Kemik ve Eklem Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan

Nil Diyet Kemik ve Eklem Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı

Kemik ve Eklem Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı

 

Kemikler vücudumuzun çatısını oluşturan yapılardır. Her ne kadar hareketsiz ve cansız gibi dursalar da oldukça aktif dokulardır. Zamanla oluşabilecek bazı kemik ve eklem hastalıkları vardır.

Osteoporoz:

Kemik kütlesinin azalması ile birlikte kemiklerin zayıflaması ve kırılabilir duruma gelmesidir. Aşırı tuz ve kafein alımı, kalsiyum atımını arttıran ilaçların kullanımı, gençlik döneminde yetersiz kalsiyum alımı, hareketsizlik ve aşırı zayıflık osteoporoz oluşumda risk faktörlerindendir. Osteoporozdan korunmak ve tedavi sürecinde sağlıklı beslenmenin ve yeterli fiziksel aktivitenin önemi büyüktür.

Romatoid Artrit:

Eklemlerde ağrı, şişme, sertleşme ile kendini belli eden hastalığın tam olarak nedeni bilinmemektedir. Eklem çeperlerinin arası su toplar ve bu hastalığa yakalananların çoğu zayıf bireylerdir. Hastalığın daha farklı sağlık sorunları oluşturmaması ve hastanın yaşam kalitesinin arttırılması için kişinin sağlıklı bir beslenme programı takip etmesi gerekir.

Osteoartrit: 

Eklem yaralanmaları sonucu oluşan bu hastalık genelde şişman bireylerde görülür. Kullanılan ilaçlar dolayısı ile vücuttan bazı besin öğelerinin atımı artabilir bu nedenle bireyin sağlıklı bir beslenme programı takip etmesi gerekir.

Gut: 

Aminoasit metabolizmasında oluşan bir bozukluğa bağlı olarak eklemlerde ve yumuşak dokularda bazı maddelerin birikimine neden olan bir hastalıktır. İkincil gut adı verilen hastalık için risk faktörleri; şişmanlık, şeker ve kalp hastalıklarıdır. Eklem ve yumuşak dokuda madde birikimini ve gut komalarını engellemek için gut hastaları, hastalıklarına ve kendi özelliklerine uygun kişiye ÖZEL sağlıklı beslenme programı uygulamak zorundadır.

Kemik ve eklem hastalıkları beslenme danışmanlığında amacımız; kişilerin hastalıklarını ve hastalıklarına bağlı oluşan sağlık sorunları en aza indirecek beslenme programı ile kişilerin yaşam kalitesini arttırmak ve lezzetten uzak kalmadan beslenmelerini sağlamaktır.

 

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan

Diğer Hizmetlerimiz

Nil Diyet olarak kemik ve eklem hastalıkları beslenme danışmanlığında amacımız; kişilerin hastalıklarını ve hastalıklarına bağlı oluşan sağlık sorunları en aza indirecek beslenme programı ile kişilerin yaşam kalitesini arttırmak ve lezzetten uzak kalmadan beslenmelerini sağlamaktır.

Şimdi tam zamanı!