Ergenlik Döneminde Beslenme Danışmanlığı

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan

Ergenlik dönemindeki gençler

 

Ergenlik dönemi, yaşam olgusunun en önemli dönemlerindendir. Çünkü bu süreçte kişi hem psikolojik gelişim ile hayata karşı bir duruş kazanmaya başlar, hem de hızlı büyüme döneminde olduğundan vücudunda önemli değişiklikler olur.

Ergenlik döneminde besinsel ihtiyaçlar artar. Büyümenin hızlı olması nedeniyle enerji ve protein başta olmak üzere birçok besin öğesi gereksinmesi yükselir. Bu dönemdeki bireyin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi boy uzaması ve cinsiyet gelişimi için de gereklidir.

Ergenlik Döneminde Görülen Beslenme Problemleri

Ergenlik döneminde yaşanan sıkıntılara bağlı olarak, özellikle kızlarda yeme bozuklukları sıkça görülür. Bu dönemde oluşan yeme bozuklukları bulimia nervosa, anoreksiya nervosa ve tepkisel yeme bozukluklarına yol açabilir. Yeme bozuklukları tedavi edilmediğinde kritik sağlık sorunları oluşabilir. Bu durumda diyetisyen ve psikolog işbirliği ile gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Ergenlik döneminde görülen beslenme problemlerinden bir diğeri de obezitedir. Yapılan çalışmalar ergenlik döneminde görülen obezitenin, çocukluk çağı şişmanlığından daha tehlikeli olduğunu ortaya koydu. Ergenlik dönemi şişmanlık yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme programı, uygun egzersiz programı ve psikoterapi eşliğinde ileride yeni sorunlar oluşturmayacak şekilde çözümlenebilir.

Bu dönemde rastlanan diğer beslenme sorunları; iştahsızlık, öğün atlama, abur cubur tipte beslenme gibi sorunlardır. Uygun beslenme eğitimi ile bu dönem kişilere sağlıklı beslenme uygulamaları ve bu uygulamaların önemi aktarılır.

Nil Diyet olarak Ergenlik Dönemi Beslenme Danışmanlığında amacımız:

Gençlerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarını sağlamak, beslenme problemlerini çözmek, tekrar etmesini engellemek ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bir yaşam tarzı haline getirmelerini sağlamaktır.

 

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan

Diğer Hizmetlerimiz

Nil Diyet olarak Ergenlik Dönemi Beslenme Danışmanlığında amacımız; gençlerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarını sağlamak, beslenme problemlerini çözmek, tekrar etmesini engellemek ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bir yaşam tarzı haline getirmelerini sağlamaktır.

Şimdi tam zamanı!