansiyonun tek düşmanı tuz mudur? Fazlası zararlı olan tuzun gereğinden az kullanılması hangi sorunları tetikler? Cevaplar yazımızda.
 
 
Nil’le Diyetli Günler
NİL ŞAHİN GÜRHAN
www.nildiyet.com
 
Yüksek tansiyonun tek düşmanı tuz mudur? Fazla tüketildiğinde zararlı etkileri olan tuzun gereğinden az kullanılması hangi sorunları tetikler? Tuz hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda.
 
SOFRA TUZU GEREKLİ Mİ?
Vücuttaki dengenin sürdürülebilmesi için tuz tüketimi gereklidir. İçerdiği sodyumla vücut sıvılarının dengesinin ve basıncın devamlılığını sağlar. Hücrelerimizin içinde ve dışında yer alan suyun dengeli dağılımında önemli rol alır. Gereğinden az sodyum tüketimi, kusmaya, zihin bulanıklığına, ağrılara ve solunum yetersizliğine neden olabilir. Fazla tuz tüketimi ise ödeme yol açar. Gereğinden fazla tuz tüketiminin tansiyonu artırıcı etki gösterdiği bilinir. Bu durum herkes için geçerli değildir. Çünkü sodyum vücutta depolanan minerallerden biri değildir ve fazlası idrar ve ter yoluyla atılır. Fakat bazıları sodyuma karşı duyarlı olabilir ve bu bireylerde aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyona neden olabilir.
 
TUZ TEK DÜŞMAN MI?
Tansiyonu çok yüksek olan kişilerde tek suçlu tuz değildir. Bu kişilerin tansiyonunun normale döndürülebilmesi için sofra tuzu veya sodyumdan zengin besinlerin günlük beslenme programında kısıtlanması gerekebilir. Özellikle hazır besinler başta olmak üzere birçok besin gizli tuz kaynağıdır. Salamuralar, turşular, ketçap, hardal, bulyonlar, soya sosu, tütsülenmiş yiyecekler ve tuzlu bisküviler ve zeytinler beslenmemizde yer alan gizli tuz kaynaklarındandır.
 
SODYUMDAN ZENGİN BESİNLER

 • Dereotu
 • Sakatatlar
 • Yumurta
 
GÜNLÜK TUZ TÜKETİMİ NE KADAR OLMALI?
Sağlıklı bir kişi günde 6 gramdan fazla tuz tüketmemelidir. Bu miktar da 3 silme çay kaşığı kadar sofra tuzudur. Günlük sofra tuzu tüketimi gün boyunca yenilen yemeklerden ve ekmeklerden sağlanır. Yani 6 gram tuz sadece tuzluktan karşılanmamaktadır.
 
İYOTLU TUZ SATIN ALIN...
İyot yetersizliği dünyada önlenebilir mental geriliğin başlıca sebebidir. Gebe annede iyot yetersizliği; düşüklere ve ölü doğumlara neden olabilir. Büyüme ve gelişme çağında ise bilişsel performansı olumsuz etkiler eğer yetersizlik ciddi boyutlarda ise mental geriliğe neden olur. Normal yetişkinlerde iyot yetersizliği guatr denilen hastalığa neden olabilir. İyot mineralinin en zengin kaynakları deniz ürünleridir. Ülkemizde deniz ürünlerinin yetersiz tüketildiği göz önünde bulundurulmalı ve yeterli iyot alımını sağlamak için iyotlu tuz kullanılmalıdır. Tuzlara iyot üretim aşamasında eklenmektedir. Kimler iyotlu tuz kullanamaz? Hipertiroidi hastaları, tedavisi gereği iyot almaması gereken hastalardır.
 
TUZ SATIN ALIRKEN VE SAKLARKEN DİKKATLİ OLUN
 • Kapalı karanlık kutularda satılan tuzları satın alın. Işık alan paketlerde yer alan tuzlarda iyot kaybı gerçekleşir.
 • Satın aldığınız tuzun homojenize olmasına yani topak topak olmamasına özen gösterin.
 • Tuzluklarınızın şeffaf cam olmamasına özen gösterin.
 • Tuzu koyu renkli şişelerde veya ışık geçirmez kutularda serin ve kuru bir alanda muhafaza edin.
 • Tuzunuzu saklarken içerisine birkaç adet pirinç ekleyin. Pirinçler nemi çekerek tuzunuzun nem çekmesini önler.
 
 
ADIM ADIM TUZ TÜKETİMİNİ AZALTMAK EVDE:
 • Yemeğin tadına bakmadan tuzlu olup olmadığına karar vermeyin. Tuzluğu sofranızdan kaldırmanız bile günlük tuz tüketiminizi oldukça azaltacaktır.
 • Pişirdiğiniz yemeklere kaşık kaşık tuz eklemeyin, yemeklere birer tutam eklemekle yetinin.
 • Tuz tüketiminizi dengeleme konusunda başarısız oluyorsanız, günlük tuz hakkınızı belirleyin. Her sabah bir tabağa 3 silme çay kaşığı tuzunuzu ayırın ve gün boyunca bu tuzu kullanın.
 • Tuz tüketme alışkanlığından vazgeçmekte zorlanıyorsanız yemeklerinize tat katmak için farklı yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Baharatlar ve değişik otlar hem damak tadınızı geliştirmek de hem de tuz alışkanlığınızdan vazgeçmenizde size yardımcı olur.
 
ALIŞVERİŞTE:
 • Piyasadaki ürünlerin çoğu sofra tuzu içerdiği için önce etiketini kontrol edin.
 • İşlenmiş ürünlerin birçoğu sodyum içeriği olan katkı maddeleri içerir. Besin etiketinde içindekiler kısmına dikkat edin.
 
DIŞARIDA:
 • Hangi tür yemeklerin sod-yum zengini olduğunu öğrenin. Fast-food, soslar, kızartmalar fazla miktarda sofra tuzu içerir.
 • Sadece tuzluların değil tatlıların da sodyum içeriği olabileceğini unutmayın. Bu nedenle sorbe, dondurma gibi tatlıları  veya taze meyveleri seçin.
 • Balık siparişinizi doğru verin. Balığın taze mi yoksa tuzlanmış ' mı olduğunu öğrenin.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.