Sağlıklı Sosyaller  

Yaza Girerken Bu Besinlerle Güzelleşelim!

Anasayfa > Yazılı Basın > Yaza Girerken Bu Besinlerle Güzelleşelim!
SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN OLMAZSA OLMAZ BESİNLER NELER?   YEDİĞİMİZYİYECEKLERİN CİLDİMİZ DAHİL BÜTÜN SAĞLIĞIMIZ ÜZERİNE ÖNEMLİ VE GÜÇLÜ ETKİLERİ VAR. PEKİ CİLT SAĞLIĞI VE GÜZELLİĞİ İÇİN HANGİ BESİN ÖĞELERİ ÖNEMLİ, BU BESİN ÖĞELERİNİ ALMAK İÇİN HANGİ BESİNLERİ TÜKETMEK GEREKİR? BESLENME VE DİYET UZMANI NİL ŞAHİN GÜRHAN'DAN İŞİMİZE YARAYACAK İPUÇLARI

A VİTAMİNİ

A vitamini, diğer adıyla retinol cilt sağlığı için olmazsa olmaz bir vitamin. Bu vitaminin sentetik formları 1980’lerden beri akne tedavisinde etkin bir şekilde kullanılıyor. A vitamini cilt sağlığımıza deri hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak katkıda bulunur. Cildin yağ üretimini dengeler ve bu sayede akne oluşumunu engeller. A vitamini aynı zamanda antioksidan özelliği ile cildimizi dış etmenlere karşı korur, dayanıklı hale getirir. A vitamini eksikliğinde cildimiz pul pul oluyor ve sertleşiyor. Cildimizin sağlığı için gereken günlük A vitaminini pek çok besinden karşılayabiliriz. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, balkabağı, kayısı, kırmızı biber, yumurta sarısı A vitamininden oldukça zengin. Her sabah kahvaltıda bir yumurta yemek, öğünlerde yeşil yapraklı sebzeler ve havuçla bol salata tüketmek, haftada iki gün kırmızı et, iki gün de balık yemek, her gün iki veya üç su bardağı kadar, kalsiyum grubu yiyecek (süt, yoğurt, kefir, ayran) tüketmek A vitamini ihtiyacımızı karşılamak için yeterlidir.

C VİTAMİNİ

C vitamini cildimiz için elzem olan kollajen üretiminde rol oynuyor. Kollajen cildimizin sağlamlığı, sıkı ve esnek olması için gerekli. Besinlerle aldığımız C vitamini antioksidan görevi ile cilt sağlığımıza ve cildin hızlı yenilenmesine katkı sağlıyor, zararlı güneş ışınlarından koruyor. Cildimizin parlak ve genç görünmesini sağlıyor. Yapılan çalışmalar C vitamininden zengin bir diyetin kırışıklıklarla savaşarak cildin daha genç ve güzel olmasını sağladığını gösteriyor. C vitamini eksikliğinde kollajen üretimi bozukluğu sonucu cildin yapısı da bozuluyor, pürüzlü hale geliyor. C vitamininden zengin sebze ve meyveler; portakal, mandalina, greyfurt, nar, elma, limon, biber, brokoli, karalahana, ıspanak gibi yiyecekler. Mevsimine uygun bir şekilde her gün yemeliyiz.

E VİTAMİNİ

E vitamini uzun zamandır cilt bakımında kullanılan bir vitamindir. Güneş kremlerinden losyonlara kadar geniş çapta kozmetik ürünlerde E vitamini bulunuyor. Cilde dıştan uygulandığı gibi, besinlerin içeriğinde bulunan E vitamini de etkin fayda sağlıyor. E vitamini antioksidan özelliği ile cildin yapısını dış etmenlerden koruyor. Cildin kendini yenilemesine yardımcı olarak ve kollajen yapısını destekleyerek kırışıkların oluşumunu önlüyor. E vitamini yetersizliğinde cildin yapısı bozulur, parlaklığı gider. Cildimizin daha canlı ve sağlıklı olması için besinlerle E vitaminini yeterli almalıyız. E vitamininden zengin olan kuru yemişleri; fındık, badem, ceviz, ay çekirdeği, fıstık gibi her gün bir avuç yemeliyiz. Ayrıca salatalarımıza zeytinyağı ilave etmek, ıspanak, brokoli gibi sebzeleri tüketmek de E vitamini ihtiyacımıza destek sağlar.

