Bebek Beslenmesi Danışmanlığı

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan

Nil Diyet Bebek Beslenmesi Danışmanlığı

 

Bebekler hızlı büyür. Ayına uygun büyüme ve gelişmenin sağlanabilmesi için bebeğin yeterli ve dengeli beslenmesi sağlanmalıdır. Bebeklerin vücut yapıları yetişkin bedeni ile aynı özelliklere sahip değildir. Bu nedenle, ihtiyaçları ve beslenme şekilleri de yetişkinler ile aynı olamaz.

Bebek beslenmesi, beslenme biliminin bir dalıdır ve bu bilim dalının amacı; bebeklerin yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayarak optimum büyüme ve gelişmeyi desteklemek, gelecek nesillerin sağlıklı olmasını sağlamaktır.

Bebekler, yaşamlarının ilk altı ayında sadece anne sütü ile beslenmelidir. 

İlk altı aydan sonra ise uygun tamamlayıcı besinlere geçilmelidir. Çeşitli nedenlerden ötürü ilk altı ay anne sütü alamayan bebeklerin yeterli ve dengeli beslenebilmesi için besinsel ihtiyaçları iyi hesaplanmalı ve bu ihtiyaçlara yönelik hazırlanan beslenme programı da, bebeğin mide kapasitesine göre planlanmalıdır. Bu süreçler mutlaka bir uzmanla yürütülmelidir.

Bebekler altıncı ayın sonunda tamamlayıcı besinlere geçerken, genelde zorlanırlar. Bunun nedeni bu güne kadar hep sıvı besinlere ve emmeye alışmış olmalarıdır. Bebekler yemek yemeyi reddedebilir. Bu nedenle annelerin tamamlayıcı besinlere başlarken uygulamaları gereken püf noktalarını iyi bilmeliler. Bazı bebeklerde beslenme ile ilgili görülen bir diğer sorun da iştahsızlıktır.

İştahsızlığın nedeni diş çıkarma, kansızlık veya hastalık gibi fizyolojik nedenler olabileceği gibi, annenin yanlış uygulamalarından da kaynaklanıyor olabilir. Nil Diyet’te annelere verilen beslenme eğitimi ile tamamlayıcı besinlere başlama döneminde anneler zorluk çekmezler.

Bebeklerin büyüme eğrilerinin düzenli olarak takip edilmesi önemlidir. Büyüme takip çizelgeleri, bebeğin ayına uygun büyüme ve gelişme içerisinde olup olmadığını değerlendirir. Büyüme geriliğinin saptanması için bu çok önemlidir.

Nil Diyet olarak bebek beslenmesi danışmanlığında amacımız; 

Bebeğin yeterli miktarda anne sütü almasını, altı aydan sonraki dönemlerde uygun tamamlayıcı besinleri tüketmesini sağlamak. Böylece bebeğin büyüme ve gelişmesi düzenli olarak desteklenir.

Uzman diyetisyenlerimizce verilen beslenme eğitimleri ile bebeğin ihtiyaçlarına özel hazırlanan beslenme programı, bebeğinizin dengeli ve sağlıklı beslenmesini sağlar.

“Sağlıklı nesiller için dengeli beslenme önemlidir.” 

 

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan

Diğer Hizmetlerimiz

Nil Diyet olarak bebek beslenmesi danışmanlığındaki amacımız; bebeğin yeterli miktarda anne sütü almasını, altı aydan sonraki dönemlerde uygun tamamlayıcı besinleri tüketmesini sağlamaktır.

Şimdi tam zamanı!