Sağlıklı Sosyaller  

Zararlı Güneş Işınlarına Mutfakta Doğal Bariyer

Anasayfa > Yazılı Basın > Zararlı Güneş Işınlarına Mutfakta Doğal Bariyer
Güneşin ultraviyole ısınlarına karsı doğa antioksidan içerikli vitamin ve mineraller sunuyor Ispanak , yeşil biber asma yaprağı , balık ve maydanoz cankurtaran besinlerden sadece birkaçı .Güneşin zararlı ısınlarına maruz kalmak basta cilt lekeleri olmak üzere kansere varan tehlikeli sonuçlar yaratıyor . Uzmanlar güneş kremlerinin yanı sıra cilde içeriden destek vermek gerektiği konusunda hemfikir .GÜNEŞTEN gelen ultraviyole ışınlar yaşlanmayı hızlandırdığı gibi kanser riskini de artırıyor . Güneşin zararlı etkilerinden korunmayı sağlayacak antioksidan vitamin ve minerallerin en etkilileri , A , C ve E vitaminleri ile çinko ve selenyum . Bu mevsimde A vitamini halamından zengin ıspanak , yeşilbiber , C vitamini bakımından zengin maydanoz , asma yaprağı , meyve ve çiğ sebzelerin yanı sıra E vitamini bakımından zengin kum yemişler yenilmesini öneren uzmanlar , çinko ve selenyum deposu balık ve magnezyum bulunan çikolata yemeği öneriyor . Yazın tüketilmesi gerekenler listesinde yoğurt , ayran ve maden suyu da bulunuyor . Diyetisyen Nil Şahin Gürhan , güneşten hem faydalanılması hem de zararlarından kaçınılması gerektiğini dile getirdi . Gürhan , bunun için beslenmeye özen göstererek , vitamin ve minerallerin gücünden faydalanmanın mümkün olduğunu bildirdi .

Ayran mineral kaybını önlüyor: Diyetisyen Gürhan , ayranın sıcakta güneş altında terlemeye bağlı olarak vücuttan su ve mineral kaybının yoğun olduğu dönemlerde kayıpları karşılayarak sıvı dengesini düzenlediğini açıkladı . Cünhan , " Ara öğünlerde sıcak havalarda ayran içebilirsiniz . Ayran , A vitamininin yanında riboflavin , D vitamini , B12 vitamini ve B6 vitamininden , kalsiyum ve fosfordan da zengindir . İçerisine tuz eklendiğinden dolayı sodyum ve klor minerallerinden de zengindir . Ara öğünlerde şeftali , kayısı , kavun , karpuz gibi taze mevsim meyveleri yemek güneşe karşı yoğun antioksidan alımı ile vücudumuzu güçlü kılar " dedi . Et , yumurta , peynir , badem , ceviz , tam tahıl tanesi , bulgur , mantar , kuru fasulye , balık , süt zengin çinko kaynaklan olduğunu hatırlatan Gürhan , şu bilgileri verdi : " Yeterli çinko alımı güneşin cildimizde oluşturabileceği yıpranmayı engeller . Selenyum zengini deniz ürünleri ise güneşe karşı aııtikanserojenik kalkan oluşturur .

 Sodadan vücuda acil destek:Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birinin de sıvı tüketimi olduğunu hatırlatan Gürhan , maden suyu ve sodanın da serinlemek ve mineral ihtiyacını desteklemek için sağlıklı içecek alternatiflerinden olduğunu hatırlattı . Gürhan , yaz mevsiminde güneşin zararlı etkilerini azaltmak için kafeinli ve alkollü içeceklerden , kızartmalardan uzak durmayı önerdi .Yazılı Basın


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.