ÇİNKO

Çinko cilt sağlığımız için çok önemli bir mineraldir. Cildin hızlı yenilenmesine ve yaraların hızlı iyileşmesine direk etki eder. Aynı zamanda antioksidan özelliği ile cildimizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur. Yapılan pek çok çalışma çinkonun akneyi, kullanılan antibiyotikler kadar etkin bir şekilde azaltabildiğini gösteriyor. Çinko cildimize aynı zamanda A vitamininin etkinliğini destekleyerek katkı sağlıyor. Çinko takviyesi vücudumuzda A vitamini seviyelerini arttırıyor ve bu sayede akneye karşı cildi koruyor. Yapılan çalışmalar akneye sahip bireylerin çinko seviyelerinin normalden düşük olduğunu gösteriyor. Et, tavuk, balık, yumurta, kabak çekirdeği, fındık, ceviz, badem, kuru baklagilleri her gün dengeli bir şekilde tüketerek çinko ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

SU

Cildimizdeki hücrelerde vücudumuzdaki hücreler gibi büyük oranda sudan oluşur. Hücrelerimizde su ne kadar düşük seviyelerdeyse, o derece yapısı ve işlevleri bozuk olur. Eğer ihtiyacı olan suyu alamazsa yetersiz hidratasyon sonucu kuruluk, pul pul dökülme söz konusu olur. Cildimiz bu şekilde kuru olduğunda kırışmaya daha fazla meyillidir. Cildimiz kuruduğunda su içerek içten desteklemeliyiz. Nemlendirici kullanımı su içebiliyorsak, kayda değer fayda sağlayabilir. Su vücudumuzdan toksinlerin ve zararlı maddelerin uzaklaştırarak cildimizin sağlığına sağlık katar. Güzel ve sağlıklı bir cilt için günde en az 8-10 bardak su içmeliyiz.

AKNEYE NEDEN OLAN BESİNLER NELERDİR?

Cildimizde bulunan yağ bezlerinden sebum denilen bir madde salgılanır. Yağ yapısında bir madde olan sebum cildi korur. Sebum kıl kökünden dışarıya çıkamadığı zaman birikir ve ölü hücrelerin atılmasını engeller. Burada da akneye neden olan bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşur. Peki yediklerimiz akne oluşumunu etkiliyor mu? Yapılan çalışmalar yağlı ve şekerli yiyeceklerin akne oluşumunu tetikleyebileceğini gösteriyor. Şekerli yiyecekler kanda insülin miktarımızı aşırı arttırıyor ve bu da diğer hormonlarımıza yansıyor. Bu artış sonucu cildimizin sebum üretimi de artıyor ve akneye neden olan bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşuyor. Bu açıdan lif oranı yüksek kompleks karbonhidratları (meyve-sebze, tam tahıllar) tercih etmemiz gerekiyor. Yapılan çalışmalar süt tüketimi ile akne arasında da bir ilişki göstermekte. Süt içerisinde bulunan hormonların ve büyüme faktörünün akne oluşumunu tetiklediği iddia ediliyor. 2005 yılında yapılmış bir çalışma ergenlik döneminde daha fazla süt tüketen bireylerin daha fazla oranda akne sorunu yaşadığını göstermiştir. Özellikle akne sorunu olan ergenler kalsiyum ihtiyacını yoğurt, kefir ve ayrandan sağlamalıdır.

 

AKNE İÇİN CİLDİMİZE NE UYGULAYABİLİRİZ?

MON: Limon anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özellikleriyle akneye neden olan bakterilerle savaşır. Limonda bulunan sitrik asit cildimizden ölü hücreleri uzaklaştırır, peeling etkisi gösterir. Tıkanmış gözeneklere iyi gelir. Limon suyu aynı zamanda cildin pH dengesini sağlar. Sivilcenin kızarıklığını azaltır. Limon suyunu cildiniz için tonik şeklinde uygulayabilirsiniz. Hassas cildiniz varsa su ekleyerek kullanın. Sonrasında bol su ile yıkayın.

MADEN SUYU: Cildi rahatlatan, gerginleştiren ve pürüzsüz bir görünüm kazandıran maden suyu, aynı zamanda arınma sağlar. Maden suyunu hem içecek olarak tüketerek, hem de cilt temizliği ve bakımında harici olarak kullanarak fayda sağlamak mümkün. Ölü hücrelerin uzaklaştırılmasında etkili olan maden suyu cildinize aynı zamanda parlaklık sağlar.

BAL VE TARÇIN: Birlikte inflamasyonu ve kızarıklığı azaltıyorlar. Bal da tarçın da anti mikrobiyal özellik gösteriyor ve bu sayede akne oluşumunun engellenmesine yardımcı oluyorlar. Bal ve tarçın ile hazırlanan yüz maskesi sivilce oluşumunu engelleyici ve iyileştirici etki gösteriyor. Üç yemek kaşığı bal ile bir yemek kaşığı toz tarçın karışımı ile hazırlanan maskeyi 10 dakika bekletip, daha sonra bol su ile durulamalısınız.Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.