Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan

Nil Diyet – Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı

bebek emziren kadın

 

Emzirme dönemi; bebeğin büyüme ve gelişmesi açısından son derece önemli bir süreçtir. Yeni doğan döneminde, büyüme ve gelişimi hızlı olan bebeğin besinsel ihtiyaçları tam anlamı ile karşılanmalıdır. Bebek için en kıymetli besin anne sütüdür. Bebek, yaşamının ilk altı ayı boyunca sadece anne sütü ile beslenmelidir. Yeterli anne sütü miktarının sağlanabilmesi annenin beslenme ve psikolojik durumuna bağlıdır. Annenin uygulayacağı yeterli, dengeli, kişiye ve duruma özel bir beslenme programı ile anne sütünün yeterli miktarda olması sağlanabilir. Anneliğe alışmakta zorluk çeken kadınların yaşadığı sorunlar, uzman psikologun uygulayacağı terapi programı ile çözümlenebilir.

Anne sütünden maksimum fayda sağlamak için doğru emzirme yöntemleri bilinmelidir. Bebeği yanlış pozisyonda tutma bebeğin memeyi yeterince kavrayamamasına ve yeteri kadar süt alamamasına neden olacaktır. Anneye doğumun sonuçlanması ile birlikte emzirme eğitimi verilmelidir.

Annelerin doğum sonrası yaşadığı kaygılardan biri de hamilelik esnasında aldığı kilolarıdır. Birçok anne, doğumdan hemen sonra fazla kilolarından kurtulmak ister. Hızlı kilo vermek için yanlış zayıflama diyeti uygulayan annelerin sayısı hiç de az değildir. Fakat zayıflama diyetleri annenin salgıladığı süt miktarını azaltır. Süt verimliliğinin devamlılığını sağlamak için bu dönemde annelerin bilinçsiz ve sıradan zayıflama diyeti yerine yeterli, dengeli ve sağlıklı, kendilerine özel bir beslenme programı uygulamalılar. Uzmanın hazırladığı bu beslenme programları takip edilmeli, her hafta birebir görüşmeler ile süreç değerlendirilmelidir.

Emzirme Dönemine Özel Beslenme Programı

Beslenme uzmanı ve diyetisyenler tarafından hazırlanmış olan yeterli, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı ve sürekli emzirme, anne sütünün kesilmesini önlediği gibi annenin enerji harcamasını da arttırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olur.

Ayrıca emzirme dönemindeki annelerin durumlarına uygun hafif egzersizler yapmaları; hem rahatlamalarını sağlar, hem de kilo vermelerini kolaylaştırır. Medikal spor aletleri eşliğinde yapılacak ve egzersiz uzmanı tarafından belirlenecek egzersiz programı ile annelerin kilo vermeleri kolaylaşacak ve kendilerini daha zinde ve aktif hissedecekler. Uzman danışman psikologumuz ile yapılacak görüşmelerse, annenin bu dönemde yaşayabileceği psikolojik sıkıntıları en aza indirecektir.

 

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan

Diğer Hizmetlerimiz

“Beslenme uzmanı ve diyetisyenler tarafından hazırlanmış olan yeterli, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı ve sürekli emzirme, anne sütünün kesilmesini önlediği gibi annenin enerji harcamasını da arttırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olur.”

Şimdi tam zamanı!